17 Ekim 2006 Salı 00:00
TİSK'ten gelir vergisi için öneriler
Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu (TİSK), vergi iadesi uygulamasının ne kadar eleştirilse de ''belge düzeninin sağlanması ve vergi toplanmasında önemli bir uygulama'' olduğunu, bu nedenle kaldırılmasının, beklenen sonuçları sağlamada etkili olmayacağını bildirdi. ~|~

TİSK, Vergi Konseyi tarafından hazırlanan gelir vergisi sisteminin oluşturulması çalışmaları ara raporuna ilişkin görüş ve önerilerini sundu.
TİSK, mevcut vergi sistemimizde sık sık yeni düzenlemeler yapıldığını ve sistemin adeta geçici maddelerle ile yürütüldüğünü savunarak, bu durumun belirsizlikleri artırdığına ve vergi mükelleflerinin sisteme yönelik güvenini azalttığına işaret etti. TİSK'in, hazırlanan taslak raporda var olan sorunları çözmeye yönelik önerilere katıldığı belirtilirken, ancak taslak raporda yer alan bazı noktalara ilişkin farklılaşmalara gidilmesi gerektiği görüşünü ortaya koydu.

Kayıtdışı
Mükellefleri kayıt dışılığa yönelten nedenlerin en başında istihdam üzerinden ödenen vergi ve soysal güvenlik kesintilerinin yüksekliğinin geldiğini belirten TİSK; ''Dolayısıyla istihdam üzerinden ödenen vergi oranlarında ve sosyal güvenlik kesintilerinde indirim yapılmadığı sürece, kayıtdışılığın azaltılması kanaatimizce mümkün değildir'' görüşüne yer verdi.

"Sermaye kazançları ile diğerleri ayrılsın''

Sermaye kazançları ile diğer kazançlar arasında net bir ayrım yapılmasını isteyen TİSK, vergi oranlarının düşürülmesi ile vergi kaçağının azaltılacağını, kayıtdışının kayda alınacağını ve bunun sonucunda vergi hasılatının artacağını bildirdi.
TİSK'e göre, Gelir Vergisi Kanununda yer alan esnaf muaflığının kaldırılması, basit ve şeffaf vergilendirme açısından önem arz ediyor.
İndirilebilir ve kanunen kabul edilmeyen giderlerin günün koşullarına uydurulmasını da isteyen TİSK, burada AB düzenlemelerinin temel alınmasını talep etti.
Kıdem tazminatı ödeme gün sayısının 15 güne indirilmesi konusunda öneri getirilmesini de isteyen TİSK, basit usulde vergilendirmenin kaldırılmasının da kamu vicdanı açısından önemli bir ilerleme olacağını belirtti.

Vergi oranlarının düşürülmesi
Vergi gelirlerinin yetersizliğinin, ekonomideki payı sınırlı olan kayıtlı kesim üzerindeki vergi yükünün de anormal boyutlara yükselmesine neden olduğunu savunan TİSK, ''Çözüm için vergi oranlarını düşürmek ve kayıtdışı ekonomiyi kayda alıcı tedbirleri etkin biçimde uygulamak, vergi tabanını genişleterek vergi hasılatını artırmak gereklidir'' değerlendirmesinde bulundu.
Genel yatırım indiriminin kaldırılmasıyla yatırımı ve istihdamı teşvik eden düzenlemelere ihtiyacın ortaya çıktığı da vurgulanırken, ''Aynı şekilde ülkemizde sermaye birikimini ve doğrudan yabancı yatırım girişini özendiren müesseseler de sisteme dahil edilmelidir'' denildi.

"İstihdam üzerindeki yükler azaltılmalı''
İstihdam üzerindeki mali yüklerin azaltılmasının zorunlu olduğu da ifade edilirken, Raporda girişimciliğin özendirilmesi ve desteklenmesine yönelik somut adımlara yeterince raslanmadığı belirtildi ve vergi güvenlik müesseselerine de yer verilmesi istenildi.

"Asgari geçim indirimi uygulansın''
Asgari geçim indiriminin tüm mükellefler için uygulanması ve tutarının gerçekçi belirlenmesini de isteyen TİSK, ''Verginin tabana yayılması ve vergi dilimlerinin artırılarak vergi oranlarının düşürülmesi sağlanmalı'' dedi.

 

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137