29 Nisan 2008 Salı 00:00
Şimdi de mercimek krizi
AKP Hükümetinin IMF, AB ve ABD'den alma akıllarla uyguladığı gayrı milli politikalar tarım sektörünü bitirdi. Pirinç, buğday derken şimdi de kırmızı mercimek krizi kapıda. ~|~

 Türkiye Ziraat odaları Birliği (TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, pirinçte yaşanan sıkıntının kırmızı mercimekte de yaşanabileceği uyarısında bulundu.

Asıl sorun yanlış tarım politikaları
Tarım köylüsüne verilen desteklerin yetersizliği, bu desteklerin Çiftçi Kayıt Sistemi (ÇKS) dışında kalan çoğu üreticiye verilmemesi, ürüne değil de tarlaya prim verilmesi, ürün alım fiyatlarının maliyetlerin altında kalması, gübre, mazot gibi maliyet kalemlerinin haddinden fazla artması, ucuz ithal ürünlerin önü açılarak yerliye talebin azaltılması ve daha birçok sebepten dolayı tarım köylüsü tarımdan soğudu. Buna geçen yıl yağışların az olması da eklenince çiftçilerin elleri kolları bağlandı.
Finans yetersizliği ve zararına satışlar tarım köylüsünü kuraklıkla mücadele edebilmesini olanaksız kıldı. Hükümet yeni su kaynaklarını da devreye koymayıp çiftçiyi yanlız bırakınca özellikle Güneydoğu illerimizde ciddi rekolte kayıpları yaşandı.

Buğday ve arpada yüzde 90, kırmızı mercimekte yüzde 60 zarar
Yaşanan kuraklığa değinen Bayraktar, bunun tarıma verdiği zararın 5 milyar YTL olarak hesaplandığını, tarımda yüzde 7,3 oranında küçülme meydana geldiğini belirtti. Bayraktar, kuraklığın il bazındaki etkilerini tespit etmek amacıyla yaptıkları bir çalışmada Mardin, Şanlıurfa, Diyarbakır, Batman, Hakkari, Muş, Siirt, Şırnak, Gaziantep ve Elazığ'da buğday ve arpada zarar oranlarının yüzde 90'a, kırmızı mercimekte yüzde 60'a ulaştığının belirlendiğini söyledi.

Buğday, arpa ve kırmızı mercimek üretimi azalacak
Hububat ve baklagil hasadının başlamasına bir ay kala Güneydoğu Anadolu Bölgesi'nde hasat yapılacak buğday, arpa ve kırmızı mercimeğe rastlamanın çok zor olacağının anlaşıldığını ifade eden Bayraktar, şöyle konuştu:
"Türkiye buğday üretiminin 2,8 milyon tonunu gerçekleştiren Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görülecek yüzde 90 azalma ile Türkiye buğday rekoltesinde 2,5 milyon ton azalma beklenmektedir. Türkiye arpa üretiminin 1,55 milyon tonunu gerçekleştiren Güneydoğu Anadolu Bölgesinde görülecek yüzde 90 azalma ile Türkiye arpa rekoltesinde 1,4 milyon ton azalma beklenmektedir. Benzer şekilde Türkiye kırmızı mercimek üretiminin yüzde 86'sını gerçekleştiren bölgede görülecek yüzde 60 azalma ile kırmızı mercimek rekoltesinde 250 bin ton azalma beklenmektedir."

Üreticiler elektrik borçlarından dolayı sulama yapamıyor
Bayraktar, öncelikle ziraat odalarının da içinde yer aldığı hasar tespit komisyonlarının oluşturulması ve çiftçilerin zararlarının ürün bazında tespit edilerek, tüm üreticilerin zararlarının en kısa zamanda karşılanması gerektiğini söyledi.

Şemsi Bayraktar, kuraklıkla ilgili alınması gereken önlemleri özetle şöyle sıraladı:
"2007 ve 2008 yılında kredi borcunu ödeyemeyen tüm üreticilerin kredi borçları faizsiz ertelenmelidir. Üreticilerimiz, elektrik bedellerini ödemede büyük sıkıntılar yaşamaktadır. Bu nedenle elektrik borçlarından dolayı sayaçları kapanan üreticiler sulama yapamadığı gibi icralık da olmuşlardır. Kesik elektrikler acilen açılmalı, icralar durdurulmalı ve elektrik borçları yeniden yapılandırılmalıdır. GAP en kısa zamanda tamamlanmalı. Ülkemizde sulamaya açılabilecek 3,5 milyon hektar alanın, 1,5 milyon hektara yakın kısmı bu proje ile gerçekleşecektir."

Süt ve süt ürünlerinde birileri fazla kazanıyor
Pirinçteki fiyat spekülasyonunu tartışırken, sütteki spekülatörlerin gözden kaçtığını savunan Bayraktar, şunları kaydetti:
"Özellikle süt sanayicileri, halkımızın en çok tükettiği süt ürünü olan peynir fiyatlarında yüzde 32,9 artış yapmışken perakendeciler yüzde 90 civarında artış yapmışlardır. 2008 yılının ilk 3 ayında halkımızın en çok tükettiği süt ürünü olan beyaz peynirde kar marjının yüzde 67'nin üzerine çıktığı görülmektedir. Bu vurgun tereyağına da sıçramış, yüzde 50'lere ulaşmıştır. Üreticilerimizin sattığı çiğ sütün fiyatı yüzde 15 oranında düşmüşken tüketici fiyatlarındaki bu artışı anlamak mümkün değildir."

Çözüm Milli Ekonomi Modeli'nde
Uzmanlar, 4 uluslararası kongrede 400'ü aşkın yerli ve yabancı bilim adamı taraından "tek çözüm" olarak ilan edilen ve Nobel'e aday gösterilen Milli Ekonomi Modeli'nin tarım politikalarının acilen uygulanması gerektiğini vurguluyor. Model'de tarım köylüsüne daha tohumunu tarlaya ekmeden yüzde 50 avans verilmesi gerektiği, çiftçiye ürün alım garantisi verilmesi gerektiği, ürün fiyatlarını çiftçilerin oluşturduğu kooperatiflerin belirlemesi gerektiği, üretimde yerli gübre, vergiden arındırılmış mazot gibi çözümler devreye sokularak maliyetlerin aşağıya çekilmesi gerektiği, Çiftçilerin, tarlalarının ve de ürünlerinin afetlere karşı ücretsiz olarak sigortalanması gerektiği ve buna benzer birçok çözüm maddesi vurgulanmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.