29 Nisan 2006 Cumartesi 00:00
Petroldeki belirsizlik enflasyonu kamçılayacak
MB'nin Enflasyon Raporu'nda, petrol fiyatlarının seyrindeki belirsizliklerin, önümüzdeki dönemde enflasyon hedefine ulaşılabilirlik konusundaki temel risklerin başında geldiği vurgulandı ~|~

Merkez Bankası'nın ikinci ''Enflasyon Raporu''nda, enflasyon eğiliminin önümüzdeki dönemde aşağı yönlü olacağının öngörüldüğü bildirildi.
Raporda, petrol fiyatlarının seyrindeki belirsizliklerin, önümüzdeki dönemde enflasyon hedefine ulaşılabilirlik konusundaki temel risklerin başında geldiği vurgulandı.
Bir önceki Enflasyon Raporda üretilen tahminlerde, petrol fiyatlarının sabit kaldığının varsayıldığı hatırlatılarak, şu bilgiler verildi:
''Ancak bu süre zarfında, söz konusu fiyatlar artmaya devam etmiş ve yakın dönemde oldukça yüksek düzeylere ulaşmıştır. Petrol fiyatlarının yıllık enflasyon üzerinde oluşturduğu olumsuz etki, 2006 yılının ilk çeyreğinde enflasyon bekleyişlerindeki düşüşü yavaşlatan unsurlardan biri olmuştur. Önümüzdeki aylarda söz konusu eğilimin devam etmesi halinde, petrol fiyatlarının 2006 yılı sonu enflasyonu üzerindeki olumsuz etkisi hissedilmeye başlayacaktır.

Petrol fiyatlarındaki artışların etkisi, şu ana kadar göreli fiyat değişiminden öteye geçmemiş ve petrol ürünlerini doğrudan girdi olarak kullanmayan sektörlerde fiyatlama değişikliğine yol açmamıştır. Ancak, bekleyişler önceki üç aylık döneme kıyasla daha dikkatli izlenmesi gereken bir konuma gelmiştir. Bu noktada, petrol fiyatlarındaki artışların sürmesi ve ikincil etkilerin belirginleşmesi halinde TCMB'nin gerekli tepkiyi vereceği tekrar vurgulanmalıdır.''

Kira artışları
Enflasyondaki düşüş sürecinin yavaşlamasına yol açan bir diğer unsurun, konut sektöründeki arz açığının devam etmesi nedeniyle, kira gibi kalemlerde normalin ötesinde oluşan fiyat artışları olduğuna işaret edilen raporda, devamla şöyle denildi:
''2006 yılı boyunca hizmet fiyat artışlarının, özellikle kira kaynaklı olarak, genel enflasyon eğiliminin oldukça üzerinde gerçekleşeceği tahmin edilmektedir. Bu gelişmenin, daha çok yapısal ve geçiş dönemine özgü unsurlardan kaynaklandığı ve bir süre daha devam edeceği, ancak bu aşamada para politikası tepkisini gerektirmediği düşünülmektedir.
Konut arzının zaman içinde uyum sağlamasıyla bu durumun tedricen ortadan kalkacağı tahmin edilmektedir.''

Hizmet sektörünün katkısı
Raporda, hizmet grubundaki fiyat artışının 2006 yılı enflasyonuna katkısının yaklaşık 2,5?3 puan arasında olacağının öngörüldüğü bildirildi.
Bu durumda 2006 yılı hedefine ulaşılabilmesi için, mal grubu enflasyonunun yüzde 3 civarında gerçekleşmesi gerektiği belirtilen raporda, ''Ne var ki, son dönemde yaş meyve sebze, petrol, ana metal ve altın gibi para politikasının etki alanı dışında kalan kalemlerin fiyat artışlarındaki hızlanma, bu olasılığı azaltmaktadır'' denildi.
Bu noktada, söz konusu kalemlerdeki fiyat artışlarının büyük oranda geçici nitelik taşıdığı ve ikincil etkiler sınırlı kaldığı sürece para politikasının sert tepki vermeyeceğinin özenle vurgulanması gerektiği ifade edilen raporda, önümüzdeki döneme ilişkin temel risklerden bir diğerinin de ''global risk iştahı ve uluslararası likidite koşullarındaki seyrin öngörülme güçlüğü'' olduğu kaydedildi.

Şoklar ekonomiyi olumsuz etkileyebilir
''Son dönemde cari açığın finansman kalitesindeki artışın ve kamu maliyesindeki olumlu gelişmelerin, olası şoklara karşı ekonominin dayanıklılığını artırdığının düşünüldüğü'' belirtilen raporda, şöyle denildi:
''Ancak yine de mevcut durumda söz konusu yönden gelebilecek bir şokun, ekonomimizi olumsuz etkileme potansiyeli taşıdığı da bir gerçektir. Böylesi bir gelişmenin ortaya çıkması halinde, öncelikle enflasyonun orta vadeli hedeflerle uyumlu olması amaçlanacaktır. Bu doğrultuda, politika tepkisi zamana yayılarak, dış kaynaklı şokların ekonomi üzerindeki etkisinin fiyat istikrarına zarar vermeden yumuşatılması sağlanmış olacaktır.
Fiyat istikrarı makroekonomik istikrar ve sürdürülebilir büyüme açısından olmazsa olmaz bir ön koşuldur. Son yıllarda bu doğrultuda önemli adımlar atılmıştır. Merkez Bankası bu kazanımların daha da ileriye götürülmesi konusunda üzerine düşen görevi yerine getirmeye devam edecektir.''
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137