15 Kasım 2005 Salı 00:00
Sıcak para 47.4 milyar $
Yabancı kaynaklı sıcak para stoku, ekimde İMKB'deki fiyat düşüşü nedeniyle 611 milyon dolarlık azalışla 47 milyar 441 milyon dolara gerilerken, yerli ve yabancı kayhnaklı toplam sıcak para stoku ise eylül sonu itibariyle 60 milyar doları aştı ~|~ Merkez Bankası, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu(BDDK) ile Takasbank verilerinden yaptığı belirlemelere göre yabancıların hazine iç borçlanma kağıtlarına yatırımlarını artırdıkları ekim ayında İMKB'de hisse senedi fiyatlarında yaşanan düşüş yabancıların Türkiye'deki sıcak para stokunu azalttı. Yabancıların İMKB'deki hisse senedi portföyünün değeri ekimde 1 milyar 144 milyon dolar azalarak 25 milyar 200 milyon dolara geriledi.

Yabancıların Hazine borçlanma kağıtları portföyü ise 216 milyon dolarlık artışla 18 milyar 154 milyon dolara kadar çıktı. Yabancıların Hazine kağıtlarında değerlendirdikleri tutarın 15 milyar 52 milyon dolarla büyük bölümünün YTL cinsinden, 3 milyar 102 milyon dolarlık bölümünün de yabancı para cinsi iç borç senetleri ile Eurobond'lardan oluştuğu belirlendi.
Yabancıların Türkiye'deki YTL ve döviz mevduatları ise ekimde 317 milyon dolar daha artarak 4 milyar 87 milon dolara ulaştı.
Türkiye'deki yabancı kaynaklı sıcak para stoku son bir yıllık dönemde ise 22.5 milyar dolarlık bir büyüme kaydetti. Bu büyümenin önemli bir kısmı, yatırım yapılan hisse senedi ve iç borçlanma kağıtlarının fiyatlarındaki artış ve dolar kurundaki düşüşten kaynaklandı. Bu dönemdeki artışın 13.8 milyar dolarlık kısmı hisse senetleri, 8.4 milyar doları hazine borçlanma kağıtları portföyünden, 291 milyon doları ise mevduatlardaki artıştan kaynaklandı.

Yerli kaynaklı sıcak para
Bu arada Türkiye'deki bankalar ve özel sektörün bir yıldan daha kısa vadeli dış borçlanmalarından oluşan yerli kaynaklı sıcak para stoku ise eylül sonunda 12.1 milyar dolar olarak hesaplandı. Söz konusu stokun 10 milyar 412 milyon dolarını bankaların, 1 milyar 740 milyon dolarını da diğer sektörlerin kısa vadeli borçları oluşturdu.

Ocak?eylül dönemindeki yerli kaynaklı net sıcak para girişi 2.6 milyar dolar olarak gerçekleşti. Söz konusu tutarn eylül sonu itibariyle son bir yıllık dönemde ise 3 milyar 167 milyon dolar oldu. Bu tutar son bir yılda ise 6.3 milyon dolar olarak gerçekleşti.
Yerli ve yabancı kaynaklı net sıcak para girişleriyle yerli kaynaklı sıcak para olarak da tanımlanan ödemeler dengesindeki net hata ve noksan birlikte değerlendirildiğinde ise Türkiye'ye yönelik toplam net sıcak para girişi ocak?eylül döneminde 17.2 milyar dolar, son bir yılda ise 23.2 milyar dolara ulaştı. Eylül sonunda 48 milyar 52 milyon dolar olan yabancı kaynaklı parayla birlikte değerlendirildiğinde toplam sıcak para stoku 60 milyar 204 milyon dolar olarak gerçekleşti.

Yabancı sıcak parada net girişler
Merkez Bankası'nın ödemeler dengesi bilançosuyla açıkladığı verilerden yapılan belirlemelere göre ise bu yıl ocak?eylül döneminde Türkiye'ye giren yabancı kaynaklı net sıcak para 12.8 milyar dolar, eylül sonu itibariyle son bir yıllık dönemde ise 13.8 milyar dolar olarak gerçekleşti. Bu yılın ilk dokuz aylık dönemindeki net girişin 3.7 milyar, son bir yıldaki girişin ise 5.4 milyar doları yabancıların net hisse senedi alımlarından oluştu. Hazine borçlanma kağıtları alımı yoluyla gelen net sıcak para ise ocak?eylül döneminde 4.7 milyar dolar, son bir yılda ise 6.4 milyar dolar oldu. Mevduat olarak gelen net sıcak para ise yılın ilk 10 ayında 2.1 milyar, son bir yılda ise 1.9 milyar dolar olarak gerçekleşti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.