16 Haziran 2012 Cumartesi 12:26
Paravan şirket kurmak zorlaşıyor

EKONOMİ SERVİSİ

Normal koşullarda 1 Temmuz 2012\'de yürürlüğe girmesi planlanan ancak yürürlük tarihinin erteleneceğine ilişkin hükümet kanadından bazı açıklamalar yapılan Yeni Türk Ticaret Kanunu (TTK) özellikle çok sayıda şirketin bulunduğu İstanbul\'da değişik ortamlarda tartışılmaya devam ediliyor. İstanbul\'da Yüksel Karkın Küçük Avukatlık Ortaklığı tarafından düzenlenen bir seminerde konuşan İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Ticaret Hukuku Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Abuzer Kendigelen, son zamanlarda gündeme gelen eleştirilere istinaden Yeni Ticaret Kanunu\'nda yapılacak potansiyel değişiklik ve düzeltmelere dikkat çekerek, yeni bir değişiklik paketine tabi olacak 50 kadar maddeyi tam olarak bilmediklerini; ancak basın yoluyla bazı şeyleri öğrenebildiklerini ifade etti.

Toplumun her kesimini etkileyecek

Yeni kanunun getirdiği yeniliklerin toplumun büyük bir kesimini etkileyeceğini belirten Kendigelen, şunları söyledi: \"Gelir İdaresi Başkanlığı\'nın verilerine göre düzenli vergi ödeyen 80 bin anonim, 600 bin limited şirket var. Her şirketin 3 yöneticisi olduğunu varsayarsak, bu kanunun hukuki sorumluluk bakımından minimum 2 milyon yöneticiyi yakından ilgilendireceğini söyleyebiliriz. Bazı maddelerin izleri mevcut kanunda bulunsa da, bu maddelerin dahi bazen bir virgülle ya da bir kelimeyle büyük bir değişikliğe uğradığını göreceksiniz.\"

Almanlar 300 maddede, biz 15 maddede

Türk Ticaret Kanunu\'na getirilen şirketler topluluğu düzenlemelerine ilişkin yeniliklerle ilgili olarak Prof. Dr. Abuzer Kendigelen, şöyle konuştu: \"Yeni Türk Ticaret Kanunu, Almanların 300 maddeyle çözmeye çalıştığı şirketler topluluğu kavramını 15 maddede çözmeye çalışmış.

Bu, yabancı sermayeli şirketleri ve holding şirketlerini yakından ilgilendiren bir yenilik. Eskiden her tüzel kişilik, grup şirketi çatısında da olsa, şirketler hukuku kapsamında ayrı değerlendiriliyordu.\" Yeni kanunun birçok yeniliği de beraberinde getirdiğini belirten Abuzer Kendigelen, \"Yeni kanunla elektronik ortamda karar alınmasına ve toplantı yapılmasına izin veriliyor\" dedi. Bu imkan, farklı ülkelerde ikamet eden yönetim kurulu üyelerine fiziki ortamda ulaşma zorluğunu ortadan kaldıracak, daha hızlı ve efektif karar alınması imkanı doğuracak.

Yeni kanunun, yönetim kurullarında üyelik görevi yapmadığı halde, üyeymiş gibi gösterilen kişilerle ilgili de sert düzenlemeler getirdiğini belirten Kendigelen, \"Birçok anonim şirket kuruluyor. Ama bir bakıyorsunuz ortağı şirketin çaycısı, şoförü vs. Kanun koyucu buna tepki olarak yeni bir hüküm getirmiş. Sermaye taahhüdünde bulunanlar ödeme yeterliliğine sahip değilse ve üyeler bunu biliyor ise onların ödeyemediği şeylerden dolayı yönetim kurulu üyeleri sorumlu olacaktır\" şeklinde konuştu.
    
İnternet sitesi olmayan şirkete ceza

İstanbul Üniversitesi Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Mahmutoğlu ise yöneticilerin cezai sorumlulukları hakkında katılımcılara bilgiler verdi. Mahmutoğlu yeni kanunun ticari ve cezai anlamda ayrı ayrı değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, birçok değişiklikle ilk kez karşılaşıldığını söyledi. Kanunun, çağın gerekliliklerine uygun olabilmesi için de çeşitli düzenlemelerin yapıldığına dikkat çeken Mahmutoğlu, \"Mesela internet sitesi açmamak, yeni kanunda 6 ay kadar hapis ceza getirebiliyor\" dedi. 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.