24 Ocak 2009 Cumartesi 00:00
Sosyal devlet, devletin varlığının gereği ve vazifesidir
Sosyal Devlet olmak devletin vatandaşlarına karşı bir ikramı değil, onun varlığının gereği ve vazifesidir. Yani işsiz bir insana işsizlik parası vermek, devletin ona bir ikramı değildir. ~|~

 

Çünkü devlet, vatandaşlarına iş bulmak zorundadır; yaşamak isteyen devlet, vatandaşlarını yaşatmak durumundadır. Eğer bir birey iş bulamıyorsa, bunun sorumluluğu devlete aittir ve bu eksiğini telafi edinceye kadar ona işsizlik maaşı vermek zorundadır.

Devlet, aldığından daha fazlasını vermek zorundadır
Devletin, gelirlerinin vatandaşına hizmet olarak geri döndürmesi ve milletinden topladığından daha fazlasını milletine vermek suretiyle sosyal adalet ve adil gelir paylaşımını sağlama karakterine haiz devlete, "Sosyal Devlet" diyoruz. Anayasamıza göre, Türkiye Cumhuriyeti Devleti bir "Sosyal Hukuk Devleti"dir.

Sosyal Devlet ancak MEM ile mümkündür
Anayasamızda yer almasına rağmen, tam manasıyla hayata geçirilememiş olan Sosyal Devlet anlayışı, ancak Milli Ekonomi Modeli ve Milli Devlet tezimizle işlerlik kazanacaktır. Anayasa Mahkemesi'nin 27 Eylül 1967 tarihinde Resmi Gazete'de yayımlanan Sosyal Devlet tanımı şöyledir: "İnsan hak ve hürriyetlerine saygı gösteren, ferdin huzur ve refahını gerçekleştiren ve teminat altına alan, kişiyle toplum arasında denge kuran, emek ve sermaye ilişkilerini dengeli olarak düzenleyen, özel teşebbüsün güvenlik ve kararlılık içinde çalışmasını sağlayan, çalışanların insanca yaşaması ve çalışma hayatının kararlılık içinde gelişmesi için sosyal, iktisadi ve mali tedbirler alarak çalışanları koruyan, işsizliği önleyici, milli gelirin adalete uygun bir şekilde dağılmasını sağlayıcı tedbirleri alan, adaletli bir hukuk düzeni kuran ve bunu devam ettirmeye kendini yükümlü sayan, hukuka bağlı kararlılık içinde ve gerçekçi bir özgürlük rejimi uygulayan bir devlet."
Milli Ekonomi Modeli ve onun siyasi açılımı olan Sosyal Devlet / Milli Devlet tezi, tam bir "Sosyal Hukuk Devleti"nin hayata geçirilmesi projesidir. Milli Devletin tarif ettiği Sosyal Devlet anlayışının üç ayağı vardır: 1? Sosyal Güvenlik, 2? Sosyal Hizmet, 3? Sosyal Destek. Bunları tek tek ele alalım.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Cahit Babuna / İstanbul Ünv. emekli öğr. üyesi:
Tez, birçok ülkede tatbik edilmektedir
Bu yepyeni SOSYAL DEVLET MİLLİ DEVLET sistemi, ülkemizde ve dünyada gittikçe daha fazla tasvip görmektedir. Şu anda kulaktan kulağa ? kişiden kişiye, halkın bilgisine sunulmaktadır. Bunun yanında bir çok meslek ve  bilim adamı ile bazı medya kuruluşları tarafından  süratle dünyaya   yayılmakta ve benimsenmektedir.  Yapılan yurt içi ve yurt dışı kongrelerde yüzlerce bilim adamı yeni ekonomi hakkında bildirilerini sunmaktadır. Model geleceğin  idari sistemi olarak  görülmekte ve benimsenmektedir. Bu ekonomi modelini benimseyen birçok Profesör ve bilim adamının yanında bir çok idari adamlar da mevcuttur. Hatta kitabın içindeki bazı konular ve pasajlar  bazı idareciler tarafından fiilen de tatbik edilmeye başlanmaktadır. Üstelik bu kitaptan alınan bazı bilgiler, özellikle sosyal yardım alanlarındaki bazı ekonomik tavsiyeler, şimdiden bazı ülkeler tarafından, kaynağı gösterilmeden, benimsenmekte ve halka duyurulmaktadır.
HAYDAR BAŞ Hocanın ortaya koyduğu MİLLİ EKONOMİ'de, kapitalist ekonomilerinde  görülen ekonomik hastalıklara karşı, adeta bir koruyucu kalkan bulunmaktadır.  Çünkü Milli ekonomi zümrelere değil insanlara dönük olmaktadır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137