17 Haziran 2006 Cumartesi 00:00
Sanayici belirsizlikten dert yanıyor
Ekonomiyi sarsan son olayları dış piyasalara bağlayarak geçiştirmenin doğru olmayacağını belirten İstanbul Sanayi Odası Başkanı Tanıl Küçük, hükümeti "istikrarsızlık ve belirsizlik" konularında dikkatli olmaya çağırdı. ~|~


TÜSİAD'dan sonra, hükümeti şimdi de sanayiciler "istikrar" konusunda uyardı... İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Tanıl Küçük, Türkiye'de son günlerde yaşananları, sadece dış etkilere bağlamanın ülkeyi çözüme götürmeyeceğini belirterek, "Böyle bir yaklaşım, eksiklerimizi görmek ve düzeltmek fırsatını kaçırmamıza yol açacaktır" dedi.

 Küçük, 'Ekonomide Sürdürülebilir Büyüme İçin Yatırım ve Üretimin Önemi ? Sorunlar ve Çözüm Arayışları" başlığı altında düzenlenen İstanbul Sanayi Forumu'nda yaptığı konuşmasına, eksiksiz olarak tüm toplantılarına katılan Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'a teşekkür ederek başladı. Geride bırakılan dört yıl içinde, ekonomide çok önemli kazanımlar elde edildiğini ifade eden Küçük, enflasyonla mücadelede sağlanan başarı, faiz oranlarının gerilemesi ve mali disiplinin sürdürülmesi gibi konulara işaret etti.

Eksikleri, yapılamayanları ifade etmeyi de görev kabul ettiklerini dile getiren Küçük, şunları kaydetti: "Mayıs ayı ortalarından itibaren kurlar başta olmak üzere, para piyasalarında önemli sayılabilecek bir hareketlenmeyi yaşıyoruz. Bu hareketlenmede, esas olarak, dış etkenler belirleyici olmuş ve Türkiye ile benzer kategoride yer alan tüm ülkeler etkilenmiştir. Ama, en fazla değer kaybının YTL'de ortaya çıktığı gözden kaçmamalıdır. Neden en çok bizim ekonomimizin etkilendiğini, nerede, neyin eksik olduğunu mutlaka sorgulamak zorundayız. Zira, yaşananları sadece dış etkilere bağlamak bizi çözüme götürmeyecektir. Böyle bir yaklaşım, eksiklerimizi görmek ve düzeltmek fırsatını kaçırmamıza yol açacaktır."

 Bu dalgalanmanın ortaya koyduğu gerçekleri iyi görmek, gereken mesajları çıkarmak ve uygun politikaları hayata geçirmek gerektiğine vurgulayan Küçük, "Son dört yılda elde ettiğimiz kazanımları korumak ve çoğaltmak yönünde bir fırsata dönüştürebilmeliyiz" dedi.

Cari açığın sürdürülebilirliği
Türkiye'nin, son dört yılda, yılda ortalama yüzde 7,8 büyüdüğünü, bu yüksek büyüme oranının, yüksek düzeyde cari açığı da beraberinde getirdiğini kaydeden Küçük, bu dönemde, uluslararası konjonktürün, cari açığı sorunsuz bir şekilde finanse etmeyi mümkün kıldığını söyledi. Küçük, "Ancak, son gelişmeler, yüksek cari açığın ne gibi riskler barındırdığını, global rüzgarlar tersine döndüğü anda ekonomiye ne gibi yükler getirebileceğini göstermiştir" diye konuştu.

Kurdaki yukarı doğru hareketlenmenin, ithalatı pahalılaştırarak, dış ticaret açığı ve cari açığın artış hızının yavaşlamasına yardımcı olacağını, buna karşın ihracatı olumlu etkileyeceğini ifade eden Küçük, şöyle devam etti: "Bu fırsat iyi değerlendirilmeli, süratle hayata geçirilecek ilave önlem ve desteklerle ihracatın önü açılmalıdır. Ekonomideki gelişim çizgisi, büyümenin devam etmesinde, dış talebin belirleyici olacağı bir döneme girmek üzere olduğumuzun işaretlerini vermektedir.Dolayısıyla, uygulanan ekonomik programın özüne uygun şekilde, ihracata dayalı bir büyüme sürecine geçişin koşulları süratle oluşturmalıdır."

İşte sanayicinin dert listesi
Tanıl Küçük, Türkiye'nin, istihdam maliyeti üzerindeki, en yüksek vergi ve prim yükünü taşıyan OECD ülkesi olduğunu belirterek, Türk sanayicisinin hala enerji için dünya sıralamalarında en üstlerde yer alan bedeller ödediğine işaret etti.  Küçük, "Ekonomideki kazanımları korumak ve artırmak için bizim reçetemiz, rekabet gücümüzü zayıflatan, bu olumsuz anlamdaki 'en'ler manzumesinin bir an önce değiştirilmesidir" görüşünü dile getirdi.

Sosyal güvenlik sisteminin reformuna yönelik yasal düzenlemelerin gerçekleştirilmesinin çok önemli bir adım olduğunu belirten Küçük, ''Ancak, mevcut biçimiyle reform paketi kapsamında, bizim en önemli sorunumuz olan, işveren SSK prim yüküne yönelik bir indirim söz konusu olmamıştır" dedi. Tanıl Küçük, kayıt dışını kayıt altına alacak ve kayıtlı işletmelerin yükünü hafifletecek bir vergi reformunu hala beklediklerini dile getirdi.

Konuşmasında yatırım indirimi konusuna da değinen Küçük, yatırım indiriminin kaldırılmasıyla Türk sanayiinin, çok önemli bir imkandan mahrum bırakıldığını, bu yanlışlıktan geriye dönüleceğine olan inançlarını her fırsatta dile getirmeyi görev kabul ettiklerini söyledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137