02 Temmuz 2004 Cuma 00:00
Tarımda erozyon sürüyor
Türkiye Ziraat Odaları Birliği (TZOB) Başkanı Şemsi Bayraktar, Türk tarımının gerilemeye devam ettiği uyarısında bulundu. Bayraktar, Devlet İstatistik Enstitüsü tarafından açıklanan, tarımdaki yüzde 7.5 oranındaki gerileme konusundaki yaptığı açıklamada, "aslında orman ve balıkçılık sektörleri hariç tutulduğunda gerileme oranının yüzde 9'lara vardığını" ifade etti.

GSMH'nin yüzde 12.4 büyürken tarımın küçülmesinin dikkat çekici olduğunu vurgulayan Bayraktar, "2004 yılının özellikle Mart?Nisan aylarında meydana gelen doğal afetler tarıma, çiftçilerimize önemli zararlar vermiş ve maalesef tarımın bu yıl da gerilemesine sebep olmuştur. Birliğimiz, Nisan ayı sonunda yaptığı bir çalışmada söz konusu aylarda meydana gelen özellikle don ve sel zararının 1.5 katrilyon lira tutarında bir hasara sebep olduğunu belirlemiştir. Hükümet yetkililerince yapılan açıklamalarda ifade edilen miktar ise bu rakamın çok altında kalmış vebu zararın 20 trilyon lirasının yapılacak yardımlarla telafi edileceğin~|~i söylemiştir" dedi. Uzmanlar, IMF politikalarının da tarımdaki çöküşte ana etkenlerden biri olduğu uyarısında bulunarak, "Mayıs sonu ve Haziran ayı başlarında meydana gelen yağışların, başta Trakya olmak üzere bazı yörelerde hububat üretimini artırıcı etki yaptığını belirtti. Uzmanlar, Çukurova ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerinde ise yağışların geç kaldığını ve kuraklık yaşandığını kaydetti.

Bu yıl tarımda büyüme olmaz

Tarımda bu yıl bir büyüme sürecinin yakalanmasının mümkün görünmediğini ifade eden Bayraktar, geçen yılın ilk çeyreğinde yüzde 2.5 gerileyen tarımın bu yılın aynı döneminde yüzde 7.5 gerilediğinin anlaşıldığını belirtti. Ormancılık ve balıkçılık alt sektörleri hariç tutulduğunda, tarımdaki gerilemenin yüzde 9 gibi daha büyük boyutlarda bir görüntü verdiğini de vurgulayan Bayraktar, gerilemenin bitkisel ürünlerin üretiminde yüzde 13.7, meyvelerde ise yüzde 26'yı aşmış olduğunu kaydetti. Bayraktar, doğal afetlerden zarar gören üreticilere 20 trilyon liradan daha büyük bir desteğin verilmesini isterken, Tarım Sigortaları Hakkında Yasa Taslağı'nın da acilen kanunlaşması gerektiğini bildirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.