14 Eylül 2012 Cuma 11:13
Plastikçiler isyanlarda

EKONOMİ SERVİSİ

Almanya ve İtalya’dan sonra Avrupa’nın en büyük üçüncü plastik üreticisi olan ve yaklaşık 6 bin firma ile yıllık 30 milyar dolara yaklaşan üretim değeri bulunan;  ülkemize 10 milyar doların üzerinde ihracat geliri sağlayan, ayrıca 250 bini aşkın kişiye istihdam alanı yaratan Türk Plastik Sanayi sektöründe, 6 Eylül 2012 Bakanlar Kurulu’nun aldığı yüksek vergi kararı tartışmaları sürüyor.

Bakanlık Kurulu’nun polietilen ve polipropilen hammaddelerinin ithalatına getirilen yüksek vergi artışı kararı ile ilgili olarak PAGDER Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Semerci, sektör adına yaptığı açıklamada,  “İthalata ek vergi getirilmesi kararı sektöre ciddi bir darbe vurma niteliği taşımaktadır. Büyüyen, ancak hammadde fiyatlarının yükselmesi nedeniyle kar marjları giderek azalan sektörümüzün global pazarlardaki rekabetini daha da azaltacak uygulamaların önünü açmaktadır” dedi. Yüksek vergilerin, hammadde ihtiyacının yaklaşık yüzde 85’ini ithalatla karşılayan plastik sanayi sektörünün rekabetçiliğine, üretimine, ihracatına, istihdamına son derece olumsuz yükler getireceğini savunan Hüseyin Semerci, 30 milyar dolara yaklaşan ciro büyüklüğüne sahip olan sektörün bu ve benzer kararlardan, tecrübeyle sabit, bugüne değin faydadan çok zarar gördüğünün altını çizdi.

Biz yerli üretici değil miyiz?

Yerli üreticiyi koruma maksadıyla getirilen bu ilave vergilerin sektörü zora soktuğunu söyleyen Semerci “Bu kararla binlerce -plastik mamul- üreten işletmelerimizin Ekonomi Bakanlığı tarafınca yerli üretici olarak kabul edilmediği sonucuna götürüyor bizleri… Yeni teşvik yasasında unutulan, yok sayılan sektörümüz; bizim en önemli hammaddemiz olan polietilen ve polipropilene yapılan yeni vergilerle rekabetçi üretim olanaklarının yok edilmeye çalışıldığı, hatta sektörün gözden çıkarılmak istendiği hissini yaratmaktadır. Teşvik yasası ile ihsan etmeyen Bakanlığımız, getirilen ilave vergilerle sektörümüze gölge etmektedir. Değişen teşvik yasalarında, ekonomimizde önemli bir güç olan ve tüm ihracatçı sektörlere ara mal veren plastik sektörünün göz ardı edilmesi de, sektör olarak bizleri olumsuz etkilemektedir. Oysa, hammadde ithalatına ağır vergiler konularak sektöre ket vurma yerine, petrokimya tesislerinin girdi maliyetlerini azaltmak ve bu tesislerin daha avantajlı fiyatlarla sektöre hammadde satışı yapmaları gibi çözümleyici çalışmaların acilen yapılması gerekmektedir” dedi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.