01 Mart 2007 Perşembe 00:00
Sanayiciyi faiz yakacak
ASO Başkanı Zafer Çağlayan, bu senenin seçim yılı olmasının, bir yerde yüksek faizi, cari açığın sigortası haline getirdiğini ifade ederken, ''Faizlerde bizim beklediğimiz anlamda bir inme söz konusu olmayacak'' dedi ~|~

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, ASO Meclis toplantısında yaptığı konuşmada, dün açıklanan bütçe rakamlarını değerlendirdi. Ocak ayı bütçe açığının 6 milyar YTL olduğunu hatırlatan Çağlayan, buna karşılık 2006 yılı bütçe açığının yaklaşık 4 milyar YTL olduğunu kaydetti.

Ocak ayındaki açık rakamınının bu anlamda dikkat çekici olduğunu belirten Çağlayan, ancak kendisinin bu konuda Maliye Müsteşarı ile görüştüğünü ve bilgi aldığını anlattı.
Çağlayan, Türkiye'nin bu yıl için 52 milyar YTL faiz ödemesi olduğunu ve bunun 7 milyar YTL'sinin Ocak ayında ödendiğini, Ocak ayında bu nedenle böyle bir açık rakamının oluştuğunu söyledi. Çağlayan, bu ayki açığın diğer aylardan gelen fazla ile kompanse edilebileceğini de kaydetti.

''Bu yılın seçim yılı olması, bütçede inşallah açık verdirmez'' diyen Çağlayan, hükümetin kararlı gözüktüğünü, icraatlarda da böyle olmasını umduğunu söyledi.
Kendisinin ufak tefek sinyaller aldığını belirten Çağlayan, İmarzedelere ödeme yapılacağı, SSK, Bağ?Kur alacakların ödeneceğinin gözüktüğünü söyledi ve ''Bunlar, umarım hesap, nizam, düzen içinde yapılır'' dedi.

Faizler
52 katrilyonluk faiz meselesinin üzerinde durulması gerektiğini belirten Çağlayan, şu anda Türkiye'nin yaklaşık 260 milyar YTL iç borcunun bulunduğunu hatırlattı.
Türkiye'de bu faizlerle nereye kadar gidileceğine önem verilmesi gerektiğini ifade eden Çağlayan, bugünkü şartlarda yüzde 13 reel faizle karşı karşıya olunduğunu söyledi.
Mutlak surette borcu azaltmaya yönelik, çok radikal, çok somut tedbirlerin alınması gerektiğini ifade eden Çağlayan, çok dikkatli ve temkinli olunması gerektiğini söyledi.
32 milyar dolarlık cari açık rakamı bulunduğunu hatırlatan Çağlayan, bu durumun kendisinde faizlerin düşürülememesi gibi bir etki yarattığını kaydetti ve şöyle devam etti:
''Bir yerde yüksek faiz, cari açığın finansmanı şekline gelmiş. Bu senenin seçim senesi olması, bir yerde yüksek faizi cari açığın sigortası haline getirmiş. Bu da faizlerde bizim beklediğimiz anlamda bir inme sözkonusu olmayacağı anlamına geliyor.
Şu anda dünyada gerek 3 aylık, gerek 10 yıllık borçlanma faizi olarak yüzde 18?19'larla borçlanan hiçbir ülke yok. 10 yıllık devlet faizinde Türkiye'den başka hiçbir dünya devleti çift haneli rakamlarla borçlanmıyor. Faizler ve cari açık meselesi önemini devam ettiriyor.'' Çağlayan, bu sorunların giderilmesi için, ülkenin üretmesi, işsizliğin azaltılması ve daha fazla yatırım yapılması gerektiğini söyledi.

Küresel ekonomideki belirsizlikler
ASO Başkanı Çağlayan, küresel ekonomideki belirsizliğin devam ettiğini belirterek, dün Çin borsasındaki kaybın Türkiye'yi ve diğer ekonomileri etkilediğini söyledi.
ABD eski Merkez Bankası Başkanının 'ABD ekonomisinin durgunluğa gireceğini' söylemesinin tetikleyici unsur olduğunu belirten Çağlayan, küresel ekonomide bir yerde olacak olumsuzluğun, dünya ekonomisini ardı ardına, aynı anda bir deprem gibi etkileyeceğini kaydetti.

Çağlayan, dünkü gelişmelerin Türkiye'de borsasada düşüşe, dövizde artışa neden olduğunu belirtirken, küresel belirsizliklere karşı Türkiye'nin her zaman tetikte ve dikkatli olması gerektiğini söyledi.
Çağlayan, İran'ın nükleer faaliyetlere devam edeceğini ilan etmesi ile Kuzey Irak'taki gelişmelerin de önümüzdeki dönemdeki belirsizlikler olduğunu söyledi.

Sosyal güvenlik sistemindeki açık
Sosyal güvenlik sistemindeki açığın, faizin ve iç borcun özünde yattığını ifade eden Çağlayan, sosyal güvenlik açığına neden olan unsurları da sıraladı.
Çağlayan, açığın sorumlularını ''sağlık karnesini tüm mahalleye kullandıranlar, Türkiye'yi genç emekli cenneti yapanlar, kayıt dışı çalışanlar, ilaç tıbbi malzeme sevk yolsuzları, baba veya annesinin maaşını almak için eşinden anlaşmalı boşananlar, işçi ve istihdam ile ilgili proje üretmeyenler, kayınpederinin maaşını alabilmek için fiilen oğlu ile resmi olarak kayınpederi ile evli olanlar, kim ne veriyorsa daha fazlasını veririm diyenler, cinsiyet değiştirenler, anne babasının öldüğünü haber vermeyenler, sahte sakatlık raporu ile kısa yoldan emekli olarak maaş alanlar'' olarak sıraladı.
İş Sağlığı Güvenliği Kanun taslağına da değinen Çağlayan, cezaların 80 YTL ile 8000 YTL arasında değiştiğini kaydetti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.