02 Temmuz 2007 Pazartesi 00:00
Sıcak para Türkiye'yi yedi bitirdi
Sıcak para Türkiye'de, son 4 yıllık dönemde, 25?30 yılda elde edemeyeceği kadar getiri elde etti ~|~

Ankara Ticaret Odası'nın (ATO) hazırladığı sıcak para raporuna göre, cari işlemler açığı ve yüksek faiz oranlarından bile daha yüksek risk olarak gösterilen sıcak paranın Türkiye'de son 4 yıllık dönemde, gelişmiş ülkelerde 25?30 yılda bile elde edemeyeceği kadar getiri elde ettiği kaydedildi. Türkiye'ye 2003 yılı başında getirilerek Türk lirasına dönüştürülüp bonoda değerlendirilen 1 milyon doların, 4.5 yılda 3 milyon 265 bin dolara, borsada ise 5 milyon 690 bin dolara yükseldiği belirtildi.

Raporda, sıcak paraya dünyanın en yüksek kazancını sağlayan Türkiye'de 2002 yılı başında 6.6 milyar dolar olan sıcak para stokunun bu yıl Mayıs ayı sonunda 88.1 milyar dolara kadar yükselerek, ekonomi için en yüksek risk haline geldiği kaydedildi. Yabancıların Türkiye'de dünyanın en yüksek getirisini elde ettiği kaydedilen raporda, yastık altında tutulanlar hariç, 134.8 milyar dolar düzeyinde bir döviz tasarrufu bulunan Türk vatandaş ve şirketlerinin ise 2003 yılı başında dolara yatırdıkları 1 milyon YTL'nin, bu yıl Haziran ayı sonunda 798 bin YTL'ye gerilediği, bu sürede dolar cinsinden 3 ay vadeli mevduatta tutulan 1 milyon YTL'nin ise sadece 1 milyon 30 bin YTL olduğu ifade edildi.

Rekor gelirler...
Merkez Bankası döviz kurları ve İMKB Tahvil ve Bono Piyasası Kesin Alım Satım Pazarı DİBS Performans Endeksi dikkate alınarak yapılan hesaplamalarda, 2003 yılı başında Türk parasına dönüştürülen sıcak paranın, 4.5 yılda dolar bazında bonoda yüzde 226.5, hisse senetlerinde ise yüzde 469 oranında kazanç elde ettiğini gösterdiği, hesaplamaların tüm riskleri göz ardı ederek Türkiye'ye gelen küresel sermayenin aldığı bu yüksek riske karşılık çok yüksek düzeyde kazanç sağladığını ortaya koyduğu kaydedildi. Raporda, 2002 yılı sonunda 1.635 YTL olan dolar kuruyla, 1 milyon 635 bin YTL olarak Türk parasına dönüştürülerek bu tarihten sonra 3 ay vadeli bonoda tutulan 1 milyon doların, her yılın yıl sonu kuruyla 2003 yılı sonunda 1 milyon 679 bin dolara, 2004 yılı sonunda 2 milyon 153 bin dolara, 2005 yılı sonunda 2 milyon 496 bin dolara, 2006 yılı sonunda 2 milyon 764 bin dolara yükseldiği, bu yıl Haziran sonunda ise 3 milyon 265 bin dolara çıktığı belirtildi. 2003 yılı başından Haziran 2007 sonuna kadar olan dönemde, sürekli 3 ay vadeli Hazine bonosunda tutulan fonların Türk lirası bazında birikimli olarak yüzde 160.6 oranında getiri elde ettiği, aynı dönemde dolar kurunun ise yüzde 20.2 oranında düştüğü ifade edilen raporda, bonodan sağlanan bu yüksek getiri ve kurdaki düşüş yüzünden bononun dolar cinsinden 4.5 yıllık birikimli getirisinin yüzde 226.5 olarak gerçekleştiği kaydedildi.

En yüksek faiz bizde

Türkiye'nin, dünyanın en yüksek nominal faiz oranını uygulayarak ve parasının hızla değerlenmesine izin vererek sıcak paraya dünyanın en yüksek getirisini sağladığı, Türk vatandaşlarının Türk parasına olan güvensizliğinin ise devam ettiği belirtilen raporda, bu nedenle de döviz cinsinden tasarrufların toplam tasarruflar içerisindeki payı azımsanmayacak bir düzeyde seyrettiği ifade edildi.

Türk vatandaşlarının yurt içindeki toplam döviz tasarrufları 108.1 milyar dolar düzeyinde bulunduğuna dikkat çekilen raporda, bunun 85.8 milyar dolarının mevduat bankaları ve katılım bankalarındaki döviz mevduatlarında, 3.6 milyar dolarının Hazine'nin dış borçlanma için çıkardığı Eurobondlarda, 3 milyar dolarının ise döviz cinsinden Hazine iç borçlanma kağıtlarında tutulduğu kaydedildi. Raporda, yurtdışında çalışan Türk vatandaşlarının Merkez Bankası'nda 15.6 milyar dolarlık kredi mektuplu ve süper döviz mevduatı bulunduğu bildirildi. Merkez Bankası verilerine göre Türk vatandaşlarının yurt dışındaki mevduatları 2006 yılı sonunda 26.7 milyar dolar düzeyinde yaklaşık 134.8 milyar dolarlık döviz tasarrufu bulunduğuna dikkat çekilen raporda, yastık altındaki dövizler eklendiğinde Türk vatandaşlarının 140 milyar dolara yakın bir döviz varlığı tuttuğu tahmin edildiği ifade edildi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.