06 Haziran 2008 Cuma 00:00
Para emeğin ve üretimin karşılığıdır
Pratikte para olmadığında gıda, giyim, barınma, güvenlik, sağlık gibi temel ihtiyaçlar karşılanamayacağı gibi, yeraltı ve yerüstü kaynaklarını ortaya çıkaracak emeği de devreye koymak mümkün olmaz. Dolayısıyla üretim ve tüketim faaliyetleri yapılamaz. ~|~



Para, harekete geçirdiği emeğin ürettiği mal ve hizmetlerin karşılığıdır. Üretimi devreye koyacak paranın başlangıçta karşılığı olmayabilir. Para, üretimle birlikte kendi karşılığını ve hatta daha fazlasını oluşturma kabiliyetine sahiptir. Zati değeri olmayan paranın maliyeti, üretim faktörlerini devreye koyarak elde edilecek mal ve hizmetin değerinden çok daha az olacaktır. Paranın bu özelliği de tıpkı paranın tahrik unsuru olması özelliği gibi tamamen Milli Ekonomi Modeli'nin ortaya çıkardığı bir gerçektir.

Milli Ekonomi'de piyasalarda dolaşan para maliyetsiz olduğu gibi emeği tahrik edecek üretim faktörlerini devreye koyacak para da maliyetsiz paradır. Başlangıçta zati değeri olmayan para, tahrik özelliği ile beraber mal ve hizmet üretimini sağlayarak kendine karşılık bulur.
Emeğin ve üretimin karşılığı olarak devreye girecek olan para, âtıl duran insanların emeğini harekete geçirir. Örneğin; yol yapımı için gerekli malzemeler dağlardan temin edilerek, insanların ihtiyacı olan yollar hizmete sunulabilir.  Bu sayede hem insanların emeği değerlendirilecek, hem de yol yapılarak ekonomik bir değer oluşturulacaktır.
Paranın bu özelliğini farklı bir örnekle şöyle de açıklayabiliriz: 1 çuval mısırı toprağa attığımızı ve hasat zamanı 10 çuval mısır elde ettiğimizi varsayalım. Bu takdirde 9 çuval mısır, paranın emek ve üretimin karşılığı olma özelliğinin kullanılmaması durumunda piyasalarda talep daralmasına sebep olur. Piyasada olması gereken para, 10 çuval mısırın karşılığı olmalıdır.




Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş



MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:
Prof. Dr. İbrahim Arslanoğlu Gazi Üniversitesi

MEM çok önemli
Bakü Kongresi'nde kurulan "Uluslararası Milli Ekonomi Modeli Birliği"nin amacı; küreselcilerin faiz, döviz, borsa ile bütün dünyayı sömürüp aşırı derecede zenginleşerek ulusal devletleri tehdit etmeleri karşısında bu devletlerin, ayakta kalabilmeleri için ekonomilerini geliştirebilmelerinde onlara yardımcı olmaktır.
IMF, Dünya Bankası ve Dünya Ticaret Örgütü, emperyalizme hizmet ettiği için ülkemizin ekonomisini çökertmiş ve ülke kaynakları çok uluslu şirketlerin denetimine geçmiştir. 1980'den sonra uygulanan iktisat politikaları, Türk milletine değil yeni dünya düzencilerine hizmet etmiştir. Ben, Türk milletinin bir bireyi olarak Türk ekonomisinin buhrandan kurtulup düzlüğe çıkması için kafa yoran bütün kişi ve kuruluşlara şükranlarımı sunuyorum. İstanbul, Bakü ve Heidelberg'de organize edilen MEM Kongrelerinin Türk İktisat Tarihi açısından son derece önemli olduklarını düşünüyorum. Çünkü bunların hepsi, Türk milletinin ekonomik ve siyasal bağımsızlığını hedeflemektedir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137