02 Nisan 2007 Pazartesi 00:00
?Telekazık Sokakta' imza kampanyası
Tüketiciler Birliği Eskişehir Şube Başkanı Ali Özçelik, Türk Telekom'un zammının toplumun tüm kesimlerinden tepki gördüğünü söyledi ~|~

Tüketiciler Birliği Eskişehir Şube Başkanı Ali Özçelik, Arifiye Mahallesi Hamamyolu Caddesi'nde kurulan imza kampanyasının standında düzenlediği basın toplantısında, Türk Telekom tarafından 1 Martta yürürlüğe giren zamma karşı 22 Şubatta imza kampanyası başlattıklarını kaydetti. Türk Telekom'un, Telekomünikasyon Kurulu'nun onayladığı yeni tarifesinin 1 Marttan itibaren uygulamaya başladığını ifade eden Özçelik, şöyle konuştu: ''Yeni tarife ile rekabetin olduğu milletler arası, şehirler arası ve GSM arama ücretlerinde indirime gidilirken, rekabetin olmadığı ve Türk Telekom'un tek başına hizmet sunduğu şehir içi görüşme ücretleri ve sabit ücretlere yüzde 25 zam yapılmıştır. Bu uygulama tüketici mecburiyetinin kötüye kullanılmasıdır. Bu nedenle Tüketiciler Birliği tarafından Telekomünikasyon Kurulu'nun onay işleminin iptali için yargı yoluna gidilmiştir.''Özçelik, ''Türk Telekom'un zammının toplumun tüm kesimlerinden tepki gördüğünü'' belirterek, uygulamanın enflasyonun düşürülmesine ilişkin yıllardan beri ulusal ölçekte yürütülen mücadeleyi başarısız kılacağı konusunun Merkez Bankası raporlarına yansıdığını savundu.Tüketicilerin tüketimden gelen gücünü harekete geçirip sabit telefonlardan bir gün konuşmama eylemini gerçekleştirmeyi planladıklarını anlatan Özçelik, ''Telekazık Sokakta'' imza kampanyasının toplumun her kesiminden büyük bir ilgi gördüğünü, toplanan imzaları yetkililere göndereceklerini belirtti.

Tüketici mecburiyeti kötüye kullanıldı
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz, Türk Telekom'un şehir içi görüşme ücretleri ve sabit ücretlere yaptığı zammın, ''tüketici mecburiyetinin kötüye kullanılması'' olduğunu söyledi.
Tüketiciler Birliği Genel Başkanı Bülent Deniz ile Esnaf ve Sanatkarlar Derneği (ESDER) Başkanı Mahmut Çelikus, Türk Telekom'un uyguladığı telefon tarifelerine ilişkin ESDER'in genel merkezinde ortak bir basın toplantısı düzenledi. Deniz, burada yaptığı konuşmada, Türk Telekom'un Telekomünikasyon Kurulu'nun onayladığı yeni tarifesini 1 Mart 2007 tarihinden itibaren uygulamaya başladığını hatırlatarak, yeni tarifeyle, milletler arası, şehirler arası ve GSM arama ücretlerinde indirime gidilirken, şehir içi görüşme ücretleri ve sabit ücretlere yaklaşık yüzde 26 oranında zam yapıldığını belirtti.Zamla birlikte Mart ayında 41 YTL telefon faturası ödeyen bir tüketicinin Nisan ayında faturasının 51,5 YTL geleceğine dikkat çeken Deniz, söz konusu uygulamanın durdurulması için dava açtıklarını ayrıca, yürütmeyi durdurma için Elektrik Mühendisleri Odası ve Ankara Ticaret Odası'nın da davalarının bulunduğunu kaydetti.

Telekom'un yaptığı zam konusunda kamuoyunun tam olarak bilgisi olmadığını ifade eden Deniz, bu yüzden dernek olarak ''Telekazık Kampanyası'' başlattıklarını ve çeşitli illerdeki 15 ayrı noktada basın toplantısı düzenleyerek imza topladıklarını söyledi. İmza kampanyasına yaklaşık 1 milyon kişinin katılımını beklediklerini ifade eden Deniz, toplanacak imzalar ile sabit telefon kullanıcısı tüketicinin yeni tarife ile gelen zamma tepkisini göstereceğini söyledi.Telekom'un zamlı tarifesinin temelinde ''tüketici mecburiyetini kötüye kullanma'' olduğunu iddia eden Deniz, Türk Telekom'un milletler arası şehirler arası ve GSM aramalarında bir çok rakibi olduğunu bu yüzden söz konusu tariflerde indirime gittiğini ancak, şehir içi görüşmelerde hala bir ''tekel'' konumunda olduğunu kaydetti. Bu nedenle şehir içi görüşmelerde rekabet ortamının artırılması gerektiğini vurgulayan Deniz, yapılan zamların da bir an önce geri çekilmesi gerektiğini söyledi. Telekom'un zamlı tarifesine dönük, 15 Nisan tarihinde dernek, oda, vakıf, sendika gibi toplam 40 sivil toplum kuruluşunun toplanacağını bildiren Deniz, zammın geri alınması için ''sabit telefonları 1 gün kullanmama'' eylemi yapacaklarını kaydetti.   

Aldatmaca

ESDER Başkanı Mahmut Çelikus da Türk Telekom'un yeni fiyat düzenlenmesinde ''bir aldatmaca'' olduğunu belirtirken, şehirler arası tarifelerdeki indirim ile şehir içi tarifelerindeki zammı ''kepçeyle alıp, kaşıkla vermeye'' benzetti.Yapılan zammın da kamuoyu tarafından tam olarak algılanmadığını belirten Çelikus, zamdan şehir içi telefon görüşmesini daha fazla yapan esnafın da büyük zarar göreceğini söyledi. 15 Nisan'da yapılacak ''telefon kullanmama'' eylemini de oldukça önemsediklerini belirten Çelikus, zamların geri alınması için dernek olarak ellerinden gelen desteği vereceklerini ifade etti.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137