02 Mart 2006 Perşembe 00:00
TMSF tahsilat hedefini 18 milyar dolara çıkardı
Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, 2005 yılında tahsilatta sağlanan başarı üzerine, 8 milyar dolar olan batık bankalar nedeniyle yapılacak toplam tahsilat hedefini 18 milyar dolara çıkardıklarını açıkladı.  ~|~

Batık bankaların faizleriyle birlikte kamuya toplam 50 milyar dolarlık bir yük getirdiğini belirten Ertürk, tahsil edilemeyecek olan 32 milyar doların buharlaşacağını belirtti.
Ahmet Ertürk, TMSF'nin geçen yıla kadar batık bankaların sahipleri ve diğer borçlularından toplam 8 milyar dolarlık bir tahsilat yapmayı hedeflediğini hatırlatan Ertürk, iki yıldır yaşanan gelişmeler ve yasal düzenlemelerin katkısıyla bu hedefi 18 milyar dolara çıkardıklarını bildirdi.

Tahsilat hedefinin 18 milyar dolara çıkarılmasında yasal düzenlemelerin önemli bir rol oynadığını, TMSF'nin bağımsız bir kurul olarak kurulmasının tahsilattaki etkinliği artırdığını kaydeden Ertürk, oluşan kamuoyu baskısının da TMSF'nin çabalarına önemli bir katkı sağladığını anlattı. Ertürk ekonomik konjonktürün de yabancı sermaye girişini artırarak, varlık fiyatlarını yükselttiğini bildirdi. Ahmet Ertürk, TMSF'nin 2005 sonuna kadar 6.2 milyar dolarlık tahsilat yaptığını bildirdi. 2005 yılında Hazine'ye toplam 3 milyar 250 milyon dolar, Merkez Bankası'na ise 250 milyon dolarlık geri ödeme gerçekleştirdiklerini bildiren Ertürk, 2007 yılı sonuna kadar da Hazine'ye yapılacak ödemenin 6.2 milyar doları bulacağını belirtti. Bunun 3.2 milyar dolarının yapıldığını 3 milyar dolarının da bu yıl ve gelecek yıl yapılacağını anlatan Ertürk, "Bu daha fazla olacaktı. Ancak biz bütün kamu kurumlarının tahsilatçısı gibi çalışıyoruz. Sadece TMSF'nin değil, Hazine, Maliye, RTÜK gibi bütün kamu kuruluşlarının tahsilatçısı gibi çalışıyoruz. 6.2 milyar Hazine'ye aktarırken bir o kadar da diğer kamu kuruluşlarına aktaracağız. Yani 12 milyar dolarlık bir kaynak aktaracağız" dedi.

Ahmet Ertürk, Fon bünyesine alınan bankaların kamuya olan maliyetiyle ilgili bir soruyu yanıtlarken, bu bankalara faiz maliyeti hariç toplam 28 milyar dolar aktarıldığını bildirdi. Bunun 22 milyar dolarını Hazine'nin 6 milyar dolarının ise TMSF'nin kendi kaynaklarıyla aktardığını belirten Ertürk, Hazine'den alınan 22 milyar dolarlık borcun faiz maliyetiyle birlikte 50 milyar doları bulduğunu anlattı. Ertürk, "Sadece Hazine'ye 50 milyar dolarlık borç faturamız ortada dururken 18 milyar dolarlık bir tahsilat yapacağız ki bu bir çok olumlu faktörle birlikte yapıldı. Aradaki büyük fark tahsil edilemeyecek ve buharlaşmış zarar kalemi olacak" dedi.
Ahmet Ertürk, Fon bünyesine alınan bankaların sahiplerinden sadece 10 milyon dolarlık bir borcu bulunan Sitebank'ın sahipleriyle TMSF'nin "helalleştiğini" bildirdi. Ertürk, Çukurova Grubuyla da "helalleşmeye" çok az bir zaman kaldığını belirterek, "Ufak rakamlar kaldı. Grubun yüksek performansı takdir edildi. Biz Çukurova Grubundan iki yılda 2 milyar dolarlık tahsilat yaptık" dedi.

SATIŞ YAPILDIĞINDA   TARAFLARDAN BİRİ YURT DIŞINDA
Ertürk, Demirel Grubu'nun el konulan şirketleriyle ilgili soruları yanıtlarken de hukuki sürecin devam ettiğini, son Danıştay kararından sonra el konulan şirketleri TMSF'nin yönetmeye devam edeceğini belirtti. Ertürk, el konulan şirketleri satmak üzere aileyi TMSF"ye borçlandırdıklarını Danıştay'ın da bu borçlandırma işlemi hazıkında yürütmeyi durdurma kararı aldığını hatırlattı. Ertürk. "Bu siz orda satış yapamayacağız anlamına geliyor. Bu karara da itiraz edeceğiz" dedi. Banka hortumlamalarının ince tekniklerle yapıldığını belirten Ertürk, Egebank'ta yapılan hisse devirler sözleşmelerinin gerçek dışı ve muvazaalı olduğunu tespit ederek iptal ettiklerini bildirdi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137