05 Ekim 2006 Perşembe 00:00
Ramazan'ın etkisi ekimde hissedilecek
Para Politikası Kurulu (PPK), petrol ürünleri ve altın fiyatlarındaki gerilemelerin bu ay tüketici enflasyonunu olumlu etkileyeceğini tahmin ederken, Ekim'de ise enflasyonda geçici bir yükseliş görülebileceğini bildirdi. ~|~

Merkez Bankası Para Politikası Kurulunun 26 Eylül 2006 tarihinde yaptığı toplantıya ilişkin değerlendirmeleri açıkladı. Buna göre, enerji, işlenmemiş gıda ürünleri, alkollü içecekler ve tütün ürünleri ile altın fiyatları hariç tutularak hesaplanan endeksin yıllık artış oranı Ağustos ayında yükselmeye devam etti. Bu artışta döviz kuru hareketlerinin gecikmeli yansımaları önemli rol oynadı.

Açıklamaya göre, Kurul üyeleri, önümüzdeki aylarda olası enflasyon dalgalanmalarına karşı kamuoyunun önceden hazırlanmasının faydalı olacağını düşünüyor.
Petrol ürünleri ve altın fiyatlarındaki gerilemelerin Eylül ayında tüketici enflasyonunu olumlu etkileyeceği tahmin edilirken, Ekim ayında ise enflasyonda geçici bir yükseliş görülebileceği vurgulandı.

Merkez Bankası bünyesinde yapılan çalışmaların, Ramazan ayında özellikle işlenmiş gıda fiyatlarının yüksek artışlar gösterebildiğine işaret ettiği ifade edilirken, ''İçinde bulunduğumuz yıl, Ramazan etkisinin daha çok Ekim ayı enflasyonunda hissedileceği hesaplanmaktadır. Söz konusun etki ve diğer mevsimsel unsurlar bir arada değerlendirildiğinde, Ekim ayında enflasyonun geçici olarak yüksek gerçekleşebileceği öngörülmektedir'' denildi.
Son dönemde hizmet grubu yıllık fiyat artışlarının kısmi bir gerileme gösterdiği de belirtilen açıklamada, en belirgin gerilemenin petrol fiyatlarındaki gelişmelerden büyük ölçüde etkilenen ulaştırma hizmetlerinde gerçekleştiği vurgulandı.

Kiralar yüksek seviyesini koruyor
Kira ve lokanta?oteller grubu yıllık fiyat artışlarının bir önceki yıla yakın seyrederek yüksek seviyelerini koruduğu da değerlendirilirken, iç talepteki yavaşlamayla beraber önümüzdeki dönemde bu gruplardaki yıllık fiyat artışlarının da yavaşlayacağı tahmin edildi.

Faizdeki artış kredi talebini daralttı
Faiz oranlarındaki yükselişin kredi talebini azaltırken, risk alma eğiliminin zayıflaması ve piyasadaki fazla likiditenin daralmasının kredi arzını sınırladığı tespiti yapıldı.
Tüketici kredileri ve güven endeksleri ile otomobil ve beyaz eşya satışları gibi mevcut göstergelerin, dayanıklı mallar gibi döviz kurundan fiyatlara geçişkenliğin yüksek olduğu mal grupları ile konut sektörü gibi finansman koşullarına duyarlı sektörlere yönelik talepte gerilemeye işaret ettiği de kaydedildi.

Diğer yandan, tüketime dair öncü göstergelerin yarı?dayanıklı ve dayanıksız mallar talebinde ciddi bir yavaşlama göstermediği vurgulandı.

İç talep yavaşlıyor, dış talep güçlü
Açıklamaya göre, iç talebe ilişkin göstergeler dikkate değer bir yavaşlamaya işaret ederken, dış talep göreli olarak güçlü seyrediyor.
Kısmi verimlilik artışlarının sürmesi ve dünya ekonomisinin göreli olarak canlılığını koruması, ihracattaki artışları desteklemeye devam ediyor.
Finansman koşullarındaki değişim ve yatırımların göreli fiyatının yükselmesiyle yavaşlayan yatırım artış hızının bu eğilimini kısa vadede sürdürmesi bekleniyor. Bu gelişmelere karşılık, yatırımların orta vadeli eğiliminde ciddi bir bozulma gözlenmiyor. Açıklamada, bütçe disiplinindeki sürekliliğin oluşturduğu güven ve uzun vadeli kredi girişleri ile doğrudan sermaye yatırımlarının güçlü seyretmesi, yatırım eğilimindeki bozulmanın sınırlı kalmasını sağlayan unsurlar olarak değerlendiriliyor.

Ücret artışları
Kurul, memur maaşlarında 2007 yılı için yapılan ayarlamaları orta vadeli enflasyon görünümü çerçevesinde ele alırken, bu gelişmenin enflasyon bekleyişleri ile diğer ücret ayarlamaları üzerindeki etkisinin dikkatle takip edilmesinin gerektiği değerlendirmesini yaptı. İşgücü maliyetlerindeki bu görünümün yanısıra, petrol ve diğer emtia fiyatlarındaki gevşeme de enflasyondaki düşüş sürecinin devamı açısından olumlu sinyaller içerdiği de vurgulandı. Açıklamada, ''Sonuç olarak, arz ve talep göstergeleri bir arada değerlendirildiğinde, gerek toplam talepteki yavaşlama gerekse birim maliyetlerdeki azalmanın sonucu orta vadeli enflasyon görünümünde kısmi bir iyileşme olduğu ifade edilebilmektedir'' denildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.