16 Eylül 2008 Salı 00:00
Senyoraj gelirine karşı çıkılmasının sebepleri mantıklı değil
Senyoraj gelirine karşı çıkılmasının sebebi, görünüşte artan para miktarının piyasalarda fiyatlar genel seviyesinde bir artışa sebep olacağı iddiasıdır.
Ancak bu iddiayı ortaya atanlar bir taraftan faizle alınan dış kredilere destek olmuş, diğer taraftan da bankacılık sisteminin kaydi para üretimini desteklemişlerdir. ~|~

 

Para basılırsa enflasyon düşer
T.C. Merkez Bankası Başkanı S. Serdengeçti'nin bu konudaki açıklamaları dikkat çekicidir:"Bu ülkede emisyonun mili gelire oranı düşüktür. Merkez Bankası evvelden beri basması gereken parayı basmamakta ve bunu faizleri yüksek tutmak için yapmaktadır. Rantiyeye hizmet etmeyi bırakıp çok para basılsa faizler düşecek, üretim ve yatırım artacak, üretim artınca enflasyon da düşecektir".

Senyoraj gelirine karşı olanlar devleti soymak isteyenlerdir
Dikkat edilirse senyoraj gelirine karşı olanlar, devlete para satmak için karşıdırlar. Eğer devletler emisyonlarını arttırıp, senyoraj geliri elde ederlerse, global tefeciler ve yerli taşeronları büyük bir gelir kapısından mahrum kalacaklardır.

Senyoraj devrede olsaydı borcumuz olmazdı
Milli Ekonomi Modeli'mizde senyoraj gelirini hem bir ekonomi kuralı olarak ele alıyor, hem de emisyon oranlarının nelere bağlı olduğunu formülize ediyoruz.
Ülkemiz şartlarında olayı ele aldığımızda şunu görüyoruz; yıllardan beri belli bir büyüme oranına sahip olan ülkemizde piyasada bulunması gereken yerli para piyasaya sürülmemiştir. Bunun aksine dışarıdan faizle alınan borç para ile Merkez Bankamız yükümlülüğünü yerine getirmeye çalışmıştır. Şu ana kadar devlet olarak emisyonumuzu devreye koymuş olsaydık, bugün yüzlerce milyar Dolar borç yükü ile karşı karşıya kalmamış olacaktık. Aynı zamanda olması gereken para piyasada bulunacağı için reel piyasada istenilen canlılık oluşacak, üretici de istediği pazara kavuşmuş olacaktı.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:

Prof. Dr. Stanislav P. Kolosov/ Rusya:
Sayın Baş'ın kaynaklar sınırsızdır fikrine katılıyorum
Devletin görevi kaynakları çıkarıp milletin yararına sunmaktır. Bu, finansal yükü olan bir çalışmadır. Bu büyük finans gerektiren çalışmada devlet güçlü imkanlarını mutlaka devreye koymalıdır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın Modeli'nde kaynakların devlet eliyle işletilmesi önemle ifade edilmektedir.
Rusya olarak geliştirdiğimiz tekniklerle yer altı kaynaklarına 30 kat daha hızlı ulaşabiliyoruz. Bu, MEM'in yer altı kaynakları konusunun pratik uygulamasına kolaylık sağlayabilir.
Hazar bölgesinde petrol kaynakları hususunda yaptığımız araştırmalarda, önemli bulgulara rastladık. Petrolün 15?20 yıl içinde yenilendiğini tespit ettik. Bu tespitimiz petrol konusunda sahip olunan eski "petrol kaynakları bitiyor" bilgilerinin yanlışlığını gösteriyordu. Kaynakların yenilenebildiğini gösteren bu çalışmalar neticesinde Sayın Baş'ın "kaynaklar sınırsızdır" fikrine katılmak artık benim için bir zorunluluk oldu. Burada, kaynakların sınırsız olduğuna bizzat şahit olduk.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100