11 Haziran 2006 Pazar 00:00
TMO, kayıtsız çiftçiden alım yapmayacak
Hububat alımı ve satımı hakkında alınan karara göre TMO, çiftçi kayıt sistemine kayıtlı üreticiler ile  ortağı oldukları kooperatiflerden doğrudan veya birlikler aracılığıyla alım yapacak. ~|~

Toprak Mahsulleri Ofisi (TMO) Çiftçi Kayıt Sistemine (ÇKS) kayıtlı üreticilerden ve üreticilerin ortağı olduğu kooperatiflerden doğrudan veya birlikler aracılığıyla hububat alımı yapacak.  Bakanlar Kurulu'nun dünkü Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğegiren Hububat Ürün Alımı ve Satımı Hakkındaki Karar ile TMO, hububat fiyatlarını ve alım?satım esaslarını piyasa şartları çerçevesinde belirlemeye ve uygulamaya yetkili kılındı.

Karara göre, Ofis, bu faaliyetleri yerine getirmek için idari bina, depo, arazi, malzeme, demirbaş ve gerekli diğer araç ve gereçleri satın alabilecek, kiralayabilecek. Aynı şekilde satın aldığı ürünleri işlemek üzere gerekli noktalarda tesis kiralayıp, imalat merkezi açabilecek.

Emanet alımlarda düzenlenecek makbuz senedi karşılığı kredi kullanımına ilişkin esasları da yeniden düzenleyen Karar uyarınca TMO,ürününü emanete bırakan üreticilere belirleyeceği esaslar çerçevesinde avans ödeyebilecek. Bankaların TMO tarafından düzenlenen makbuz senetlerini teminat olarak gösteren gerçek ve tüzel kişilere kullandıracağı kredilerde, Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kesintisi oranı, sıfır olarak uygulanacak. Bankaların bu krediler nedeniyle lehe aldıkları paralar da, yüzde 1 oranında banka ve sigorta muameleleri vergisine tabi tutulacak. TMO, düzenlenen makbuz senedi karşılığında kredi kullanan gerçek veya tüzel kişilerin, ürünlerini bu kuruluşa satmamaları durumunda, kullandıkları kredilere ilişkin yıllık faiz oranının azami yüzde 25'ine kadar kısmını karşılayabilecek.

İthalat?ihracat
Bakanlar Kurulu Kararı'na göre, TMO gerektiğinde peşin veya kredili olarak hububat ithalatı ve ihracatı yapmak için Hazine Müsteşarlığı'nın bağlı olduğu Devlet Bakanlığı ve Maliye Bakanlığı'nın uygun görüşü üzerine Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'nca görevlendirilebilecek.

TMO, un ve unlu mamul ihracatçılarına, ihracattan sonra hububat satışı da yapabilecek. Bu satışlarda ilgili ihracatçı birlikleri genel sekreterliklerinin ihracat gerçekleşmelerine ilişkin bilgiler esas alınacak. TMO'nun alımlara ilişkin görev zararını, Hazine üstlenecek.  TMO'ya verilen görev kapsamında tutulan olağanüstü hal ve savaş stokuna ait muhafaza ve finansman giderleri de, takip eden bütçe yılında Hazine tarafından karşılanacak. Kuruluşun ürün alımları için gerek duyacağı finansman ise bütçeye konulan ödenekten yapılacak aktarımlar ve iç veya dış kredi temini yoluyla karşılanacak. TMO'nun bu kapsamda kullanacağı döviz ya da TL cinsi krediler üzerinden Kaynak Kullanımı Destekleme Fonu kesintisi yapılmayacak.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137