15 Ağustos 2005 Pazartesi 00:00
Sanayide işler kötü

Sanayi sektöründeki kötü gidişat sanayicinin umudunu tüketti?Adana Sanayi Odası'nın (ASO), yılın ilkyarısını kapsayan "Sanayide Ekonomik Durum Anketi Çalışması"nın  sonuçlarına göre, işletmelerin kapasite kullanım oranının yüzde 59.5 olduğu, maliyetlerin arttığı ve karlılığın düştüğü gözlenirken, beklentilerin bu durumun yine aynı şekilde süreceği yönünde olduğu belirlendi. Oda Yönetim Kurulu'nun, 320 üyesiyle yaptığı durum tespiti anketinde,  işletmelerin yüzde 71.7'sinde üretimin devam ettiği, yüzde4'ünün yeniden üretime başladığı, yüzde 4.8'inin ise durdurduğu, firmaların yüzde 19.5'inin halen  kapalı olduğu ortaya çıktı. İşletmelerin yüzde 46.2'si üretimlerini geçen yıl, yüzde 53.8'i ise bu yıl durdurduklarını, yüzde 38.4'ünün tekrar üretime geçip geçmeyecekleri yönünde fikirlerinin olmadığını, yüzde 61.6'sı ise yıl içinde üretime geçmeyi düşündükleri yönünde görüş bildirdiği kaydedildi. Anketle, yılın ilk çeyreğinde yüzde 56.9 olan kapasite kullanım oranının yüzde 59.5'e ulaştığı belirlendi. İşletmelerin yüzde 33'ü üretimlerinin arttığını, yüzde 33'ü azaldığını, yüzde 34'ü de değişmediğini bildirirken, yüzde 37'si yurtiçi satışlarının azaldığını, yüzde 32'si artığını, yüzde 31'i ise değişmediğini kaydetti.
 İşletmelerin yüzde 35'i ihracatlarının arttığını, yüzde 30'u azaldığını, yüzde 35'i değişmediğini ifade ederken, yüzde 70'i maliyetlerinin artığını, yüzde 20'si değişmediğini, yüzde 10'u azaldığı yönünde bildirimde bulunduğu saptandı. Yine aynı işletmelerin yüzde 73'ü kar oranlarının azaldığını, yüzde 20'si değişmediğini, yüzde 8'i ise azaldığını ifade ederken, beklentilerin, bu durumun yine aynı şekilde süreceği yönünde olduğu saptandı.  Yılın birinci çeyreğinde yüzde 35.8 olan ihracat yapanların oranı ikinci çeyrekte yüzde 34.6'ya düşerken, birinci çeyrekte yüzde 64.2 olan yapmayanların oranı ise ikinci çeyrekte yüzde 65.4'e çıktı. Odaya üye işletmelerde toplam 87 bin 405 kişinin çalıştığı belirlenirken, işletmelerin yüzde 62.3'ü birinci çeyrekte işçi sayılarında değişme olmadığını, yüzde 21.7'si azaldığını, yüzde 16'sı ise artığını, ikinci çeyrekte ise işletmelerin yüzde 52.7'si işçi sayılarında değişme olmadığını, yüzde 21.6'sı azaldığını, yüzde 25.7'si ise arttığını belirtti. 
Kağıt üzerindeki büyüme gerçekleri yansıtmıyor
Anket sonuçlarını değerlendiren Adana Sanayi Odası  Yönetim Kurulu Başkanı Ümit Özgümüş, 3 ayda bir ekonomik gidişatla ilgili anketler yaptıklarını, sonuncusunda "ekonominin yine yatay gittiğini" tespit ettiklerini söyledi. Kendileri için ankette önemli olan göstergenin sanayide kapasite kullanım oranları olduğunu belirten Özgümüş, "DİE'nin aynı dönemlerde yayınladığı kapasite kullanım oranlarıyla, bizim gerçekleştirdiğimiz anket çalışmalardan çıkan sonuçlar arasında çok büyük fark var" dedi. Özgümüş, "Yaptığımız anketlerde bu yılın birinci çeyreğinde sanayide kapasite kullanım oranı yüzde 57, ikinci çeyreğinde yüzde 59.5 çıktı. Ama aynı periyotlarda DİE'nin açıkladığı rakamlar en düşük, yüzde 81.5seviyesinde oldu. DİE anketleri gerçeği göstermiyor. Dolayısıyla bu rakamlar yanıltıcı oluyor. Oysa, tam tersinin yapılması ve şu anda faizlerin düşürülüp dövizlerin rekabetçi seviyeye çekilmesi gerekir" dedi.

~|~
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137