17 Kasım 2006 Cuma 00:00
Rahmi Koç: Ortaklıklar bir tür evliliktir
Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç, ortaklıkların bir tür evlilik olduğunu belirterek, ''Bazen 99 verir 1 alırsınız, bazen 1 verir 99 alırsınız'' dedi ~|~

Koç Holding Şeref Başkanı Rahmi Koç,  İtalyan Ticaret Odası tarafından düzenlenen öğle yemeğin onur konuğu olarak katıldığı programda yaptığı konuşmada, Koç Grubunun bugüne kadar çok sayıda yabancı ortakla çalıştığını belirterek, yaşadıkları tecrübeleri katılımcılarla paylaştı.

Bugün 81 yaşında olan Koç Grubunda dördüncü neslin iş başında olduğunu ifade eden Koç, ABD'de yapılan bir araştırmanın şirketlerin yüzde 18'inin üçüncü kuşağa kadar yaşadıklarını ortaya koyduğunu anımsatarak, Koç Grubunun bu konudaki başarılarına dikkat çekti.

Koç Grubunun yıllardır Japonya, İsveç, İtalya, İngiltere gibi pek çok ülkeden şirketlerle ortaklıklar kurduğunu ve önemli tecrübe edindiklerini dile getiren Koç, yabancı firmaların genellikle yatırım bankası ve avukatlarla çalışmayı sevdiğini anlattı.
Koç, başlangıçta yabancı şirketlerin modern teknolojileri getirdiğini, yerel firmaların ise ekonomik iklimi bilen, halkın nabzını yoklayan taraflar olduğunu ifade etti.

Hangi ülkeler?
Ortaklık kurulan şirketin de hangi ülkeden olduğunun önemine işaret eden Koç, Kuzey ülkelerin Akdeniz ülkelerinden farklı olduğunu, Arapların da Japonların da farklı özellikleri bulunduğunu söyledi.
Yabancı şirketlerle kurulan ortaklıklarda yaşanan sorunları da anlatan Koç, önceki dönemlerde yabancı ortakların payı ne olursa olsun, ortak teşebbüsmüş gibi hak talep ettiğini kaydetti.

Yabancıların kar dağıtımında hassas olduğunu da ifade eden Koç, ''Yabancılar kar dağıtımından çok sermaye artırımı yapmak ister. Yerel firmalar ve aileleri ise karın dağıtılmasını isterler'' dedi.
Ortaklıklarda yaşanan başka bir güçlüğün ise yabancı tarafında yönetimde çok sık değişikliğe gidilmesi olduğunu anlatan Koç, üst kadro ile ilişkiye girildiği an kadroların değiştirildiğini belirtti.
Yüksek enflasyon döneminde Koç Holding'in muhasebesini UFRS'ye göre tutmadığını, yapay karlarla vergi ödediklerini anlatan Koç, ''Yabancı ortaklarımız, kar gösterdiklerimizi zarar gösterirdi'' diye konuştu.
Önceki yıllarda yabancı ortakların Türkiye'den kendi piyasalarına ihracat kısıtlaması yönünde uygulamaları olduğunu da ifade eden Koç, ''Son zamanlarda bu durum değişti. Yabancı ortaklar, artık Türkiye'den satın alıyorlar'' dedi.
Akdenizli ortaklarının Anglo Sakson ve Kuzey ülkelerden ortaklarına göre daha esnek olabildiklerinin altını çizen Koç, Uzak Doğu ülkeleriyle de dil sorunu yaşadıklarını anlattı.

Rahmi Koç, bugün artık Türkiye'nin önemli bir seviyeye geldiğini, kendilerinin de gelişen ülkelerdeki ortaklarına aynı sistemleri uyguladıklarını belirterek, ''Bu da işin kuralı olsa gerek'' değerlendirmesinde bulundu.
İlişkiler mükemmel
Koç Grubunun bugün çoğu ortağı ile ilişkilerinin mükemmel yürüdüğünü dile getiren Koç, ''Payları yüzde 10 bile olsa, kararımızı onların görüşünü aldıktan sonra veririz'' dedi.
Koç Grubunun bugün Fiat, Pirelli, Iveco, Uni Credito gibi ortaklıklarına işaret eden Koç, şöyle devam etti:
''Ortaklıklar bir tür evliliktir. Bazen 99 verir 1 alırsınız, bazen 1 verir 99 alırsınız. Her zaman ortalama yüzde 50?50 olmalıdır. Biz ortağımızın fikri olmadan bir müdür tayin etmeyiz. Sonuçta şirket ortaklıklarında sözleşme kaç sayfa olursa olsun anlaşılamıyorsa önemi yoktur.'' Rahmi Koç, İtalyanlarla olan ortaklıklarına ilişkin bir soru üzerine, genelde Akdeniz ülkeleri şirketlerinin daha esnek ve anlayışlı tutumları olduğunu belirterek, Fiat ile de iyi ilişkiler içinde bulunduklarını söyledi.
Koç, dördüncü neslin iş başında olmasındaki başarıyı neye bağladığının sorulması üzerine, kurumsal yönetişimin ve tutarlılığın muhafaza edilmesinin önemini vurgu yaptı.

Koç, ''Bazı alanları keşfettik, ilk girişimci olabildiğimiz için güçlendik'' dedi.
İtalya'nın Ankara Büyükelçisi Carlo Marsili de Rahmi Koç'un İtalya'da hayranlık duyulan bir girişimci olduğunu söyledi.
İtalya ile Türkiye arasındaki güçlü ilişkiler bulunduğunu ifade eden Marsili, 2006 yılını 15 milyar dolarlık ticaret hacmi ile kapatmayı beklediklerini kaydetti.
Konuşmaların ardından Rahmi Koç'a, Torino'daki Fiat'ın fabrika kapısında bulunan amblemin yer aldığı 70 kilogram ağırlığındaki bronz şilt hediye edildi.
Programda ayrıca İtalya Ticaret Odası Başkanı Alberto Moggi'ye İtalya devleti tarafından devlet nişanı takdim edildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.