24 Mart 2006 Cuma 00:00
SSK borçları için başvurular 1 Nisan'da başlıyor
Dolar ile ilgili kaygılarını açıkladığında yalnız bırakıldığını ifade eden Devlet Bakanı Kürşat Tüzmen, dolarda oluşacak ani yükselişin ekonomiye zarar vereceğini söyledi ~|~

SSK, prim borcu bulunan ve yeniden yapılandırmadan yararlanmak isteyen işveren ve sigortalılar için bir rehber hazırladı. Buna göre, borçlu sigortalı ve işverenlerin 31 Mayıs'a kadar işyerinin bağlı olduğu sigorta il veya sigorta müdürlüğüne yazılı olarak başvuruda bulunulması gerekiyor. Yapılandırma talebinde bulunulacak borç aslı tutarının 100 bin YTL'nin altında olması durumunda; her dönem borç aslına ödeme vadesinin bitiminden itibaren 31 Aralık 1998 tarihine kadar uygulanan oranlara göre gecikme zammı hesaplanacak; 1 Ocak 1999 tarihinden itibaren TEFE; 1 Ocak 2005 tarihinden itibaren ise ÜFE aylık değişim oranları, yeniden yapılandırma başvurusunda bulunulan tarihten önceki ayın sonuna kadar olan süreye kadar bileşik bazda uygulanarak yeniden yapılandırmaya esas olan borç bulunacak.

Kimler yararlanabilecek?
Kamu sektörü işverenlerinin en son 14 Nisan 2005 tarihine özel sektör işverenlerinin ise 31 Mart 2005 tarihine kadar ödenmesi gerektiği halde, ödenmemiş olan borçları, işverenlerin 31 Mart 2005 tarihi ve öncesinde biten özel bina inşaatı ve ihale konusu işlerinden kaynaklanan ve fark işçilik tutarı üzerinden hesaplanacak borçları, isteğe bağlı sigortalıların 1 Mayıs 2003 ve 31 Mart 2005 tarihleri arasındaki prim borçları ile topluluk sigortasına tabi olan avukat ve noterlerin 31 Mart 2005 tarihine kadar olan malüllük, yaşlılık ve ölüm sigortası kollarına ait prim borçları yeniden yapılandırma kapsamına giriyor.

60 aya kadar taksit

Yapılandırmaya esas olan borçlar, başvuru tarihine göre aylık bazda borcun ağırlıklı yaşı ve miktarına göre en fazla 60 aya kadar taksitlendirilebilecek. Yapılandırmaya esas olan borçların taksit süresi, başvuru tarihine göre aylık bazda borcun ağırlıklı yaşı ve miktarı dikkate alınarak hesaplanacak. Yeniden yapılandırılacak olan her bir borç türünün her ayına ait borç aslı tutarının, başvuru tarihine göre aylık bazda hesaplanacak borcun yaşı (gecikme zammı uygulanan ay sayısı) ile çarpılarak, her dönem için yapılacak bu işlemlerin sonuçlarının toplanması ve bu tutarın bütün dönemlerin borç aslı toplamına bölünmesiyle borcun ağırlıklı yaşı (en fazla staksit süresi) belirlenecek.

Peşin ödeme avantajı

Yeniden yapılandırılmış olan borcun tamamının, yeniden yapılandırma için yasada öngörülen başvuru süresinin sona erdiği tarihi takip eden ayın sonuna kadar ödenmesi durumunda, borç peşin ödenmiş sayılarak, vade farkı uygulanmayacak. Yeniden yapılandırılmış olan borcun tamamının ödenmesi durumunda vade farkı alınmaması nedeniyle peşin ödeme avantaj sağlıyor. Yeniden yapılandırılan borcun taksitle ödenmek istenmesi durumunda, taksitlendirme süresine bağlı olarak borcun 12 ayda ödenmek istenmesi durumunda yıllık yüzde 4, 12 ayı aşan ancak 24 ayı geçmeyen sürede ödenmek istenmesi durumunda yıllık yüzde 5, 24 ayı aşan sürede ödenmek istenmesi durumunda yıllık yüzde 6 oranında taksitlendirme farkı uygulanacak.

Vergisini ödemeyenin anlaşması bozulacak
Yeniden yapılandırmaya esas borç aslı tutarı 100 bin YTL üzerinde olan işverenler, taksitlendirme süresinde beyanları üzerine tahakkuk eden; yıllık gelir ya da kurumlar vergisinin süresinde veya vade tarihlerinin rastladığı yılı takip eden yılın sonuna kadar tamamen ödenmemesi, katma değer vergisinde bir takvim yılında üç defadan fazla yasal ödeme süresinde veya vade tarihlerinin rastladığı yılı takip eden yılın sonuna kadar ödeme yükümlülüklerinin yerine getirilmemesi durumunda işverenin bağlı olduğu vergi dairelerince Sosyal Sigortalar Kurumuna bildirilmesi halinde yeniden yapılandırma anlaşması bozulacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137