19 Mart 2006 Pazar 00:00
Sanayici, Uzakdoğu mallarına savaş açtı
Ankara Ticaret Odası (ATO) yetkilileri, Türkiye'nin Uzakdoğu'dan ithal edilen kalitesiz malların hücumuna uğradığını, bu ürünlerin girişine dair bütün barajların yıkıldığını ve ülkenin yakında sağlıksız ürün ve kalitesiz malların çöplüğü haline geleceğini ileri sürdü ~|~

Ankara Ticaret Odası (ATO) yetkilileri, Türkiye'nin Uzakdoğu'dan ithal edilen kalitesiz malların hücumuna uğradığını, bu ürünlerin girişine dair bütün barajların yıkıldığını ve ülkenin yakında sağlıksız ürün ve kalitesiz malların çöplüğü haline geleceğini ileri sürdü.

Yetkililer, ithal mallara uygulanan zorunlu TSE standartlarının 626 üründen kaldırılması nedeniyle, kalitesiz, standart dışı, insan sağlığına zararlı ve ölümlere yol açan ürünleri tanıttığı bir basın toplantısı düzenledi.  Standart dışı ithal ürünleri sergileyerek, tek tek bilgi veren yetkililer, Türkiye'nin 1995 yılında imzaladığı Avrupa Birliği (AB) ile Gümrük Anlaşması serüveninden sonra yaşanan gelişmeleri özetledi. Türkiye'nin 1996 yılından itibaren 5 yıllık süre içinde AB teknik mevzuatına uyum sağlayamayı, akredite edilmiş laboratuvarları kurmayı ve denetimlerle ilgili yapılanmayı tamamlamayı planladığını, ancak bunun Türkiye tarafından gerçekleştirilemediğini söyledi.  2002 yılında 1 yıllık ek süre daha tanındığını hatırlatan yetkililer, AB'nin 2003 yılından itibaren, AB'den gelen ve CE işaretine sahip ürünlerin hiçbir denetime tabi tutulmadan ülkemize gireceğini açıkladığını ifade ederek, şunları kaydetti:  ''Geçmişte bir mal ithal edinmek istendiğinde TSE tarafından belirlenen standartlara uygun olup olmadığına bakılıyordu. Nitekim 2003 yılından beri CE işaretine sahip ve AB'den gelen bir çok ürün denetime tabi olmadan ülkemize girmeye başladı.

Bu arada ülkemiz gümrüklerine CE işareti olmayan ürünler sokulmadı ve çok sıkı bir denetim uygulandı. Ancak, AB, bu sıkı denetimden rahatsız oldu. Yayınladığı bir direktifle AB'den gelsin veya gelmesin, CE işareti olsun veya olmasın malların Türkiye'ye serbestçe girmesini istedi. Halbuki Türk firmaları, AB'ye mal satarken malların üzerinde CE işareti basmak zorundadır. Bunun üzerine hükümet, denetim mekanizmalarını kurmadan, Dış Ticaret Müsteşarlığı marifetiyle, AB'nin talebi doğrultusunda, ithal mallara uygulanan standart zorunluluğunu 836 kalemden 210'a indirdi. 282 malın 200'ü denetimden çıkarıldı.''

Denetimler çöktü
''Türkiye'nin standart filtresi tıkandı, gümrük denetimleri çökertildi. Bu kararla sanayicimiz zor durumda kaldı, hem de sağlığımız tehlikeye girdi'' diyen ATO yetkilileri, AB'de RAPX (rapeks) adı verilen ve tüm ülkelerin dahil olduğu bir sistemin var olduğunu, Fransa'nın almadığı bir malın Almanya'ya sokulamayacağını bildirdi.  Türkiye'de akredite laboratuvar olmadığı için ilgili bakanlıkların gerekli denetimleri yerine getiremediğini vurgulayan yetkililer, ''Türkiye'de bugün, kalitesiz ürünlerin girişi önündeki bütün barajlar yıkılmıştır. Türkiye sağlıksız ürün ve kalitesiz malların çöplüğü haline gelmiştir'' diye konuştu.

Yetlilier, 1 Ocak 2006 tarihinden itibaren kaldırılan denetim neticesinde, standart olarak ülkemize giren ithal malların ülkemiz toplam ithalatı içindeki payının yüzde 5?5,5 paya sahip olduğunu kaydetti. 117 milyar dolar ithalat içinde bunun da 7 milyar dolara tekabül ettiğini açıklayan yetkililer, ''Dış Ticaret Müsteşarlığı'nın aldığı kararla denetim dışına çıkan mallar yüzünden ithalat yüzde 10 oranında artış kaydedecek. Cari açık da artacak'' dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.