24 Mart 2006 Cuma 00:00
Patronlar asgari ücretli kadar bile kazanamamış!..
Her 10 sektörden 6'sında, patronların asgari ücretle çalıştırdıkları işçilerin dahi altında vergi ödüyor. Dericiler, asgari ücretlinin 3'de biri, un fabrikatörleri ve kürkçüler 5'de ikisi, mensucat sanayicileri ise yarısı kadar vergi ödüyor ~|~

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Cemal Boyalı'dan aldığı bilgiye göre, Başkanlık, gelir vergisinde 2005'de verilen beyannameler üzerinde kapsamlı bir analiz çalışması yaptı. Bu çalışmada, gelir vergisi mükellefleri, sektörler itibarıyle gruplandırılarak, beyan ettikleri gelire göre ortalama kazançları bulundu. Daha sonra da, beyannameli mükelleflerin ödedikleri aylık ortalama vergi ile asgari ücretlilerin vergisi karşılaştırıldı.  Gelir vergisi mükelleflerinin 44 alt sektör içinde değerlendirildiği araştırmaya göre, 26 sektörde, yıllık 5 bin 203 YTL olan asgari ücretten daha az gelir beyan edildi.  Bu sektörler, araştırmada şöyle sıralandı: "Ayakkabi imalatı, ayakkabı toptan perakende satışı, bakkal ve süpermarketler, deterjan sanayi ticareti, deri imalatı, deri ticareti, deriden mamul eşya imalatı, deriden mamul eşya satışı, elektrikli ev aletleri imalatı, diş protez ve laboratuvarları, seyahat ve turizm işletmeleri, un imalatı ve satışı, çırçırlama sanayi, kumaştan mamul eşyaya ilişkin mensucat sanayi, kumaş imalatıyla uğraşan mensucat sanayi, mobilyacılar, lokantalar, kürk imalatçıları, toptan ve perakende satış yapanlar ve konfeksiyon imalatçıları, kuyumcular, bina inşa eden müteahhitler, fırıncılar, diş hekimleri, inşaat malzemesi satanlar, et ve etten mamul madde imal eden ve satanlar ile konfeksiyon toptancıları." 26 sektörden 19'unda hesaplanan yıllık gelir vergisi de, asgari ücretlinin ödediği 748 YTL'nin altında kaldı. Kuyumcular, müteahhitler, fırıncılar ve diş hekimlerinin de aralarında olduğu diğer 7 sektörde ise beyannameli mükelleflerin vergi tarifesinin yüzde 20'den başlaması nedeniyle ödenilen yıllık vergi, asgari ücretlilerin biraz üzerine çıktı.

Ya sanatçılara ne demeli?
Bu sektörlerden, deriden mamul eşya imal eden ve satanlar, asgari ücretlinin 3'de biri kadar gelir vergisi öderken, bu tutar, konfeksiyon imalatçıları ile deterjan sanayi ürünlerinin ticaretini yapanlar için 3'de iki olarak belirlendi. Deri imalatçıları ve mensucat sanayicileri, asgari ücretlinin yarısı, un fabrikatörleri, kürkçüler ve diş laboratuvarları da 5'de ikisi kadar gelir vergisi ödemesinde bulundu.
Elektrikli ev aleti imal edenler de, ödedikleri vergi ile asgari ücretliye yetişemezken, bina inşa eden müteahhitler, fırıncılar, diş hekimleri ve konfeksiyon ticaretiyle uğraşanlar da asgari ücretlinin çok az üzerinde vergi verdiler. Bir gecede asgari ücretlinin 20?30 katı kazanan sanatçılar ise iş vergiye gelince asgari ücretlinin sadece 2,8 katı vergi ödediler.

Uyarılacaklar

Ankara Vergi Dairesi Başkanı Cemal Boyalı, son 2 yılda zarar ya da sıfır kazanç beyan edenlerin, bu yıl kazanç bildirseler dahi "Bak arkadaş, senin son 2 yıldaki durumun bu. Riskli mükellef grubuna alındın. Mayıs'tan itibaren denetime alınacaksın. Hiç değilse bu yıl verdiğin beyannamede gelirini gizleme yoluna gitme" şeklinde uyarılacağını bildirdi. Cemal Boyalı, "Biz, mükellefe kendisiyle ilgili tabloyu, bütün açıklığı ile anlatacağız. Denetim başladığında bize (Niye beni uyarmadınız? Niye yardımcı olmadınız?) şeklinde bir serzenişte bulunamayacaklar" dedi. Boyalı, mevcut tablonun Anayasadaki "Herkesin mali gücüne göre vergisini ödemesi" ilkesiyle hiç ama hiç örtüşmediğini belirtti. Boyalı, yaptığı değerlendirmede, vergide beyan esası bulunduğunu, ancak bunun herkesin istediği gibi vergi kaçırabileceği anlamına gelmediğini vurguladı. Eskiden vergide bazı otokontrol mekanizmaları bulunduğuna işaret eden Boyalı, şöyle devam etti: "En son hayat standardı olmak üzere bu müesseseler tek tek kalktı. Ancak bunların yerine yeni bir müessese de getirilmedi. Hayat standardının kaldırılması, bazı mükelleflerce, beyan esasına göre hiç vergi ödenmez ya da vergi kaçırma hoş görülebilir şeklinde değerlendirildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100