06 Ocak 2008 Pazar 00:00
Talana AKP desteği
Ülkemizin maden kaynakları yabancılara peşkeş çekilirken kendi milli maden şirketlerimizin kapısına da küresel dayatmalarla kilit vuruluyor. ~|~Bu yasa neler içeriyordu?
1) Yabancı yatırımcıların yurt içinden sağladıkları doğal kaynakların aranması ve çıkarılmasına ilişkin haklar; doğrudan yatırım kapsamına alınıyor.
2) Bu yatırımlar, kamulaştırılamıyor veya devletleştirilemiyor. (Yabancıların aldıkları kamulaştırılamıyor, ama halkımızın elindekiler kamulaştırılıp yabancılara devredilebiliyor)
3) Bu yatırımlarından doğan net kar,temettü,satış,tasfiye ve tazminat bedeli yurt dışına serbestçe transfer edilebiliyor.
4) Anlaşmazlık halinde bu şirketlere tahkime başvurma hakkı veriliyor.
5) Yabancı yatırımcıların tüzel kişiliğe sahip şirketleri mülkiyet satın alma hakkına sahip oluyor.
Yani topraklarımız üzerinde yeni egemen koloniler kurma devri başladı. Ülkemizin 100 bin km2 si işgal altında.

Milli madenlerimizin çoğu kapatıldı
Ülkemizin maden kaynakları yabancılara peşkeş çekilirken kendi milli maden şirketlerimizin kapısına da küresel dayatmalarla kilit vuruluyor.
Dünya da cıva ticaretinin bittiği iddiasıyla Konya cıva işletmesi, Halıköy cıva işetmesi, kükürt kaynaklarının bittiği iddiasıyla Keçiborlu kükürt işletmesi, boksit ve zımpara taşının bittiği iddiasıyla Milas boksit işletmesi, pahalı diye Beyşehir barit işletmesi, verimsiz diye Uludağ volfram işletmesi kapatıldı. Aynı gerçeklerle Orhaneli krom işletmesi; Ürgüp diatomit işletmesi, Keban Şimli kurşun işletmesi, Murgul bakır işletmesi, Mazıdağı fosfat işletmesi, Ergani bakır işletmesi, Gazipaşa barit, çinkur, Sivas demir çelik kapatıldı.

Atatürk'ün koyduğu Köy Kanunu'nda değişiklik yapıldı
AKP hükümeti kendi milli maden şirketlerimizi kapatırken akıl almaz bir icraat daha yaptı. Lozan Antlaşması'ndan sonra 1924 yılında "köy kanunu"na bir madde eklenerek yabancı gerçek ve tüzel kişilerin  köylerden arazi almaları engellenmişti.
03.07.2003 tarihinde AKP, 80 yıllık bu yasağı kaldırdı. Köy kanunun 87. maddesi, tapu kanunun 36. maddesi yürürlükten kaldırılarak yabancı şahıs ve şirketlerin toprak satın almalarının önündeki tüm engelleri kaldırdı. Burada, önemli bir nokta vurgulanmalıdır:
? Tarıma tahditler konulmaktadır
? Üretilen tarım ürünlerinin maliyetinin altına alıp çiftçinin zarar etmesi sağlanmaktadır.
? İthal tarım ürünleri daha ucuz fiyatlarla ülkemize girmesi sağlanmaktadır.
Bu şekilde çiftçinin üretim yapmasına engel olunmakta ve Köy Kanunu'nda yapılan değişiklikle beraber BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş'ın ifadesiyle "Vatandaşın toprağını terketmesi ve gelen yabancıya toprağını ucuza satması sağlanmaktadır".
Yabancı şirketlerin maden arazilerini parsellemesi
Bu yasadan sonra, kendi milli maden kuruluşlarımızın bir bir kapanmasının aksine, Rio Tinto, Anatolia Minenals, Riotur, Anglo Amerikan (Newwort, Cominco, Oddysse Resources, El Dorado Gold, Knavfı Darnanel, Omga, Geomer gibi şirketler Türkiye'yi parsellemeye başladı. Bu şirketlerin bugüne kadar Türkiye'nin 7'de 2'sini işgal altına aldığı biliniyor, örnekleri:

1) Odyssey Resources Limited
Bu şirket Ordu ili Fatsa ilçesi Zaviköy mevkiinde 258 km2 alanda çinko, gümüş,kurşun,altın arıyor. Cominco Resources'ın da Ordu'da 250 km2'lik alanı var, Böylece Ordu ili de sistemimizin ve egemenlik alanımızın dışına çıkmış oluyor.

2) Anatolia Minerals Devolopmenty
Ülkemizin güneydoğu, doğu Anadolu ve doğu Karadeniz bölgelerine yerleşmiş, sahip oldukları ruhsatlar 14.245 km2 (1.5 Kıbrıs adası büyüklüğünde) Giresun, Van, Artvin, Tunceli, Adana, Kayseri, Malatya, Gümüşhane, Çanakkale, Bursa'da maden ruhsatları şirket belgelerinde Türkiye'den federe cumhuriyet olarak bahsediliyor. Doğu Karadeniz'den  "İncil'deki altın ülke" diye bahsediliyor. Şirketin sahip olduğu ruhsatların bir kısmı Türkiye?Bulgaristan sınırına yayılmış. İkiztepe?Demirköy?Sarp bölgesinde 373 km2 büyülüğünde bir alan) Malatya, Sivas, Tunceli üçgeninde 4694 km2 alan. Tunceli/ovacıkta 781 km2.  Adana ile Saimbeyli ve tufan beyli ilçelerinde 769 km2 Yozgat, Boğazlıyan, Sarıkaya ilçeleri arasında 1000 km2.

3) Rio Tinto
Bu şirket İstiklal Savaşında  "Burax Consalidated" adı ile faaliyet gösteriyordu, Ermeni ve Rum çetelere, Yunan ordusuna yardım ve yataklık yaptığı için kovulmuştu.
Bu gün Rio Tinto olarak binlerce km2'lik topağımızı satın almış durumda. Daha ziyade truna, bakır, altın, çinko gibi ruhsatları topluyor. Bilhassa başkent Ankara merkezleri ruhsatları hayli fazla. Kazan, güdül, Sincan ve Eryaman'da 500 km2'lik ruhsatla dünyanın en zengin truna (doğal soda) madenlerine çöreklendi. Ayrıca işletme ruhsatı için de 4. ana jet üs komutanlığı ve Türk havacılık ve uzay sanayi de bulunuyor.

4) Eldorado Gold

Şirketin 60'dan fazla ruhsatı var. Ruhsatlardan sadece Kışladağ, Efem Çukuru, Küçükdere'de 447 km2 alanı kapsıyor.
Sevr'i hatırlatıyor
Bu talana bakınca Sevr Anlaşması'nı hatırlamamak mümkün değil. Yabancı ülkeler dün donanmalarıyla geçemedikleri Anadolu topraklarını karış karış işgal etmiş durumdalar?
Sevr'e göre Türk vatanı maden kaynaklarının bunduğu bölgelere göre paylaşılmıştır. Sevr'de İngilizler Kerkük'ü almak istemişlerdi. Kerkük zengin bir petrol bölgesidir.
Ayrıca doğal gaz yönünden de zengindir. Yunanistan ve İtalya'ya bırakılan batı ve güney bölgeleri dünyanın en zengin bor, barit, kurşun, altın madenleri bulunduran bölgelerdir.

Sevr ile Fransa'ya bırakılan İskenderun, İtalya'ya bırakılan Mersin Körfezi arası petrol bölgeleridir. Ermenistan'a verilen doğu Anadolu bölgesi Anadolu'nun petrol ve gaz dışında madence en zengin bölgelerdir.
Sevr'i yırtıp çöpe attık, ama AKP'nin çıkardığı yasalarla savaşarak kazandığımız toprakları bir kalemde yabancılara teslim ettik. Artık bu alanlar Türkiye'nin egemenlik alanları dışındadır. Tahkime tabidir. Uluslararası hukuk geçerlidir.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137