16 Mayıs 2008 Cuma 00:00
Prim borcuna af geliyor
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, SSK ve Bağ Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda bir önerge vereceklerini ve açıkladı. ~|~

 
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Faruk Çelik, Meclis Genel Kurulu'nda yaptığı konuşmada, SSK ve Bağ Kur prim borçlarının yeniden yapılandırılması konusunda bir önerge vereceklerini ve Genel Kurul'da görüşülen İstihdam Paketi'ne düzenlemenin ekleneceğini açıkladı.


Çelik, SSK ve Bağ Kur prim affı konusunda düşünülen sistemin ise prim borçlarının 3 aylık bir süre içinde ödenmesi halinde faizin yüzde 85'inin, 1 yıllık süre içinde ödenmesi halinde yüzde 55'inin ve 2 yıllık süre içinde ödenmesi halinde de yüzde 30'unun silineceğini kaydetti.

23.4 milyar YTL'Lik borç yeniden yapılandırılacak
Bakan Faruk Çelik, Sosyal Güvenlik Kurumunun, SSK ve BAĞ-KUR'dan kalan 23 milyar 433 milyon YTL prim alacağının yeniden yapılandırılacağını açıkladı. Çelik, TBMM Genel Kurulunda, istihdam paketiyle ilgili yasa tasarısının 2. bölümü üzerinde konuşurken, bir önerge vererek prim alacaklarının yeniden yapılandırılmasına imkan sağlayacaklarını söyledi. SSK'nın toplam prim alacağının 12 milyar 55 milyon YTL olduğunu bildiren Çelik, şu bilgileri verdi: "Bunun 6 milyar 709 milyon YTL'si asıl prim alacağı. Gecikme cezası ve zammı ise 5.3 milyar YTL. BAĞ-KUR'a gelince, toplam alacak 33.4 milyar YTL. Hiç prim ödemeyenlerin borcu 14.9 milyar YTL. Hiç prim ödemeyenlerin borcunu çıkardığınızda 18.4 milyar YTL alacak söz konusu. Sosyal Güvenlik Kurumunun çatısında birleşen her iki kurumun toplam alacağı 45 milyar 460 milyon YTL. Bu çerçevede SSK bünyesinde yapılandırma kapsamına daha önce aldığımız miktarı (Belediye alacakları gibi) çıkardığımız zaman 9 milyar 890 milyon YTL tutarında bir yapılandırma gerçekleştirilecek. BAĞ-KUR'da ise 13 milyar 543 milyon YTL tutarında bir yapılandırmayı düşünüyoruz. Toplam yapılandırmaya konu olan meblağ ise 23 milyar 433 milyon YTL'dir.

Burada düşündüğümüz sistem şu şekilde: 3 aylık bir sürede ödenmesi halinde faizin yüzde 85'i, bir yıllık bir süre içerisinde borçların eşit taksitlerle ödenmesi durumunda ise faizin yüzde 55'i silinecek. İki yıllık sürede borçların ödenmesi durumunda ise faizlerin yüzde 30'unun silinmesini içeren bir düzenleme... Yapılandırması bozulan vatandaşlarla ilgili de bir düzenleme getiriyoruz. Bunlar da 6 aylık bir süre içerisinde bozulan yapılandırmalarının karşılığını ödediklerinde mevcut durumları ihya edilecek."

İŞSİZLİK FONU
Bakan Çelik, İşsizlik Fonu ile ilgili de açıklamalarda bulundu. Çelik'in verdiği bilgiye göre, Fon'un toplam varlığı 33 milyar 405 milyon YTL. İşçi ve işveren payının miktarı 10 milyar 954 milyon YTL. Hazine payı ise 3 milyar 729 milyon YTL. Fonun faiz gelirlenin tutarı ise 20 milyar 187 milyon YTL. Fonun gideri 1 milyar 725 milyon YTL. Bu Fon'daki Hazine payının faizinin 1.3 milyar YTL GAP'a aktarılacak.


Maliye Bakanı'nın haberi yok
Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, SSK ve BAĞ-KUR prim affıyla ilgili hazırlanmış bir tasarı olmadığını belirterek, konuyu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı ile görüşeceklerini söyledi. Unakıtan, TBMM'ye gelişinde gazetecilerin, SSK ve BAĞ-KUR prim affına ilişkin sorularını yanıtladı. Bir gazetecinin, "42 milyar YTL'ye ulaşan prim borçlarının affedilmesiyle ilgili düzenlenmenin Mecliste bir tasarıya ekleneceği şeklinde haberler var. Hükümetin bu yönde aldığı bir karar var mı?" sorusuna karşılık Unakıtan, "Maliye Bakanlığı olarak ben konuşursam... Çalışma Bakanlığı ile oturup yeniden bu konuyu konuşmamız icap ediyor. Daha önce kendisiyle, sözlü olarak çok kısa görüştük. Öyle hazırlanmış bir tasarıyı ben görmedim' dedi.
Bir gazetecinin "Af mı, taksitlendirme mi?" sorusu üzerine Unakıtan, "Onu Çalışma Bakanına sorun. Bana tasarı gelmemiş diyorum" karşılığını verirken, "Prensip olarak buna karşı mısınız?" sorusu üzerine ise "Çalışma Bakanı ile görüşüp ondan sora konuşabilirim" diye konuştu. Unakıtan, "İl Özel İdaresi ile ilgili düzenlemede bütçeye 4 milyarlık
bir yük gelecek. Bunun 2 milyarı bu yıl olacaktı. Böyle bir yükü kaldırabilecek durumda mısınız, yoksa ek bir önlem mi gerekecek" sorusuna da "Kaldırabilecek durumdayız" yanıtını verdi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.