05 Mart 2003 Çarşamba 00:00
Sermaye birikimi geriledi
DPT'nin 1972?2000 dönemini kapsayan ''Türkiye Ekonomisinde Sermaye Birikimi, Büyüme ve Verimlilik'' başlıklı çalışmasında, Türkiye ekonomisinde ekonomik büyüme ve sermaye birikimi arasında yakın bir ilişki bulunduğu belirtildi. Çalışmaya göre, 1972?2000 döneminde sermaye birikim hızının yıllık ortalama yüzde 5.6 olduğu tahmin edilirken, bu oran tarım için yüzde 3.5, sanayi için yüzde 4.4, hizmetler için ise yüzde 6.5 olarak hesaplandı. DPT'ye göre, 1980'li yıllarla birlikte uygulamaya konulan, dışa açık ve piyasa ekonomisi kuralları çerçevesinde ekonomik büyümenin hızlandırılmasının amaçlandığı büyüme stratejisi sonucunda sermaye birikiminde gerileme yaşandı. Bu dönemde sermaye birikimindeki gerilemeyle de ilişkili olarak ekonomik büyümede yavaşlama görüldü. Ancak 1980 öncesi dönemde, özellikle imalat sanayiinde, yaratılan üretim kapasitesinin daha etkin kullanılması sonucu ekonomik büyümedeki yavaşlama, sermaye birikim hızındaki yavaşlamadan çok daha düşük bir düzeyde gerçekleşti. Ser~|~maye birikimindeki yavaşlamanın da etkisiyle Türkiye ekonomisinin istihdam yaratma performansında sınırlı düzeyde bir gerileme yaşandı. Çalışmada, uzun dönemli ekonomik büyümede önem taşıyan verimlilik göstergelerinin yeni büyüme stratejisi döneminde beklenen düzeyde artış göstermemesinin temel nedenleri de sıralandı.

Üretim ve istihdamda sektörel paylar

Çalışmaya göre, 1972?2000 döneminde üretim (katma değer) ve istihdamdaki tarım sektörünün payı azaldı, sanayi ve hizmetler sektörlerinin payı arttı. Aynı dönemde sermaye birikiminde tarım ve sanayi sektörlerinin payı azalırken, hizmetler sektörünün payı arttı. İncelenen dönem içerisinde, ekonomi genelinde, işgücü verimliliği artışında bir gelişme sağlanamazken, sermaye verimliliğinde ise iyileşme görüldü. Çalışmada elde edilen veriler, uygulanan büyüme stratejileri açısından değerlendirildiğinde, ithal ikamesine dayalı büyüme stratejisi dönemine kıyasla dışa açık büyüme stratejilerinin uygulandığı dönemde, sermaye birikimi, büyüme ve verimlilik performansında beklenen gelişmelerin henüz gerçekleşmediğini ortaya koyuyor.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137