14 Ekim 2005 Cuma 00:00
Tavukçuluk sektörüne bir darbe de bankalardan

Kuş gribi nedeniyle zor duruma düşen tavukçuluk sektörüne bir kötü haber daha...Sektörün kötü bir döneme girdiğini gören bankalar, verdikleri kredileri geri çağırmaya başladı.

~|~

Ankara Sanayi Odası (ASO) Başkanı Zafer Çağlayan, kuş gribi nedeniyle zor duruma düşen tavukçuluk sektörüne bir darbeyi de bankacıların vurmaması gerektiğini söyledi.  Çağlayan yaptığı açıklamada, bazı bankaların 10 gün önce kredi vermek için bu sektörün kapısını aşındırırken, şimdi kredileri geri çağırdığını kaydederek, zaten sıkıntıda olan sektöre destek olunması gerektiğini ifade etti.  Sektörden ekmek yiyen 2 milyona yakın insanın zarar göreceği görüşünü savunan Çağlayan, panik havası oluşturmamak gerektiğini ve bazı bankaların tavrının başka krizleri tetikleyebileceği uyarısında bulundu. Çağlayan, sektörde yaşanan sıkıntılar ve bankacıların tutumunu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan başta olmak üzere, Devlet Bakanı Ali Babacan, Maliye Bakanı Kemal Unakıtan, Tarım ve Köyişleri Bakanı MehdiEker, BDDK Başkanı Tevfik Bilgin ve Bankalar Birliği Başkanı Ersin Özince'ye birer mektup göndererek bildirdiğini kaydetti.

Çağlayan'ın mektubu
Çağlayan mektubunda, hükümetin söz konusu sektörde faaliyet gösteren ve üretimi daraltmak zorunda kalarak, gelir gider dengesi noktasında sıkıntı yaşayan şirketlerin yasal ve mali yükümlülüklerinin, durum iyice aydınlanana ve normalleşene kadar geçici bir süre için ertelenmesini istedi.  Çağlayan mektubunda, yaşanan krizlerin öğrettiği birçok dersin bugün maalesef unutulduğunu kaydederek, şöyle devam etti. "8 Ekim tarihinde Manyas'ta ortaya çıkan kuş gribi vakası, 2001 krizinde yaşanan koşulların daha ağırının tavukçuluk sektöründe yaşanmasına neden olmaktadır. Sektör yem üretiminden, yumurta ve tavuk üretimi ve kesimi yapan entegrelere, entegrelerden dağıtım yapan şirketlere kadar uzanan bir silsile içinde zor bir dönem yaşamaktadır.Üzücü olan, bu zor dönemi yaşayan reel sektöre, temel kazanç kapısı reel sektör olan mali kurumların, hemen sırtlarını dönmüş olmalarıdır. Daha ne olduğu belli olmadan, bundan 10 gün önce kredi kullandırabilmek için üyelerimizin kapılarını aşındıran bazı bankalar kredi limitlerini kapatmışlar ve kredileri geri çağırmaya başlamışlardır. ASO'da sektörde yer alan üyelerimizle yaptığımız görüşmelerde, firmaların üretimi durdurma aşamasına geldiği ortaya çıkmıştır."

Fiyatlar artar uyarısı
Mektubunda, tavuk eti üretiminin bugün bırakılıp yarın hemen tekrar başlanabilecek bir üretim olmadığını kaydeden Çağlayan, üretimde bugün yaşanan bir kesintinin, yarın durum normalleşince tüketicinin sağlıklı beslenme için stratejik öneme sahip olan tavuk etine, yumurtaya bugünkü fiyatının çok üstünde bir bedel ödeyerek ulaşabilmesi anlamını taşıdığını söyledi.

Kuş gribi balıkçılara yaradı
Kuş gribi ile ilgili haberler tavuk satışlarının dibe vurmasına  neden olurken, balık satışlarındaki artış dikkat çekiyor. Kuş gribi ile ilgili haberlerin tavuk satışlarını düşürdüğü Gaziantep'te, balık satışları arttı.  Beyaz ette tavuğu tercih eden bir çok insan, bunun yerine alternatif bir gıda olan balığa yöneliyor. Gaziantep Balık Pazarı'nda faaliyet gösteren esnaf, ramazan ayı ile birlikte özellikle fiyatı ucuz olan balık çeşitlerinin satışlarında bir artış olduğunu, bununla beraber kuş gribi ile birlikte de pazarda müşteri sayısında gözle görülür bir artış olduğunu belirtiyor.  Balık pazarı esnafından İbrahim Sessizoğlu, balık satışlarına ilişkin olarak şunları söyledi: "Pazarda, kilosu 2.5 YTL'den, kilosu 20 YTL'ye kadar balık var. Kırmızı ete göre ucuz olduğu için özellikle dar gelirliler balığa rağbet ediyor. Ramazan ayı, satışlarımızı bir ölçüde arttırdı. Ancak, kuş gribi ile ilgili haberlerin gazetelerde yer alması ile birlikte balık satışlarımızda önemli bir artış oldu.  Gördüğüm kadarı ile hastalık korkusu ile tavuk etini yemeyen vatandaşlar balığa yöneldi. Balık, hem çok sağlıklı hem de daha ekonomik olduğu için tercih edilmesi gereken bir ürün. Kuş gribi nedeniyle tavuk sektöründe görülen sıkıntı üzüntü verici ama, bizler esnaf olarak satışlarımızın artmasından dolayı mutluyuz."

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137