04 Şubat 2002 Pazartesi 00:00
Sanayici, elektrik fiyatından dertli
Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) raporuna göre 32 ülke arasında, sanayiye verilen elektrik fiyatının en yüksek olduğu ülkeler arasında Türkiye Japonya'dan sonra ikinci sırada yer alıyor.

TOBB, Türkiye'de enerji maliyetlerinin yüksekliğinin nedenlerini ve çözüm önerilerini içeren bir rapor hazırladı.

TOBB Başkanı Rifat Hisarcıkloğlu'nun, Adana HiltonSa Oteli'nde düzenlenen "Sanayi Odaları 5. Konsey Toplantısı"nda açıkladığı raporda, 2002 yılında, hükümetin, Uluslararası Para Fonu'na (IMF) yapmış olduğu taahhütler nedeniyle, kamu harcamalarının kısılıp, gelirlerin artırılmasının hedeflendiği belirtilerek, bu durumda Türkiye ekonomisinin büyümesinin tamamıyla özel sektörün büyümesine bağlı olacağı belirtildi.

Üreten sektörün üretimini artırması ve ürettiğini satabilmesi için belirli koşullar bulunduğuna dikkat çekilen raporda, bu koşulların başında ucuz elektriğin geldiği belirtildi.

Pahalı enerji anlaşmaları

TEDAŞ'ın, TEAŞ bünyesinden almış olduğu elektrik maliyetin, TEA~|~Ş'ın elektriği mal ettiği fiyatla doğru orantılı olarak arttığına dikkat çekilen raporda daha sonra şöyle denildi:

"Özellikle termik santrallerin işletme hakkı devirlerinin uzun yıllardır gerçekleştirilememesi neticesinde, santrallere gerekli yatırımların yapılamaması ve iyi işletilememesi nedeniyle yine elektrik üretim maliyetleri aşırı artmıştır. TEDAŞ, Türkiye genelinde 64 dağıtım müessesesi ve 7 bağlı ortaklıkla faaliyet göstermektedir. Bu dağınık yapı içinde hem personel sayısı artmış, hem de personelden alınan verim düşmüştür."

En pahalı elektrik kullanan 2. Ülke

Türkiye'de sanayide kullanılan elektrik enerjisi fiyatının, dünya piyasasında rekabet edilen ülkelerin fiyatlarının çok üstünde olduğunun belirtildiği raporda, şöyle denildi:

"Avrupa Birliği ülkelerinde sanayinin kullanımına verilen elektriğin ortalama fiyatı 4,3 sent olmasına rağmen Türkiye'de bu rakam 2001 yılı sonunda 6.5 senttir. Uluslararası Enerji Ajansı 2000 yılı verilerine göre Türkiye, çoğunluğu gelişmiş 32 ülke arasında, sanayiye verilen elektrik fiyatının Japonya'dan sonra en yüksek olduğu ülkedir.

Çarpıcı olan bir diğer husus ise aynı ülkeler arasında mesken fiyatıyla sanayi fiyatı arasında neredeyse hiç fark olmayan (Hindistan hariç) tek ülke yine Türkiye'dir. Türkiye'de elektrik fiyatları 2001 yılında hızlı bir yükseliş trendine girmiş ve yüzde 118 oranında artış gerçekleşmiştir. Oysa, aynı dönem içinde TEFE yüzde 88,6 ve TÜFE ise yüzde 68,5 olmuştur. Devlet, enerji fiyatlarını sadece kendi bütçesi içindeki bir gelir kalemi olarak görmektedir. Oysa bütün firmalar için enerji fiyatları bir maliyet unsurudur."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137