05 Nisan 2014 Cumartesi 00:03
Sanayi cazibesini kaybediyor

RECEP BAHAR/BURSA

Bursa Ticaret ve Sanayi Odası (BTSO) Başkanı İbrahim Burkay, sanayi, yatırım ve ticaret iklimini Bursa’da düzenlediği sohbet toplantı ile ulusal medyanın temsilcilerine değerlendirdi. İlk olarak Bursa’da Uludağ Tekstil İhracatçılar Birliği (UTİB) tarafından 6.si düzenlenen ve dün sona Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı’na değindi. Aynı zamanda UTİB Başkanı da olan Burkay, 2009 yılından bu yana öncü olduklarını, 1158 farklı projenin sunumunu gerçekleştirdiklerini ve bunlardan 81 tanesinin 20 milyon liralık destek almasını sağladıklarını dile getirerek, 500 araştırmacının ve akademisyenin etkinlik bağlamında Bursa’ya geldiğini ifade etti. 

Yurtdışından da ilgi var

Tekstilin sanayileşmenin ilk evresini teşkil eden sektör olduğuna işaret eden Burkay, “Tekstil birçok ülkede zayıfladı ancak mesela Almanya’da çok ciddi sayıda araştırmacı var. Bu nedenle Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı’na projelerin yarısı yurtdışından geldi” şeklinde konuştu. TÜBİTAK’tan ve Sanayi Bakanlığı’ndan destek alan projelerin de olduğuna işaret eden Burkay, şunları söyledi: “Ancak bir projenin ürün haline gelmesi 5-6 yıl sürüyor. Bazen projeyi geliştiren ile sanayicinin anlaşmayı imzalaması 1-1.5 yıl alıyor. Uluslararası Ar-Ge Proje Pazarı’na gelip de pazara sunulmuş ürünler de var. Şirketlerimizden fonksiyonel ürünlerin üretimine geçmelerini talep ediyoruz. Ancak bazı ürünlerin kullanımı kanun zoruyla olmalı. Mesela otellerde ve hastanelerde yanmayı geciktirici özelliği olan tekstil ürünleri kullanılmalı. Bu talebi artırmadığımız müddetçe üretimi geliştiremeyiz. Ayrıca bu ürünlerin hammaddeleri yerli olmalı. İthal edersek, ekonomiye katkısı olmaz.” 

Kârlılık en büyük sorun

Çoğu şirketin bilançosunda sıkıntı olduğuna işaret eden Burkay, “Şirketler açısından son 7 senedir para kazanmak çok zorlaştı. Şirketlerin kâr oranları yüzde 2-5 arasında. Bu kârlarla fabrikaların, işletmelerin ayakta kalmaları zor... En büyük sıkıntı bu... Türkiye’nin milli gelirine göre Araştırma- Geliştirme (AR-GE) harcamasının yüzde 3 olması, bunun yüzde 2’sinin özel sektör tarafından sağlanması isteniyor. Ancak özel sektör bu şartlarda gelirinin yüzde 2’sini AR-GE’ye nasıl ayıracak?” diyerek, sanayicilerin içinde bulunduğu zor şartlara parmak bastı.

Kimse sanayiye girmek istemiyor

Türkiye’de sanayiden hizmet sektörüne geçen çok sayıda işadamı olduğuna işaret eden Burkay, şu bilgileri aktardı: “Ama hizmet sektöründen sanayiye geçeni görmedim! Gayrimenkul, turizmle nereye kadar gidebilirsin ki? Avrupa’daki krizden sanayi ülkesi Almanya yine en güçlü olarak çıktı. Bunlar biliniyor ve görünüyor. Üretim yapmak için şartlar olmalı. Bursa’da arsanın metrekaresi 500 dolar. Nasıl alacaksın? Yatırımcı firma buna rağmen parasını vererek 300 dönüm arsa istiyor ama sen ancak 30 dönüm verebiliyorsun. Bu nedenle sanayi politikalarının değişmesi ve yerleşmesi gerekiyor. Yatırımı 6. bölgeye (Doğu ve Güneydoğu illeri) yapacaksın diye bir şey olamaz. Uluslararası şirketlere ‘6. bölgeye yatırım yap’ diyorsun, onlar da ‘mühendislerin, teknik elemanların çalışacağı AR-GE merkezimi nereye kuracağım, bunlar nerede yaşayacak’ diye soruyor.”

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.