17 Kasım 2006 Cuma 00:00
Tarımdan toplu kaçış
Ziraat Mühendisleri Odası Genel Başkanı Gökhan Günaydın, tarım sektöründen toplu kaçışın işsizliği artırmayı sürdürdüğünü söyledi ~|~

Ziraat Mühendisleri Odası (ZMO) Genel Başkanı Gökhan Günaydın, tarım sektörünün ihmal edilmesinin bedellerinin ödendiğini bildirdi.

Tarım sektöründen bir yılda 1 milyon 600 bin civarında kişinin kaçtığını vurgulayan Günaydın, ''Sektöründeki toplu kaçış, işsizliği artırmayı sürdürüyor. Bu insanlar sanayileşme sayesinde açılan yeni istihdam alanlarına kaymak için tarımdan uzaklaşsalar yara olmazdı. Ancak tarımdan kaçan eğitimsiz kesim, işsizler ordusuna katılıyor'' dedi.

Günaydın, tarımdaki sorunlara çözüm bulmak amacıyla gerçekleştirilen reformun da amacına ulaşmadığını savunurken, ''Örnek vermek gerekirse, Lisanslı Depoculuk Yasası çıkarıldı, bugüne kadar bir tek lisanslı depo açılmadı. Biz, daha yasa çıkarken eleştirilerimizi yapmıştık, şimdi haklı olduğumuz ortaya çıkıyor'' diye konuştu.
Köylünün kilosunu 40 YKr'den sattığı sütü, kentlinin 1,6 YTL'ye tükettiğini ifade eden Günaydın, bu durumun, Türkiye süt pazarında pay sahibi olan Fransa ve İsviçre gibi çeşitli ülkelerin işine yaradığını kaydetti.

Adana Yüreğir Turunçgil Üreticileri Birliği Başkanı Uğur Paksoy da AB'ye katılım çalışmalarının başlaması ile yeni reformların yapılacağı ve ciddi bir tarım politikası oluşturulacağı görüşünün başlangıçta sektörle ilgilenen tüm kesimleri heyecanlandırdığını, ancak, yürürlüğe konulan uyum yasalarının bunu yok ettiğini savundu.

Paksoy, ''Uyum yasaları acele ile ve kerhen yapılmış, uygulamada güçlükler çekilen ve gayesine ulaşmaktan uzak düzenlemeler olarak karşımıza çıkmaktadır. Yasalar, özel sektörü geliştirme amacından uzak ve tarıma yönelik özerk sivil toplum örgütlerinin önünü tıkayan, statükodan kopamayan bürokratik ve devletçi bir anlayışı ifade etmektedir'' dedi.

Ziraat Odaları Birliği Danışma Kurulu Başkanı Erkan Benli de, Cumhuriyet döneminden günümüze Türk tarımında yaşanan gelişmeleri anlatarak, tarımın dirilişi için en azından bundan sonra tutarlı politikalar izlenmesi gerektiğini ifade etti.
Benli, Türk tarımının globalleşmeye hazırlıksız yakalandığını, tarımsal desteklerin istenilen seviyede olmadığını ifade ederek, ''Tarımsal destekler genelde seçim öncesi dönemlerde yapılmış ve bu sektör üvey evlat muamelesi görmüştür. Bunun sonucu olarak, bugün tarım cenneti Türkiye ürün ithal eder duruma gelmiştir'' dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.