07 Haziran 2008 Cumartesi 00:00
Sağlıklı bir mübadele için yeterli para olmalı
Para bir değişim aracıdır. Piyasada bulunan her türlü mal ve hizmet para ödenerek satın alınır. Bu, paranın mübadele özelliğidir. Mübadelenin tam olarak yapılabilmesi için piyasada yeterli miktarda paranın tedavülde olması şarttır. ~|~Liberal ekonomilerde değişim aracı olarak dolaşımda olan para maliyetlidir. Maliyetli para, üretimde daralmaya ve pahalılığa neden olur. Satın alma gücünün azalmasına yani talep daralmasına yol açar. Arztalep dengesi bozulur. Üretilen mal ve hizmetler değerinin üzerinde piyasalara arz edilir. Çeşitli yollarla piyasalardan paranın faizle çekilmesi mübadelenin sağlıklı gerçekleşmesine engel teşkil eder.


Liberal anlayış, "Her arz kendi talebini oluşturur" şeklinde ifade edilen "miktar teorisi" nin bir neticesi olarak, parasal büyüklükler üzerinde oynamamaya çalışarak, belli bir parasal taban hedeflemesi yapıp mümkün olduğunca bu parasal miktarı koruma gayretinde olmuştur.

Paranın piyasalardan faizle çekilerek belli ellere doğru akışının sağlanması ve paraya olan ihtiyacın emisyonla piyasalara iadesinin miktar teorisiyle engellenmesi, piyasalara para satanların önünü tamamen açmış oldu.
Liberal anlayışın hâkim olduğu ekonomilerde piyasalar tüketim kabiliyetini kaybeder ve en temel ihtiyaçlar bile mübadele ile gerçekleştirilememiş olur. Günümüz ekonomilerinde tüketicinin mal ve hizmete olan ihtiyacı her geçen gün artmasına rağmen aynı oranda mübadele kabiliyeti azalma gösterir. Bu süreç ekonomilerde resesyon ve deflasyonun habercisidir.Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar BaşMİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:

Prof. Dr. Krasivskaya Regina Almanya

MEM pratik olarak uygulanabilir
Küresel ekonomilerde belirli ellerde sermaye birikimi oldu. Bu da küreselleşmenin büyük güçler tarafından organize edildiğini gösteriyor. Küreselleşme ulus devletlerin egemenliklerini kaybetmesine neden oldu. Prof. Dr. Haydar Baş'ın MEM, küreselleşmenin sakıncalarını açıkça ortaya koymaktadır. Bu nedenle son derece özgün bir modeldir. Özellikle tarıma getirdiği anlayış dikkat çekiyor. Küreselleşmenin tarım konusunda yaptığı yıkımlar MEM ile önlenebilir. Mevcut sistemler bu konuya hiçbir çözüm sunamıyor. MEM doğal kaynaklara, toprak bütünlüğüne ve sanayileşmeye de önem veriyor. Modeli incelediğimizde gerekli olan her alana değindiği için komple bir model olduğunu görüyoruz. Model bir bütün.  MEM pratik olarak uygulanabilir. Modelde yer alan unsurlar çok net ve somut bir şekilde hayata geçirilebilir. Günümüzdeki sorunların çözümü açısından MEM önemli önerilerde bulunmaktadır. Matematiksel formülleri de geliştirilmiş olan model, bundan dolayı dünyanın her ülkesinde uygulanabilecektir.MEM üretici, yepyeni bir modeldir.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100