10 Aralık 2006 Pazar 00:00
Petrol stoku için ?Ulusal Ajans' kuruluyor
Petrol piyasasında arz güvenliğinin sağlanması ve ulusal petrol stok sisteminin daha etkin işlemesini teminen, kamu ve özel sektörün elindeki mevcut petrol stoklarını birleştirmeye dönük ''Ulusal Petrol Stok Ajansı'' kuruluyor. ~|~


Ulusal Petrol Stok Ajansının kurulmasına ilişkin kanun taslağı çalışmalarında son aşamaya gelindi.
Taslağa göre, kamunun yanı sıra özel sektörün elindeki mevcut petrol stoku, kurulacak ulusal stok ajansına devredilerek 'kamu malı' sayılacak.
Böylelikle mevzuat gereği zorunlu 90 günlük petrol stoku, Stok Ajansı vasıtasıyla tutulurken, özel sektörün ayrıca yaratacağı kapasiteyle birlikte daha yüksek stoka ulaşılmış olacak.
Uygulamayla özel sektörün stok maliyeti de düşecek.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının hazırladığı taslakla, Türkiye'de Ulusal Petrol Stok Ajansının kurularak, petrolün ''kamu malı'' olarak stoklanması amaçlanıyor.

Stok komisyonu, stok ajansına dönüşüyor
Bakanlığın 2007 yılı programında da yer alan Ulusal Stok Ajansının kurulmasıyla, mevcut durumda komisyon alarak görevini ifa etmekte olan Ulusal Stok Komisyonu, ''Stok Ajansı'' olarak yeni bir kurumsal yapıya kavuşturulacak. Taslak çalışmalarının önümüzdeki günlerde tamamlanarak, özel sektörün görüşlerine açılması bekleniyor.
Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığı Müsteşarı Sami Demirbilek, taslağa ilişkin soruları yanıtlarken, mevcut yapıda petrol stoklarının özel sektöre getirdiği finansal yükün, ticareti de etkilediğini, bu düşünceyle karışık bir stok tutmak yerine ulusal stokların 'kamu malı' olarak tutulmasının yolunu açmaya çalıştıklarını bildirdi.
Petrol stoklarının tamamen kamu malı olmasına kadar, özel sektörle birlikte bir geçiş süreci yaşanacağını ifade eden Demirbilek, ''ne zaman ulusal stokları Stok Ajansı vasıtasıyla tamamen kamu malı olarak tuttuğumuzda, özel sektörün kendi ticari amaçlı tutacağı stoklar da, bizim ek güvencemiz olacak'' dedi.

Mevcut işleyiş nasıl?
Mevcut Petrol Piyasası Kanunu, piyasada sürekliliğin sağlanması, kriz veya olağanüstü hallerde risklerin önlenmesi ve uluslararası anlaşmalar gereği olağanüstü hal petrol stokları ile ilgili yükümlülüklerin ifası amaçlarıyla, ''bir önceki yıl günlük ortalama kullanımının içindeki net ithalatın en az 90 günlük miktarı'' kadar petrol stokunun tutulmasını zorunlu kılıyor.

Ulusal petrol stoku, rafineri, akaryakıt ve likit petrol gazı (LPG) dağıtıcı lisansı sahiplerinin ikmal ettiği günlük ortalama ürün miktarının ''minimum 20 katını kendi depolarında veya lisanslı depolama tesislerinde topluca veya statülerine göre ayrı ayrı bulundurma'' yükümlülüğü ile sağlanıyor.Rafinerilere ve depolara boşaltılmak üzere karasularında bulunan yüklü tankerler ile rafinerilerdeki ham petrol ve yarı mamul ürünler, ürüne tahvil edilerek ulusal stok mükellefiyetine sayılıyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100