03 Mayıs 2007 Perşembe 00:00
TİM: Türkiye'nin krize girme lüksü yok
Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanı Oğuz Satıcı, kritik ve hassas bir dönemden geçildiğini belirterek, Türkiye'nin herhangi bir nedenle krize girmek gibi bir lüksü olmadığını bildirdi. ~|~

Satıcı, demokrasinin, Türkiye'nin anayasal kurumları arasında sürdürülen bir güç mücadelesi alanı olmadığını kaydetti.
Seçim sürecinin ekonomik istikrara engel oluşturmayacak şekilde sonuçlandırılması gerektiğini ifade eden Satıcı, Türkiye'nin yeni bir seçim dönemecine girdiği bu dönemde acil olarak ekonomi ve para politikalarını gözden geçirmek zorunda olduğunu ifade etti.

Amasya'da ihracat rakamlarını açıklayan TİM Başkanı Oğuz Satıcı, Amasya'nın Türkiye'nin oluşmasında rol alan ilk siyasi bölgesi olduğunu belirterek, "Bu anlamda özellikle son günlerde yaşanan seçimlere ilişkin siyasi belirsizlikler sırasında, bu ay, ulusun siyasi birliğinin ilk sağlandığı yer olan Amasya'dan ihracat açıklamasını gerçekleştirmemizin siyasetteki birlik çağrımız için de çok uygun bir yer olduğunu düşünüyoruz" dedi.

Kur riski 120 milyar dolar

Kritik ve hassas bir siyasi dönemeçten geçildiğini vurgulayan Satıcı, Türkiye'nin her kritik siyasi dönemeçlerinde birlik olarak tüm bunalımların üstesinden geldiğini kaydetti. Cumhurbaşkanlığı seçimlerinin farklı kesimlerce farklı şekillerde yorumlandığını dile getiren Satıcı, seçim sürecinin ekonomik istikrara engele oluşturmayacak şekilde sonuçlandırılması gerektiğini ifade etti. Satıcı, Türkiye'nin herhangi bir nedenle krize girmek gibi bir lüksü olmadığına dikkat çekerek, "Ülkemizde bugün itibarı ile yalnızca özel sektörün 120 milyar dolara yakın kur riski vardır. Türkiye müteşebbisi mevcut siyasi ve iktisadi istikrarına güvenerek yatırım yapmış, risk almış ve borçlanmıştır. Herkes davranışlarını bu gerçeği hesap ederek kurmalıdır. Ekonominin siyasi istikrara bu kadar bağımlı hale getirilmesi ve kırılgan bir zemine oturtulmasında ise bugüne kadar iktidarca uygulanan ekonomi politikası tercihleri yatmaktadır" diye konuştu.

Seçim yeri meclistir

Yüksek faiz?düşük kur tercihinin siyasetin kırılganlığı altında yanlış olduğunun herkes tarafından algılanması gerektiğine işaret eden Satıcı, iktidarın ekonomideki kırılganlığın çözümü için davranışlarında herkesten daha fazla sorumluluk alması gerektiğini vurguladı. Cumhurbaşkanlığı seçiminin nasıl yapılacağının açık ve seçik olduğunu belirten Satıcı, bunun zemininin tek olduğunu söyledi. Satıcı, seçilmiş millet meclisinin bu meselenin tek adresi olduğunu vurgulayarak, "Bu hükümet bu ülkenin dörtte birinden aldığı yetki ile cumhurbaşkanını seçmez görüşünde olabiliriz. Bu görüşümüzü her zeminde ifade edebilir ve sonuna kadar muhalefet edebiliriz. Ancak unutmamalıyız ki, demokratik hukuk devleti sorunlarını hukukun üstünlüğü ilkesi ışığında ve demokratik teamüller çerçevesinde çözer. Demokratik hukuk devletinde kişi ve kuruluşlar bir takım sorunların daha kestirme çözümlerine başvuramaz" dedi.

Sıcak para risk

Türkiye'de son yıllarda sıcak paranın yeni yatırım gözdeleri arasına girdiğinin altını çizen Satıcı, dünyada kısa vadede yüksek getiri arayan tüm sıcak paranın Türkiye'ye aktığını belirtti. Yüksek reel faizlerin yabancıların başını döndürdüğünü vurgulayan Satıcı, konuşmasına şöyle devam etti:
"Merkez Bankası da faizleri yüksek tutmada bu kadar cömert olunca yabancılar da bu fırsatı kaçırmıyor. Fakat Türkiye'nin cari açığının kısa dönemli sıcak para ile finanse edilmesi Türkiye açısından çok büyük bir risk. IMF ve diğer uluslararası ekonomik kurumlar da bu riske dikkat çekerek Türkiye ekonomisinin risk altında olduğunu sık sık vurguluyorlar. Bunun üstüne bir de siyasi risklerin arttığı bir dönemdeyiz. Bu açıdan bakıldığında Türkiye ekonomisinin kırılganlığının daha da arttığını gözlemliyoruz."
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.