15 Haziran 2007 Cuma 00:00
Telekom en fazla yüzde 6 zam yapabilir
Daha önce Türk Telekom'un "büyük indirim görüntüsü altında" şehir içi görüşmelere ortalama yüzde 25'le, enflasyon oranının çok üzerinde yaptığı zammın yargı kararıyla durdurulduğuna işaret eden Elektrik Mühendisleri Odası yaptığı hesaplamaya göre, Türk Telekom 2007 yılında geçerli olan tavan fiyat tebliği kapsamında, şehir içi görüşmelere en fazla yüzde 6 düzeyinde zam yapabileceği belirtildi ~|~

Danıştay'ın, Türk Telekom'un telefon tarifesini iptal kararının ardından gözler Kurum'un nasıl bir tavır alacağına çevrildi. Elektrik Mühendisleri Odası'nın (EMO) yaptığı hesaplamaya göre, 2007 yılında geçerli olan tavan fiyat tebliği kapsamında Türk Telekom, şehir içi görüşmelere en fazla yüzde 6 düzeyinde zam yapabilecek.
Danıştay 13'üncü Daire'nin telefon tarifesini iptalinin ardından, Türk Telekom yargı kararının tebliğine kadar zamlı tarifeyi sürdüreceğini açıkladı. Kararın Kurum'a tebliğinin ardından, yeni fiyat tarifeleri belirlenecek.

EMO Yönetim Kurulu Başkanı Kemal Ulusaler, eski tebliğe göre zam kararı onaylanarak Türk Telekom'a sağlanan "hileli gelir" olanağının yargı kararıyla engellendiğini söyledi. Ulusaler, Telekomünikasyon Kurumu'nun onayına dayanak oluşturan tebliğde, uluslararası aramalar için azami artış oranı konulmuşken, şehir içi aramalar için zam düzeyinin serbest bırakıldığını anımsattı.

Azami artış sınırı
Ulusaler, oysa bu yılın başında yürürlüğe giren tebliğle gelişmeler dikkate alınarak, şehir içi görüşmelere yapılacak zam için azami artış sınırı getirildiğini vurguladı. Eski tebliğ kapsamında kamudayken yapılmayan zamların da hesaba katılarak Türk Telekom'a yüzde 25'leri aşan düzeyde zam yapma olanağı tanındığını ifade eden Ulusaler, Telekomünikasyon Kurumu'nun 2007 yılında geçerli olan tebliğiyle zam için öngörülen periyot dönemleri 1 yıla çıkarıldığını anlattı.

TÜFE dikkate alınacak

Buna göre 2006 yılındaki tüketici fiyatları endeksi dikkate alınarak zam hesabı yapılması gerektiğini belirten Ulusaler, yine tebliğe göre enflasyondan verimlilik faktörünün çıkarılması gerektiğine de işaret etti.
Telekomünikasyon Kurumu'nun, 2007 yılındaki yeni tebliğinde, verimlilik faktörünü yüzde 3.3 olarak açıkladığını anımsatan Ulusaler, şöyle devam etti:

"Zam yapma hilesi engellendi"

"2006 yılı tüketici fiyatları endeksinden bulunan değerden verimlilik faktörü çıkarıldığında şehir içi görüşmelere yapılacak azami artış oranı yaklaşık yüzde 6'larda kalmaktadır. Görüldüğü gibi açılan davayla Türk Telekom'un 4?5 kat daha fazla zam yapma hilesi engellenmiştir. Adı bağımsız olan kurulların, bu kadar şirketlere bağımlı bir şekilde yönetmelik ve mevzuat uygulamaya çalışmaları kabul edilemez."

TELEKAZIK KAMPANYASI
Ulusaler, daha önce Türk Telekom'un "büyük indirim görüntüsü altında" şehir içi görüşmelere ortalama yüzde 25'le, enflasyon oranının çok üzerinde yaptığı zammın yargı kararıyla durdurulduğuna işaret etti. EMO'nun açtığı davada, Telekomünikasyon Kurumu'nun, 2007 yılında uygulanacak zam için, 2007 yılı başında yürürlüğü sona eren tebliği kullanılarak onay verildiğinin ortaya çıktığını kaydeden Ulusaler, bu durumun Türk Telekom'a haksız zam yapma olanağı sağladığını anlattı.

Ulusaler, tavan fiyat tebliğlerine göre tarife düzenlemeleri yapan Telekomünikasyon Kurumu'nun, 31 Aralık 2003 tarihinde yayımlandığını ve 1 yıllık uzatma süresiyle birlikte tebliğin yürürlük süresinin 31 Aralık 2006 tarihinde sona erdiğini söyledi. Ulusaler, ancak tebliğin yürürlük süresinin dolmasına 16 gün kala Türk Telekom'un yaptığı zam başvurusunun, Telekomünikasyon Kurumu tarafından alel acele 25 Aralık 2006 tarihinde onaylandığını belirtti. Ulusaler, "Telekomünikasyon Kurumu'nun kararıyla 2007 yılında uygulanacak zam için 2006 sonunda yürütmesi biten tebliğ işletildi. Danıştay 13'üncü Dairesi de bizimle aynı saptamayı yaparak, Türk Telekom'un zam talebine onay veren Telekomünikasyon Kurumu kararının yürütmesini durdurdu" diye konuştu.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100