26 Ekim 2003 Pazar 00:00
Teftişte çaycı devri
Devlet Denetim Elemanları Derneği (DENETDE) Genel Başkanı Atalay Ergüven, Kamu Yönetimi Temel Kanunu Taslağı'nda teftiş kurullarının objektif olmadıkları ve tarafsızlıklarını yitirdikleri gerekçesiyle kaldırıldığını belirterek,''Yolsuzlukları ortadan kaldıracağı iddiasıyla iş başına gelen iktidar için teftiş ve denetim birimlerinin kaldırılması idari ve siyasi olarak tam bir intihar olur" dedi.

Ergüven, Kamu Yönetimi Temel Kanunu Taslağı'nda teftiş kurullarının objektif olmadıkları, tarafsızlıklarını yitirdikleri ve yolsuzlukları önleyemedikleri gerekçesiyle kaldırıldığını, bunda müfettiş korkusuylabürokraside işlerin yürümediği yönündeki iddiaların etkili olduğunu söyledi.

Bu iddiaların mevzuatı bilmeyen liyakatsiz kamu görevlilerinin işibilmemeleri veya yapmak istememelerini kamufle etmek için ileri sürdükleri bir husus olduğunu savunan Ergüven, "Ülkemizdeki en büyük yolsuzluk ehil olmayan liyakatsiz memurların üst görevlere getirilmesidir. Bu kişiler mevzuatı bilmemekte, dolayıs~|~ıyla mümkün olduğunca iş yapmaktan ve sorumluluktan kaçınmakta buna mazeret olarakda müfettişleri göstermektedirler" dedi.

Söz konusu taslakta denetimin, kurumun üst yöneticisinin görevlendireceği personel vasıtasıyla yapılmasının öngörüldüğünü anlatan Ergüven, şöyle devam etti:

"Yolsuzlukları ortadan kaldıracağı iddiasıyla iş başına gelen biriktidar için teftiş ve denetim birimlerinin kaldırılması idari ve siyasi olarak tam bir intihar olur. Teftiş ve incelemenin yönetici tarafından atanan kişilerce yapılaması teftiş kurullarının kaldırılması için öne sürülen gerekçelerden kat kat daha fazla sakıncalar taşımaktadır."

Ergüven, hükümete seslenerek, "Teftiş ve denetimden rahatsız olanülkemizin krize sürüklenmesine, tüm ülkenin fakirleşmesine neden olan hırsızları, yolsuzları ve hortumcuları sevindirmeyin" dedi.

Bir gazetecinin "yönetmelikler değiştirilerek müfettiş olarak atanan kamu görevlilerinin hangi kurumda olduğu" yönündeki sorusuna Ergüven, ''Orman Genel Müdürlüğü. Devlet Su İşleri Teftiş Kurulu Yönetmeliği dedeğiştirilerek bugüne kadar müfettişlik yapmamış kişileri atama peşinde idare" yanıtını verdi.

Ergüven, "denetim elemanlarının yüzde 100 tarafsız ve bağımsız olduğuna inanıyor musunuz" şeklindeki bir soruya karşılık olarak da ''Denetim elemanlarının yüzde 100 tarafsız ve objektif olduklarını hiçbir zaman iddia etmedik. Kamudaki bozulma buraya da sirayet etmiştir" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137