06 Mayıs 2007 Pazar 00:00
SPK'dan Turkcell açıklaması
Sermaye Piyasası Kurulu (SPK), Danıştay'ın, SPK'nın Turkcell'de çağrı muafiyetini iptal eden kararının temyiz başvurusunu reddettiğini bildirdi. ~|~


SPK'dan İMKB'ye gönderilen yazıda, Borsa Yatırımcıları Derneği tarafından SPK'nın, Turkcell İletişim Hizmeleri AŞ hisse senetlerinin Alfa Telecom Turkey Limited (Alfa) ve Çukurova Grubu arasında yapılan anlaşmalar çerçevesinde önce Intercon Danışmanlık ve Eğitim Hizmetleri AŞ'ye, daha sonra Çukurova Telecom International Limited'e ve son olarak Alfa ile Çukurova Finance International Limited'in ortak olacağı Çukurova Telecom Holdings Limited'e devredilecek olması nedeniyle, anılan şirketlere Kurulu seri: IV, No: 8 sayılı "Halka açık anonim ortaklıklar genel kurullarında vekaleten oy kullanılmasına ve çağrı yoluyla vekalet veya hisse senedi toplanmasına ilişkin esaslar tebliğinin 17'inci maddesi uyarınca Turkcell İletişim ve Turkcell Holding AŞ nezdinde doğacak diğer ortakların hisse senetleri için çağrıda bulunma yükümlülüğünden muafiyet getirilmesine ilişkin 7 Ekim 2005 tarih ve 39/1215 sayılı kurul kararının yürütülmesinin durdurulması ve iptali istemiyle Ankara 4. İdare Mahkemesi nezdinde e.2005/2505 sayılı dosya üzerinden dava açıldığı, anılan davada mahkeme tarafından 7 Aralık 2006 tarih ve e.2005/2505, k.2006/2613 sayılı karar ile dava konusu 7 Ekim 2005 tarih ve 39/1215 sayılı Kurul kararının iptaline karar verildiği ve anılan karara karşı yasal süresi içerisinde yürütmenin durdurulması talebiyle temyiz başvurusunda bulunulduğunun daha önce kamuya duyurulduğu hatırlatıldı. SPK yazısında, "Bu defa, Danıştay 13. Dairesince 11 Nisan 2007 tarih ve e.2007/3062 sayı ıle Kurulun yürütmenin durdurulması talebinin reddine karar verilmiş olup, anılan karara karşı yasal süresi içerisinde itiraz yoluna gidilmiştir" denildi. Şirketle ilgili olarak SPK'dan gönderilen bu açıklamanın borsaya ulaştırılarak duyurulması nedeniyle Turkcell'in sırası saat 10.30'da yeniden işleme açıldı.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100