24 Haziran 2008 Salı 00:00
Sürekli büyüme arz?talep dengesiyle sağlanabilir
Eğer piyasada oluşan talep miktarını karşılayacak miktarda arz sağlanırsa ekonomiler için sürekli büyüme olacaktır. Yani sürekli büyümenin olduğu düzey ekonominin denge konumunu koruduğu düzeydir. ~|~Fiyatlar genel seviyesinde meydana gelen değişiklik bazen talep fazlasından, bazen maliyet farklarından ortaya çıkar; bu değişikliklerin her ikisi de talep üzerinde tek başlarına etkili olmadığı için fiyat değişiklikleri tek başına dengeyi sağlamazlar.
Fiyat değişiklikleri sadece doğrudan talep üzerinde etkilidir. Ancak dolaylı olarak arz üzerinde talep vasıtası ile etkili olabilir.

Sistemi denge konumundan uzaklaştıran güç, sistemin kendi içinde dengelenerek absorbe edilemez. Yani tek başına bırakılan sistem kendi kendine dengeye ulaşamaz. Muhakkak bir dış müdahale ile (devlet) sistem dengeye getirilmelidir. Başka bir ifade ile; eğer fiyatlarda bir artış varsa ve bu talep artışından kaynaklanıyorsa, fiyat artışı talebi kısıp sistemi yeniden dengeye getiremez. Serbest piyasa ve liberal anlayışların mikro temellerini oluşturmak mümkün değildir. Gerçek olan dış destek ile dengeye gelebilecek ve her kesimin hakkını koruyabilecek olan ekonomi modelidir.

Üretilen mal ve hizmetin iki türlü değeri vardır. Birisi normal değeridir, diğeri ise piyasaların oluşturduğu değerdir. Buna piyasa fiyatı da diyebiliriz. Üretilen mal ve hizmetin normal değeri, sağlayacağı fayda ve onun aranması ile ilgilidir. Üretim faktörlerinin para ile devreye konulması sonucu elde edilen mal ve hizmetin normal değeri, ekonomilerde dengenin sağlandığı şartlarda oluşur. Tüketim ile üretimin kesiştiği noktada veya tüketim arzı üretim arzıyla dengelendiğinde üretilen ürün ve hizmetin fiyatı normal değerdedir.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER:
Prof.Dr. Cahit Babuna İstanbul Üniv. (E.) Öğretim Üyesi

MEM sorunlara çözüm sunuyor
Dünyada globalleşmenin yaygınlaşmasıyla pek çok sorunu bir arada yaşamaya başladık. Ağır ekonomik ve sosyal sorunları olan ülkeler, özellikle bundan etkilendi.
Amerika Birleşik Devletleri ve refah içerisindeki diğer ülkelerin sermayesi, dünyanın geri kalınına rahatça hükmetme çabasına girdi. Bu aslında kendi zenginlikleri için de ağır bir tehdittir. Dünya insanını ekonomik ve sosyal anlamda bir köleye dönüştürmeye çalışırken aslında kendileri de önemli tehlikeye atılıyorlar. Prof. Dr. Haydar Baş'ın sunduğu Milli Ekonomi Modeli, bugüne kadar gelen diğer bütün modellerden son derece farklı olarak, bütün bu sorunlara bir arada çözüm sunmaktadır. Dünyanın bugüne kadar basit ve değersiz görülen insanlarına ciddi ufuklar açmaktadır. Bu siyasi, iktisadi, kültürel ve sosyal yönlerden çok önemli bir açılımdır. Bu tarihi Milli Ekonomi Modeli kongresinde yer almaktan son derece gurur duyuyorum. Ve bu uluslar arası toplantının, tarihi bir toplantı olduğunu düşünüyorum.
Prof. Dr. Haydar Baş'ı, hem bu kongrenin başkanı olarak, hem de sunduğu model nedeniyle kutluyor, onunla birlikte çalışanları tebrik ediyorum.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100