10 Haziran 2006 Cumartesi 00:00
Tarım sigortasında kafalar karışık
Sigortacılar, "zararlı branş" olarak gördükleri tarım sigortasına temkinli yaklaşıyor  Uzmanlar, çiftçilerin, sigorta yaptırırken, şirketin mali gücünü sorgulaması gerektiğini dile getiriyor. ~|~

 

Sigorta Acenteleri Derneği Genel Başkanı Levent Korkut, çiftçilerin her türlü doğal afet,hastalık ve kazalar neticesi zarar ve kayıpların teminat altına alınmasını sağlayan "Tarım Sigortası"nın yüksek risk taşıdığına inanıldığı için sigortacıların temkinli yaklaştıklarını söyledi. Korkut, "Tarım Sigortası Yasası"nın yürürlüğe girmesiyle 60'ı aşkın sigorta şirketinden 16'sının Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü'nden ruhsatını aldığını belirtti. Tarım sigortasının Türkiye için gerekli olduğunu vurgulayan Korkut, ancak bilinçsiz uygulamalar, doğal afetlerin sık yaşanması, suiistimale açık olması gibi nedenlerle "zararlı branş" olarak değerlendirildiğini kaydetti. Sigortacıların tarım sigortasına temkinli yaklaştıklarını ifade eden Korkut, "Tarımdaki uygulamayla Türkiye'de sigortacılığın pastası büyüyecek. Ancak, sistemin oturması zaman alacak. Çiftçi sigorta yaptırıp, hasar prim oranları tablosu olumlu grafik çizerse kaygılar azalır, sigortacılar da sektörü daha iyi değerlendirme fırsatı bulur"dedi.

Çiftçilere uyarı
Korkut, sigorta bedelinin yüzde 50'sini devletin karşılayacak olmasının çiftçiler açısından büyük avantaj yarattığını, ancak, seçici davranılmasının, herhangi bir hasar durumunda ödemelerini sağlıklı almak açısından büyük önem taşıdığı belirtti.  Tarım sigortasının, tarım ürünleri, dolu, sera, hayvan hayat sigortası ve kümes hayvanları hayat sigortası branşlarında olduğuna işaret eden Korkut, çiftçilere şu uyarılarda bulundu:  "Sigorta poliçenizi düzenleyen kişilere doğru ve tam bilgi verin.Aksi takdirde, sigorta ettirenin beyanının gerçeğe aykırı veya eksik olması halinde, sigorta şirketi, sözleşmeyi daha ağır şartlarla yapabileceği gibi poliçeyi de iptal etme hakkına sahiptir.  Her farklı ürün poliçede belirtilmelidir. Sigorta ettirilen tarla,bağ ve bahçelerin hudutları poliçede yer almalı, parsel ve pafta numaraları yazılmalıdır.
 Sigortalı, tarlasının dekarından alacağı ürün miktarlarını tam ve eksiksiz olarak bildirmelidir. Meyve sigortalarında bahçenin dekarı ile ağaç adetleri de yazılmalıdır. Beyan edilen veriler normal düzeyde olmalı, aşırı veya düşük verim beyanlarında bulunulmamalıdır. Hasat tarihi mutlaka yazılmalıdır." 

Kümes hayvanları sigortası, üretim işletmelerinde bulunan kümes hayvanlarının ölümleri veya zorunlu kesilmelerinden dolayı sigortalının doğrudan doğruya uğradığı maddi zararları karşılar.  Sera sigortası da seraların, dolu veya doluya ek olarak yangın ve fırtına (hortum) riskleri nedeniyle uğrayabilecekleri fiziki hasarların yanı sıra ürünlerin miktarlarında meydana gelen eksilmeleri, poliçedeki sigorta bedeline kadar temin eder.   Sera sigortalarında dolu teminatı olmaksızın tek başına fırtına ve yangın teminatları verilmez. Seranın toplam sigorta bedelini belirleyen yapı malzemeleri ve camların değeri, ürünlerin çeşidi ve alanı belirtilmelidir."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137