26 Şubat 2009 Perşembe 00:00
Sanayide iç karartıcı tablo
Sanayi işyerlerinin üretim, sipariş, maliyetler, istihdam gibi konularda son üç ayda yaşadıkları gelişmeler ve gelecek üç aya ilişkin beklentileri oldukça iç karartıcı bir tablo ortaya koyuyor ~|~

 Sanayi işyerlerinin yüzde 68.1'i son üç ayda üretiminin, yüzde 72.2'si aldığı sipariş miktarının azaldığını, yüzde 52.5'i ortalama birim maliyetlerinin arttığını bildirdi.

Sanayici gelecekten de umutlu değil
Gelecek üç ayda işyerlerinin yüzde 33.4'ü üretimde, yüzde 33.1'i toplam siparişlerde düşüş, yüzde 38.6'sı maliyetlerde yükseliş bekliyor. Neredeyse her iki işyerinden biri gelecek üç ayda işçi çıkarma eğiliminde. İşyerlerinin yüzde 62.6'sı üretimi kısan temel faktör olarak talep yetersizliğini dile getiriyor.

İşyerlerinin yüzde 68'inde üretim düştü
Son üç ayda üretim hacminin arttığını bildiren işyerlerinin oranı Şubat ayında yüzde 6.4'e kadar düştü. Buna karşılık üretiminin azaldığını bildiren işyerlerinin oranı ise yüzde 68.1'e kadar çıktı. Geçen yıl Şubat ayında işyerlerinin yüzde 30.8'i önceki üç ayda üretiminin arttığını, yüzde 29.2'lik bir kesim ise azaldığını bildirmişti.

İç piyasa siparişlerinde düşüş daha hızlı
Son üç ayda aldığı toplam sipariş miktarının azaldığını bildiren işyerlerinin geçen yıl Şubat'ta yüzde 32.9 olan oranı bu yıl aynı ayda yüzde 72.2'ye ulaştı. Siparişlerde artış kaydeden işyerlerinin oranı ise yüzde 23.2'den yüzde 6.8'e düştü.  İç piyasadan alınan siparişlerde azalma olduğunu bildirenlerin oranı yüzde 38.5'ten yüzde 71.5'e, ihracat siparişlerinde azalma bildirenlerin oranı da yüzde 26.5'ten yüzde 64.9'a yükseldi. İç piyasadan aldığı siparişlerde artış kaydeden işyeri oranı yüzde 16.9'dan yüzde 5.4'e, ihracat siparişlerinde artış kaydedenlerin oranı ise yüzde 26.4'ten yüzde 7.9'a düştü.

Maliyetler de artıyor
Küresel krize bağlı olarak yaşanan deflasyon sürecine bağlı olarak yerli girdi maliyetlerinin düşmesine karşılık, kurlardaki artışın ithal girdi maliyetlerini yükseltmesi sonucu sanayi işyerlerinin ortalama birim maliyetlerinde artış yaşayan işyerlerinin oranı yüksek düzeyini korudu. Ortalama birim maliyetlerde artış bildiren işyerlerinin geçen yıl Şubat'ta yüzde 57.9 olan oranı bu yıl aynı ayda da yüzde 52.5 olarak gerçekleşti.

İki işyerinden biri işçi çıkaracak
Bu arada anket sonuçları sanayideki olumsuz tablonun istihdamı da etkilemeye devam edeceğini ortaya koydu. Gelecek üç aylık dönemde istihdamını azaltma yönünde eğilim bildiren işyerlerinin oranı Şubat'ta yüzde 42.7'ye kadar çıktı. Bu oran geçen yılın aynı ayında sadece yüzde 14.3 düzeyinde bulunuyordu.

Temel sorun talep daralması
Sanayideki olumsuzlukların temelinde talepte yaşanan hızlı daralma bulunuyor. Uzun yıllar sanayi üzerinde olumsuz etkisini sürdüren bu faktörün, özellikle son aylarda küresel krizin etkisiyle çok daha etkili hale geldiği gözlendi.
"Şu anda hangi faktör üretiminizi kısıtlamaktadır" sorusuna "Talep yetersizliği" yanıtını veren işyerlerin geçen yıl yüzde 36.6 olan oranı, bu yıl yüzde 62.6'ya kadar yükseldi. Üretimi kısan temel faktör olarak mali imkansızlıkları dile getiren işyerlerinin oranı yüzde 11.2'den yüzde 7.9'a, iş gücü yetersizliğini gerekçe gösterenlerin oranı yüzde 9.5'ten yüzde 5.6'ya, hammadde?ekipman faktörünü birinci sırada sayanların oranı yüzde 7.3'ten yüzde 5.3'e geriledi.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.