15 Haziran 2006 Perşembe 00:00
TMSF'den  dolar savunması
"TMSF, döviz satışını kendi başına, doğrudan döviz piyasasına girerek yapmıştır" açıklamasında bulunan TMSF Başkanı Ertürk, "bunu bize soran yaman bürokrat, işlemimizin kendi yaptığı gibi bir menfaat nedeniyle gerçekleştiğini sanıyor" dedi ~|~

Tasarruf Mevduatı Sigorta Fonu (TMSF) Başkanı Ahmet Ertürk, Fon'un döviz satışını doğrudan kendi departmanları aracılığıyla yaptığını belirterek, "Doğrudan döviz piyasasına girerek ve en yüksek teklifleri değerlendirerek yapmıştır"dedi.

Fon'un piyasaya dolar satışına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Ertürk, TMSF'nin döviz satışının teknik boyutuna ilişkin bazı iddialar olduğuna değinerek, şu görüşleri dile getirdi:  "Bunu kime sattık, kimlerle sattık, nasıl sattık, aracı komisyoncu var mı? Şimdi bunu bize soran, isterseniz o konuyla ilgili de bir şey söyleyeyim; Bunu bize soran yaman bürokrat, geçmişte tabii bu tür şeyleri yaptıkları için, bu tür işlemlerin mutlaka bir aracı komisyoncu, birilerine menfaat sağlayarak yapıldığını zannediyor. Biz asla böyle bir şey yapmadık. Şeffaf bir şekilde piyasaya çıktık. Dedikki; (döviz pozisyonumuz var, bu dövizimizi satacağız. Rakamlarımız da aşağı yukarı şudur) ve bunları yaptık. Bunların bilmediği ya da bildiği halde kasıtlı bir cehaletle bilmez göründüğü şey bir elektronik piyasanın varlığıdır... Bir eski Merkez Bankası Başkanı'nın bunu bilmez görünmesi bir kasıtlı cehaletin ürünüdür."

 Ertürk, yaptıkları şeyin, elektronik piyasa ortamında, herkesin bildiği, bütün hazine işlemini yapan bütün dealerların bildiği bir şey olduğunu ifade ederek, dolayısıyla burada aracı komisyoncu ve geçmişin alışkanlıkları bulunmadığını söyledi. Ahmet Ertürk, "Bu işlerde aracı komisyoncu, birilerine komisyon ödemek falan bunlar yok. TMSF'nin kitabında bunlar yazmaz. TMSF bu anlamda, açıklık anlamında, şeffaflık anlamında, dürüstlük anlamında aslında geçmişin bu tür kirliliklerinin geride kaldığının da bir sembolüdür" dedi.  TMSF'nin satışları doğrudan kendi departmanları aracılığıyla yaptığını belirten Ertürk, "Doğrudan döviz piyasasına girerek ve en yüksek teklifleri değerlendirerek yapmıştır, hiçbir aracı komisyoncu kullanmamıştır. Hiç kimseye bir komisyon ödememiştir ve bu anlamda şeffaf, açık, dürüst bir politika izlemiştir" diye konuştu.

 Ertürk, döviz alışını yaklaşık 10 tane büyük banka ve piyasa oyuncusunun yaptığını aktararak, "Ve bunlar en yüksek fiyatlardan yapılmış ve bu fiyatlar da piyasada oluşan en yüksek fiyatlardır" dedi.

Merkez Bankası bizden dövizi niye alsın?
 Ahmet Ertürk, bir başka itiraz noktasının da, dövizin neden Merkez Bankası'na satılmadığı olduğunu ifade ederek, şöyle konuştu: "Biz şunu da hesapladık. Bizim Merkez Bankası alış kurlarıyla bizim piyasadaki kurlarımızı karşılaştırdığımızda TMSF menfaatine bir iş yapmış durumdayız. Yani biz bu dövizleri MB'ye satmış olsaydık ki MB'nin böyle bir işlevi yok. MB bizden bu kadar büyük dövizi niye satın alsın? MB'nin dövize satıcı olarak gitmesinin beklendiği bir dönemde, bir konjonktürde MB bizden dövizi niye alsın? O da tabii bilinmiyor. Bu sorunun da cevabı yok. Ama biz MB'nin kurlarıyla piyasadan satış kurlarımızı karşılaştırdığımızda TMSF lehine de bir marj var. Yani biz bu işten, bu anlamda da kar ettik. Ve bu da, bildiğiniz gibi varlık satışlarından elde ettiğimiz paralardır."

Borçlu bankalarla görüşmeler sürüyor
Fon'un borçlu bankalarla yaptığı anlaşmalar hakkında da bilgi veren Ertürk, 10 bankayla protokollerin devam ettiğini söyledi. Ertürk, Erol Aksoy, Korkmaz Yiğit ve Balkaner Grubu'yla yapılan protokollerin toplam tutarının 2 milyar doların üzerinde olduğunu belirterek, "Yani son bir ayda 2 milyar doların üzerinde de bir borç protokolü imzalamış durumdayız" dedi.

 Kamuoyunda Dinç Bilgin'e haksızlık yapıldığına ilişkin görüşler bulunduğuna değinen Ertürk, şu görüşleri dile getirdi:  "Biz hiç kimseye haksızlık yapmama çabası içindeyiz. Gerçekten o konuda çok titiz davranıyoruz. Sayın Bilgin, (Benim borcumu mahkeme tespit etsin) dedi. Biz de diyoruz ki; (Peki o zaman mahkemenin kararını bekliyoruz). Ama bunu da istemiyor. (Hayır, biz sizinle de borç tespiti için görüşmeleri sürdürelim). Burada bir karar vermesi lazım kendisinin."
 Ertürk, 2,5 senedir protokoller yaptıklarını, birçok varlığa el koyduklarını, yüzlerce icraatları olduğunu belirterek, "Bunların hiçbirinde, çok samimi şekilde söylüyorum, hiçbir siyasi etki söz konusu olmamıştır, hiçbir siyasi tavsiye söz konusu olmamıştır. TMSF'nin açık ve şeffaf politikası zaten buna müsait değildir, buna manidir" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137