01 Haziran 2004 Salı 00:00
Sezer'den TOBB Yasası'na onay
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in onayladığı 5174 sayılı "Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği ile Odalar ve Borsalar Kanunu"na göre, odalar, sadece illerde, birliğin olumlu görüşü alınmak üzere Sanayi ve Ticaret Bakanlığı'nın kararı ile kurulabilecek. Bir ilde oda kurulabilmesi için, ticaret siciline kayıtlı en az bin tacir, sanayici veya deniz ticareti ile uğraşanların birliğe yazılı başvuruda bulunması zorunlu olacak. Müstakil sanayi odası kurulabilmesi için de, o ilde faaliyet gösteren sanayicilerin yarısından fazlasının yazılı talebi gerekecek. Yasa, bölge odaları kurulmasına da olanak tanırken, coğrafi bölge odaları kurulabilmesi, bölge illerindeki toplam üye sayısının yarısından fazlasının birliğe yazılı müracaatı veya il oda meclislerinin ayrı ayrı üye tam sayısının üçte ikisinin kararıyla ve birliğin olumlu görüşü üzerine bakanlığın kararıyla gerçekleşebilecek.

Mevcut odalar faaliyeti sürdürecek

Yasaya göre, bu kanunun yürürlüğe girdiği tarihten önce kurulmuş olan ilçe oda ~|~ve borsaları, mevcut çalışma alanları dahilinde faaliyetlerini sürdürecekler. Ancak ilçe odaları meclislerinin üye tam sayısının üçte ikisinin kararıyla il odası şubesine dönüşebilecekler.

Oda bulunmayan ilçelerde oda hizmetlerinin, üyelerin daha yakınında sunulabilmesi için oda şubesi kurulması teşvik ediliyor. Odaların yetkilerinin bir bölümünü ilgili şubeye devretmelerine de olanak sağlanıyor. Oda şubesi bulunmayan ilçelerde, beldelerde, endüstri bölgeleri ile organize sanayi bölgelerinde oda temsilciliği kurulmasına da izin veriliyor.

Elektronik ortama geçilecek

Odalara kayıt zorunluluğu getiren yasayla, üye kayıtlarının elektronik ortamda tutulması ve güncelleşmesinin sağlanması da olanaklı hale getiriliyor. Yasa, üyelerin durumunda meydana gelen değişiklikleri odalara bildirmesini zorunlu tutuyor. Bu sorumluluğu yerine getirmeyen üyeler hakkında çeşitli yaptırımlar öngörülüyor. Yasa ayrıca, oda üyelerinin başka mesleki teşekküllere üye olma ve aidat ödeme zorunluluğunu ortadan kaldırıyor. Buna göre, odalara kaydı zorunlu olan gerçek ve tüzel kişilerle bunların şubeleri, kamu kurumu niteliğindeki başka meslek kuruluşlarına birlik ve teşekküllere üye olmaya ve aidat ödemeye mecbur tutulamayacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137