06 Nisan 2009 Pazartesi 00:00
Sosyal Devlet kadının konumunu yükseltmektedir
Sosyal Devlet modelinde kadın, kapitalist?liberal modeldeki gibi ne çalışan ve üreten bir makine, ne ikinci sınıf bir işçi veya kendisinden yararlanılan bir metadır? ~|~

 

Bilakis kadın, ailenin temel taşı, insanı yetiştiren kutsal bir varlık, toplumu oluşturan en önemli iki unsurdan bir tanesidir. Dolayısyla aile içerisinde çocukları yetiştirmekle mükellef olan kadının, bir de onların masraflarını nasıl karşılayacağını düşünmesi doğru değildir.

Doğum yapan anneye 15 bin TL verilecektir
Milli Devlet'in Sosyal Devlet karakterli projeleri, doğum yapan her anneye, ortalama bir memur maaşı kadar doğum ikramiyesi sağlamaktadır. Çocukların "okul öncesi dönem masrafları" için ülkemiz şartlarında kademeli olarak 15.000 TL "devlet yardımı" verilecek; eğitim dönemi masrafları ise, devlet bursları ile karşılanacaktır. Devletin bu karşılıksız yardımları, kadının, çocukların ve ailenin geçiminde maddi imkanları düşünmeden hareket etmesine yardımcı olacaktır. Ailenin korunup geliştirilmesi; hem kadının, hem de milletlerin geleceğe güvenle bakmaları için son derece önemlidir.  

Devlet aile içi şiddeti önleyecektir
Aile içi şiddetin olmaması için, devletin, bireylerin eğitimine destek vermesinin yanı sıra; aile içinde olabilecek şiddete karşı ağır cezalarla donanmış her türlü yasal düzenlemeleri yapması gerekmektedir. Kadının aile içerisinde eşi ve çocuklarıyla hayatını mutluluk içinde devam ettirmesinin sebebi, elbette birbirlerine duydukları sevgi ve saygı olmalıdır. Ancak maddi imkansızlıklardan veya cehaletten dolayı kadının, aile içinde şiddet görmesine rağmen sesini çıkartmaması diye bir şey olamaz. Dolayısıayla devlet, ev hanımlarına verilen maaş, işsizlik maaşı ve diğer sosyal güvenceler ile başta kadın olmak üzere tüm ihtiyaç sahiplerinin ve tüm vatandaşlarının asgari geçimi için gerekli olan geliri temin etmekle mükelleftir.

Milli Devlet özgürlük getirmektedir
Özgürlüğü çalışmak olarak kadının önüne koyan kapitalizm, bu sayede 'ucuz işgücü' için güzel bir fırsat elde etmiştir. Milli Devlet'in kadın ve özgürlük konusuna yaklaşımı ise çok farklıdır. Her şeyden önce kadın ve erkek, insan olarak doğuştan gelen temel haklara sahiptir.SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden
SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Prof. Dr. Victor Minin / Rusya bilimler akademisi
Sosyal devlet kitabı Rusya için gerekli
Global değişmeler olduğu bir dönemde yaşıyoruz. Eski dünya gözlerimizin önünde yıkılmaktadır. 1991'de yılında Sosyalizm düşüncesi öldü ve neticede Sovyetler Birliği dağıldı. 2001'in 11 Eylül'ünde liberalizm ideolojisi öldü. Ve tüm kurtarma çabalarına göre batı bloğu aynı objektif sebeplerden dolayı dağılmaktadır. Bu eski sömürgeci sistemin son nefesini verdiğini görmekteyiz. Bu kaos içerisinde aynı anda yeni dünyanın doğuşunu da gözlemekteyiz ve bu yeni sürecin başında Prof. Dr. Haydar Baş gibi yeni tip liderler olmaktadır.
O siyasi faaliyeti ve kitap çalışmalarıyla her şeye rağmen Türkiye'nin aydın geleceği için zor mücadelesini devam ettirmektedir.  Onun sosyal devlet kitabı, yanız Türkiye için değil, Rusya için de gerekmektedir. Şu anda Rusya'da açık bir şekilde ve tüm sahalarda lider Vladimir Putin ve Rusya'nın yeni Cumhurbaşkanı Dmitriy Medvedev idaresince herkesi memnun edecek yeni kuralların ve yeni ülkenin gelişim stratejisi aranmaktadır. Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabı ortak işimiz için tam zamanında yapılan değerli bir katkıdır.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137