04 Mayıs 2006 Perşembe 00:00
Piyasalarımız nane molla
TÜRMOB Başkanı Mehmet Timur "Ekonomimiz nane molla, sık sık hastalanıyor" derken, Ankara SMMMO Başkanı Mehmet Koç, makro ekonomik dengelerin yerine oturtulamadığının altını çizdi ~|~

Türkiye Serbest Muhasebeci Mali Müşavir ve Yeminli Mali Müşavirler Odaları Birliği (TÜRMOB) Başkanı Mehmet Timur, "Ekonomimiz nane molla, sık sık hastalanıyor" dedi. Ankara Serbest Muhasebeci Mali Müşavirler Odası'nın (ASMMMO) 17. Genel Kurulu, MEB Şura Salonu'nda başladı. Şuranın açılışında konuşan TÜRMOB Başkanı Timur, bütçe disiplininin devam etmesine rağmen, cari işlemler ve dış ticaret açığının, işsizlik oranı ve kayıt dışılığın çok yüksek olduğunu söyledi.

Halen gelir ve kurumlar vergisi beyannamesi veren mükelleflerin yüzde 25?30'unun muhasebeci kullandığını belirten Timur, kayıt dışılığın önlenmesi için, basit usulde vergilendirmenin sistem dışı bırakılmaması, her vatandaşın beyanname vermesi gerektiğini kaydetti.  ASMMMO Başkanı Mehmet Koç ise laikliğin tek güvencesinin özgürlükler ve demokrasinin geliştirilmesi olduğunu belirtirken, toplumu bölmeye yönelik tutumları, Danıştay'a yönelik saldırıyı ve ABD'nin Irak'taki insan hakları ihlallerini kınadıklarını söyledi.  Makro ekonomik dengelerin hale yerine oturtulamadığı ekonomideki kırılganlığın hala devam ettiğine işaret eden Koç, son dönemde yaşanan devalüasyonun yüzde 25'e ulaştığını, bunun faizleri, enflasyonu,  maliyetleri ve bütçe dengelerini olumsuz etkileyeceğini, faiz ödemelerinin 4?5 milyar dolara artacağını, yoksul kesimin alım gücünün daha da düşeceğini belirtti. 
 Vergide büyük adaletsizlikler yaşandığını, en yoksul ile en zengin gelir dilimleri arasında 17 kat fark bulunduğunu anlatan Koç, "Bu kadar büyük gelir adaletsizliği ile toplumsal barış sürdürülemez" dedi.

Kayıtdışılık sorunu büyüyor
Kayıt dışılığın ağır sosyal sorunlara neden olduğunu da vurgulayan Koç, "mali milat, nereden buldun" uygulamalarının kaldırılmasını eleştirirken, kayıt dışı ile mücadelenin yetersiz olduğunu, ''iktidarın sık sık naylon fatura affı yaptığını" söyledi.   Sosyal güvenliğin kapsamı daraltılarak, özel sigorta özendirilerek, sosyal devlet ilkesinin terk edildiğini öne süren Koç, kişi başına sağlık harcamalarının da diğer gelişmiş ülkelere göre çok düşük olduğuna işaret ederek, sosyal güvenlik primlerinin zamanında tahsil edilmeyerek sık sık prim affı çıkarılmasını eleştirdi.

Sosyal güvenlik yasasının ülke gerçekleri ile bağdaşmadığını ifade eden Koç, ''Kamu yatırımları kısılarak, halkın alım gücü düşürülerek, sağlık ve eğitimi devletin görevinden çıkararak bütçe açıkları düşürülebilir. Ama işsizlik azaltılamaz, halkın refahı artırılamaz" diye konuştu.  ASMMM Odası Başkanı Mehmet Koç, mali tatil uygulaması başlatılmasını, vergide beyanname sürelerinin eski haline getirilmesini, yatırım indirimi uygulamasının devamını, gelir vergisinde ilk dilimlerde oranların düşürülmesini istedi.  Basel 2 süreci ile bankaların mali tablolara göre kredi vereceğine işaret eden Koç, bu nedenle muhasebecilerin kurumsal yapılarını güçlendirmesi gerektiğini ifade etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137