02 Aralık 2012 Pazar 11:43
Rusya ile ilişkilerde hassas olunmalı

RECEP BAHAR - SAKARYA
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Mehmet Büyükekşi, Rusya'nın Türk ihracatının geleceği açısından önemli bir ülke olduğunu ifade etti. Sakarya'da Yeni Mesaj'ın sorularını cevaplandıran Büyükekşi, TİM tarafından yapılan “ihracatçı beklenti anketleri”nde Rusya'nın sürekli bir şekilde en önemli pazar olarak çıktığını dile getirdi. Başbakan Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin arasında bugün yapılacak görüşmenin iki ülke arasındaki ilişkileri ileri bir noktaya taşıması temennisinde bulunan Büyükekşi, “Rusya ile Türkiye arasında son zamanlarda siyasi görüş farklılıkları ortaya çıktı. Bunların iki ülke arasındaki ticari ve ekonomik ilişkileri etkilememesini ümit etmekteyiz” dedi.
Rusya'nın Dünya Ticaret Örgütü'ne (DTÖ) bu yıl üye olduğunu hatırlatan Büyükekşi, Türkiye ile Rusya arasında Rusya lehine çok ciddi bir dış ticaret fazlası olduğuna işaret etti. Büyükekşi, bunun kapanması için Türk ihracatçısının önünün açık olması gerektiğine dikkatleri çekerek, “İki ülke arasında minör (küçük) sorunlar var. Bavul ticaretinden kaynaklanan bazı gümrük sorunları ortaya çıkıyor. Biz iki ülke arasındaki ticaretin bavul ticareti şeklinde değil de normal yollardan yapılması taraftarıyız” dedi.

Elektriğe zam gelirse, ihracatçı zorlanır
ABD'nin İran'ın Türkiye'den altın ithalatını kısıtlamasının 2013 yılı ihracatımızı nasıl etkileyeceğini sormamız üzerine de Büyükekşi, bunun zamanla ortaya çıkacağını kaydetti. BOTAŞ'ın kamunun elindeki doğalgaz çevrim santrallerine sattığı doğalgaza yüzde 37 zam yapmasının önümüzdeki ay elektrik fiyatlarına yansıma ihtimali olduğunu hatırlatmamız ve bunun ihracatçıyı nasıl etkileyebileceğini sormamız üzerine TİM Başkanı Büyükekşi, “Enerji fiyatlarına yapılacak zam, ihracatçıları rekabet açısından zora sokar. Beklentimiz enerji fiyatlarının artmaması yönündedir” dedi. Büyükekşi, Cilvegözü Sınır Kapısı'nın açılması ile Suriye ile başlayan ticaretin Ocak 2013 ihracatına yansıyacağını belirterek, “Umarız Suriye'de akan kan durur” dedi. Büyükeşi ayrıca Batı dünyasında Aralık ayının son haftasında Noel tatili olmasının Türkiye'nin Aralık ayı ihracatını etkilemeyeceğini, genelde en yüksek ihracat rakamlarına Aralık ayında ulaştıklarını kaydetti. Büyükekşi, Orta Vadeli Programda (OVP) 2013 ihracat hedefinin 158 milyar dolar olarak öngörüldüğünü ancak TİM olarak henüz 2013 yılı için bir ihracat hedefi belirlemediklerini, ihracatçı örgütlerden gelecek verilere göre bunu saptayacaklarını ifade etti. 

İhracatta Otomotiv  yeniden lider
Türkiye'nin Kasım ayı ihracatı, bir önceki yılın aynı ayına göre
yüzde 19.97 artarak, 12.7 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Ocak – Kasım dönemi ihracatı da yüzde 13.58 artarak, 122.4 milyar
dolardan 139 milyar dolara ulaştı ancak bu rakamın 14.3 milyar dolarını İran'a yapılan altın ihracatı teşkil ediyor. Kasım ayı ihracat verileri analiz edildiğinde, Otomotiv Sektörü 1 milyar 762 milyon dolarla yeniden ilk sıraya yükseldi. Geçen ayın lideri Kimyevi Maddeler 1 milyar 589 milyon dolarla ikinci, Hazırgiyim ve Konfeksiyon 1 milyar 447 milyon dolarla üçüncü, Çelik Sektörü ise 1 milyar 186 milyon dolarla dördüncü oldu En yüksek ihracat artışı ise son aylarda büyük gerileme gösteren Yat ve Gemi Sektöründe yüzde 179 ile gerçekleşti. AB'ye ihracatımız Kasım ayında yüzde 17 artış gösterdi.  Buna rağmen Ocak – Kasım döneminde AB'ye ihracat geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 8 geriledi. Afrika'ya ihracatımız Kasım ayında yüzde 34 artarken, Ortadoğu'ya yüzde 24 ihracat artışı yakalandı. Krizdeki Yunanistan'a ihracatımız yüzde 47, İspanya'ya ihracatımız yüzde 21 arttı. İhracatımızda ön plana
çıkan ülkeler ise şunlar oldu: Irak'a yüzde 42, Rusya'ya yüzde 28, 
Çin'e yüzde 51,  ABD'ye yüzde 33,  Azerbaycan'a yüzde 38,
Libya'ya yüzde 250,  Brezilya'ya yüzde 83 ihracat artışı
yakalandı. En fazla ihracat yapılan ülke yine
Almanya olurken, bunu Irak, İngiltere
ve Rusya izledi.

Sıcak paraya dikkat!
TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi, Cumartesi günü Sakarya'da Sakarya Ticaret ve Sanayi Odası'nda (SATSO) 2012 yılı Kasım ayı ihracat rakamlarını açıkladığı konuşmasında, Türkiye'nin kredi notunun artması ile birlikte ihracatımız açısından oluşabilecek iki önemli risk bulunduğuna ifade ederek, “Bunlardan biri Türkiye'ye yönelik yoğun sıcak para girişidir, diğeri ise Türk lirasının aşırı değerlenmesidir. Biz bu risklerin iyi yönetilmesini bekliyoruz” dedi. Türkiye'nin cari açığını iyi yönetmek gibi bir gerekliliği bulunduğunu hatırlatan Büyükekşi, şunları söyledi: “Dışarıdan gelen paranın kalitesini yönetmek bizim elimizde. Eğer biz bu parayı portföy yatırımları yerine reel sektör yatırımlarına yönlendirebilirsek, işte o zaman cari açık riskini azaltmış oluruz. Bunun için sürekli olarak yatırım ortamını iyileştirmemiz gerektiğini düşünüyoruz. Ekonomideki dengelenmede ihracatın katkısı önemli seviyeye ulaştı. 2012 yılında yüzde 3 olarak beklenen büyümenin en az 2.5 puanının ihracattan geleceği anlaşılıyor.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.