17 Mart 2011 Perşembe 00:00
Şirketler ?yenilikçi ürün'lerin peşinde
Öteden beri Türkiye'de düzgün işlemeyen 'üniversite ? sanayi' işbirliği teknokentlerin açılmasıyla birlikte kabuk değiştirmeye başladı. Bu kapsamda online perakende şirketi Vimjo, Hacettepe (Üniversitesi) Teknokent tarafından düzenlenen Teknovasyon 2011 ödüllerine sponsor oldu. Şirket, yenilikçi ürünleri tüketiciye ulaştırmada köprü de olacak ~|~

YENİ MESAJ - İSTANBUL

Hacettepe Teknokent A.Ş. tarafından 2007 yılından bu yana her yıl üniversitelerde, küçük ve orta boy işletmelerde, sanayi kuruluşlarında yürütülmekte olan uygulamalı çalışmaların teşvik edilmesi ve duyurulması amacıyla düzenlenen proje yarışmasına başvurular yarın sona eriyor. Hacettepe Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof Dr. Selçuk Geçim, İstanbul'da yaptığı açıklamada, "Üniversitemiz tarafından geliştirilen ürünler tüm dünyanın sayılı üniversiteleri tarafından yakın markaja alınmış durumda. 2008 yılında Fen Bilimleri ve Mühendislik alanında ödül alan ve tamamen Türkiye'de geliştirilip üretilen atomik kuvvet mikroskopları, Oxford gibi dünyanın en iyi üniversitelerine ve dünyanın lider araştırma laboratuarlarına satılıyor. Bu yıl online perakende şirketi Vimjo'nun sponsor olduğu Fen Bilimleri ve Mühendislik alanında kişisel bakıma yönelik yeni iş fikirlerinin ekonomiye kazandırılacağını bilmek ve çıkacak ürünün Türkiye ve tüm dünyada pazarlanacağını görmek bizi gururlandırıyor" açıklamasını yaptı.
Hacettepe Teknokent A.Ş'de 120 şirketin olduğuna işaret eden Prof. Dr. Geçim, üniversitelerin bugüne kadar 'eğitim ve araştırma' olmak üzere 2 temel fonksiyonu olduğunu, günümüzde buna 'inovasyon'un da eklendiğini söyledi. Üniversitelerin kimliğini koruyarak iş hayatına doğru kayması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. geçim, "Bu yıl proje yarışmasının dördüncüsü yapılacak. 2007'de 32 başvuru vardı. Geçen yıl ise 80 başvuru. Bu yıl daha fazla başvuru bekliyoruz. Hacettepe Teknokent'ten ABD ve Uzakdoğu'ya yüksek teknoloji ürünü satan firmalar çıktı" dedi.
 
Teknokentlerde vergiden muafiyet var
Teknokentlerin üniversitelerin bünyesinde açılması gerektiğine işaret eden Prof. Dr. Geçim, "Teknokentlerin binalarından gelen kira ücretleri, üniversitelerin döner sermayesine gidiyor. Hocaların kazandıkları ise yasa gereği hocalarda kalıyor. Kazanılan para vergiden muaf. Bir bakıma teknokentler öğretim üyeleri için 'serbest bölge' gibi. Burada SSK primlerinin yüzde 50'sini devlet karşılıyor" dedi. Türkiye'de nitelikli iş üreten az sayıda teknokent olduğuna işaret eden Geçim, geçen yıl teknokentlerden yapılan ihracatın 1 milyon dolar olduğunu, oysa Tayvan'da 2 teknokentten yapılan ihracatın 50 milyar dolara ulaştığına dikkatleri çekti.

Yeni ürün çıkmasını bekliyoruz
Vimjo Genel Müdürü Ahmet Hakan Özgür de, "Teknovasyon 2011'de Fen Bilimleri ve Mühendislik alanında yeni bir ürün veya teknoloji geliştiren,
dünyadaki mevcut yeni teknlojileri Türkiye koşullarına uyarlayan, teknolojik bilginin ticari bir ürüne dönüşmesine öncülük eden projelerin hepsini hayata geçirmeye hazırız. Kişisel bakım sektöründe insan hayatını kolaylaştıran ve fayda sağlayan yeni iş fikirlerini Sabancı Holding İştiraki İnovent ürün haline dönüştürecek. Biz de ürüne dönüşen iş fikrini tüm Türkiye'ye ve dünyaya pazarlayacağız" şeklinde konuştu. Vimjo'da şu anda teknokentlerde geliştirilen bir ürün satılmadığını belirten Özgür, önümüzdeki günlerde nano teknoloji yöntemiyle geliştirilen 'ev hijyeni'nde çığır açacak bir ürünü piyasaya sunacaklarını belirtti. 

Akıllı etiket sistemi
İnovent Genel Müdürü Serhat Görgün ise, geçen yıl düzenlenen Teknovasyon 2010'da ortaya atılan akıllı etiket fikrini bu yıl ekonomiye kazandıracaklarını söyledi. Akıllı etiket ile süreli gıdaların üzerinde yazılı olan son kullanma tarihi yaklaştıkça etiketin renk değiştireceğini belirten Görgün, "Bu fikir ekonomik değer taşıyordu. Fikir sahibi bunu ekonomiye kazandıracak finansmana sahip olmadığı için biz bu fikri hayata geçirmeye yeterli finansman desteğini sağladık. Bu yıl içinde ürün tüm Türkiye'de pazarlanacak. Üstelik genç arkadaşımızda kendi işinin sahibi olacak. Bu yıl düzenlenen yarışmada da iyi bir fikir ile gelen tüm projeleri desteklemeye hazırız. Yeni işadamları oluştukça biz kazanacağız Türkiye kazanacak. Bütçe sorunumuz yok. Yeter ki fikir ekonomik değer taşısın" dedi.

Fikri olanlara çağrı

İlk başvuruların 10 Ocak 2011'de alındığı yarışmaya, üniversiteli olsun olmasın fikri olan herkes yarın saat 17.00'a kadar başvuru yapabiliyor. Yarışmaya hem posta, hem de "teknovasyon.com.tr" web sitesinden online olarak katılım mümkün. Yarışmanın ödül töreni ise 10 Mayıs 2011'de Hacettepe Üniversitesi Sıhhiye Kampüsü Kültür ve Kongre Merkezi'nde gerçekleştirilecek. Yarışma kapsamında dereceye giren birinciye 15.000 TL, ikinciye 10.000 TL, üçüncüye 5.000 TL 'Vimjo Fen Bilimleri ve Mühendislik' ödülü verilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137