12 Nisan 2007 Perşembe 00:00
PETKİM özelleştirmesine karşı dava
Petrol-İş Sendikası, Petkim'in özelleştirilmesine karşı Özelleştirme Yüksek Kurulu (ÖYK) kararının, yürütmeyi durdurma istemli olarak iptali için Danıştay'da dava açtı ~|~

Petrol?İş Başkanı Mustafa Öztaşkın'ın yazılı açıklamasına göre, Petkim'de mevcut yüzde 51 oranındaki kamu payının blok satış yoluyla özelleştirilmesine dair 8 Şubat 2007 tarihli ÖYK kararının iptali ve dava sonuna kadar Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın (ÖİB) yürütmesinin durdurulması istemiyle, 9 Nisan'da Danıştay 13'üncü Dairesi'nde dava açıldı. ÖİB'nin 16 Mart'ta ilana çıktığı Pektim için verilen dava dilekçesinde, şu görüşler savunuldu:

"?Özelleştirme baskısına rağmen, ticari esaslar dahilinde ülke için üretmeye devam eden, kamu giderine yol açmayan ve halihazırda verimlilik esası üzerinde faaliyette bulunan Petkim'de mevcut kamu payının blok satış yoluyla özelleştirilmesinin kamu mülkiyetinin özel mülkiyete dönüştürülmesi işleminde Anayasa ve Özelleştirme Yasası'na uyarlık bulunmamaktadır.

?15 Nisan 2005'te sonuçlanan halk arz ile Petkim'de kamu hisselerinin yüzde 34.5'i satılmıştır. Bu halka arz işlemi, ÖYK'nın 7 Ocak 2005 tarihli, İMKB'de yapılacak alım?satımlar için nihai devir işlemlerinin onaylanması yetkisinin ÖİB'ye devrine ilişkin kararına dayalı olarak yapılmış ve tamamlanmıştır.

?Oysa ÖYK tarafından yetki devri yapılan konu, ÖİB'nin özelleştirme yapmasına dair bir yetki devri değildir. Nitekim, Danıştay 13'üncü Dairesi'nin, Tüpraş'ta mevcut yüzde 14.76 oranındaki kamu payının 2005 yılında İMKB'de satılmasına dair kararın iptaline ilişkin davada verdiği 29 Kasım 2006 tarihli kararda, ÖİB'nin kararı ile satış yapılamayacağı açık bir şekilde ortaya konulmuştur.

?Petkim'de mevcut yüzde 34.5 oranındaki kamu hissesinin, münhasır bir ÖYK kararı olmaksızın, ÖİB karar ve işlemleriyle halka arz edildiği de açık olduğundan, 2005 yılındaki işlemin hukuka aykırı olduğu aşikardır.
Zincirleme işlem teorisi

?İdare hukukunda, zincirleme işlem teorisi gereği, bir işlemin dayanağı/sebebi olan idari işlemin hukuka aykırı olması durumunda, takip eden işlemlerin de yasal dayanaktan yoksun hale geldiği kabul edilmektedir.

?Petkim'in yüzde 51 oranındaki kamu payının özelleştirilmesine dair ÖYK kararı, 2005 yılında yapılan hukuka aykırı halka arz işlemine dayanılarak alınmış, anılan işlemin devamı niteliğinde bir karar olduğundan hukuka aykırıdır."
Petrol?İş Başkanı Öztaşkın da, "Sendikamız, Petkim'in yüzde 51 oranındaki kamu payının hukuka aykırı olarak blok satış yöntemiyle özelleştirilmesiyle ilgili hukuki süreci en yakından takip ederek, mücadelesini her alanda sonuna kadar sürdürecektir" değerlendirmesinde bulundu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137