02 Mart 2007 Cuma 00:00
Tofaş, uluslararası insan kaynakları sertifikası aldı
Tofaş, şirket performansının çalışanlar aracılığıyla artmasına katkıda bulunan uluslararası insan kaynakları standardı "Investors in People (IIP) Taahhüt Sertifikası"nı almaya hak kazandı ~|~

Tofaş'ın "IIP Taahhüt Sertifikası" alması dolayısıyla düzenlenen törende konuşan Tofaş Üst Yöneticisi (CEO) Ali Pandır, Tofaş olarak sektörde bir ilke imza atmanın heyecanı ve gururunu yaşadıklarını ifade etti.

Türk otomotiv sektörünün olduğu kadar, Türkiye ekonomisinin de lokomotif kuruluşlarından biri olan Tofaş'ın, bugün dünyanın tek insan kaynakları kalite standardı olan "IIP Taahhüt Sertifikasını" aldığını belirten Pandır, Türkiye'nin, otomotivde olduğu kadar insan kaynakları konusunda da kendini oldukça geliştiren bir ülke olduğunu söyledi.

Gerek sosyal yaşam, gerekse iş yaşamı açısından bakıldığında Türkiye'nin pek çok Avrupa ülkesi ile benzer özellikler taşıdığını anlatan Pandır, son dönemde otomotiv şirketlerinin Türkiye'ye ilgisinin artmasının da en büyük nedenleri arasında Türkiye'nin sahip olduğu nitelikli insan kaynağının geldiğini kaydetti.

Dünya otomotiv sektöründe ilginç gelişmeler yaşandığını dile getiren Pandır, en çok zarar eden şirketlerin en büyükler olduğunu, şirketlerin büyüklüklerinin şirketi kurtarmaya yetmediğini, krizlerden sıyrılanların ise fark oluşturanlar olduğunu anlattı.
Fiat'ın da bu duruma güzel bir örnek oluşturduğunu belirten Pandır, zarar eden, "Hasta adam" denilen Fiat'ın, son iki yılda mucizevi şekilde karlı hale geldiğini hatırlattı.

Fiat'ın Avrupa'da pazar payını en çok artıran şirket olduğunu ifade eden Pandır, yönetimdeki değişikliklere, yenilikçi ekibe ve yeni ürünlere dikkat çekti.
"Farkı oluşturan çalışanlarımızdır"
Fiat'ın başarısında insan faktörünün kendini gösterdiğini belirten Pandır, Tofaş'ta da aynı şeklide değişim ve atılım süreci başladığını, genç, dinamik ve yenilikçi kadroların oluşturulduğunu anlattı.

Tofaş'da çalışanların motivasyonu ve gelişiminin her zamankinden çok daha önemli hale geldiğini dile getiren Pandır, şunları kaydetti:
"Kendi teknolojisini üretebilen, nihai ürün ve yedek parçanın yanı sıra yetişmiş insan kaynağı ihraç eder durumda olan Tofaş'ın geliştirdiği yeni projeleri için insan gücüne her dönemden daha fazla ihtiyacımız var. Tofaş olarak çok büyük teknolojik yatırımlar gerçekleştiriyoruz. 2007 yılında üretimine başlayacağımız 550 milyon avroluk Linea ve Mini Cargo yatırımlarımız ile birlikte araç üretme kapasitemiz 360 bine ulaşacak. Ancak, bunlar bizim sektörde fark oluşturmamızı sağlayan asıl unsurlar değil. Çünkü, teknoloji satın alınabilir bir değerdir. Tofaş olarak bir fark oluşturuyorsak, bu farkı oluşturan unsur çalışanlarımızdır." Bu yılın sonlarında üretimine başlamayı hedefledikleri Mini Cargo projesinin de Tofaş'ın tarihinde bir kilometre taşı olduğunu belirten Pandır, Mini Cargo'nun, birden çok marka için üretilmesi bakımından Türk otomotiv sanayinde bir ilk olacağını, projenin çok önemli bir özelliğinin de fikri mülkiyet haklarının Tofaş'a ait bulunması olduğunu kaydetti.
Pandır, "Bunu başarabilmemizde, 10 yılı aşkın süredir AR-GE'ye ve teknik insan kaynağına yaptığımız yatırımların önemli rolü vardır" dedi.

Çalışanlardan 23 bin öneri...
Tofaş İnsan Kaynakları Direktörü Burhan Çakır da, Tofaş'ın, kuruluşundan bu yana sektörün lokomotif kuruluşlarından biri olarak insana yatırım konusuna her zaman büyük önem verdiğini söyledi.
Çakır, Tofaş'ın, bünyesindeki çalışanları, şirket stratejik hedefleri ve ihtiyaçları doğrultusunda eğitmeye ve geliştirmeye her dönem öncelik verdiğini ve buna kaynak ayırdığını belirtti.

Çalışanların kendi iş süreçlerini geliştirme konusundaki fikirlerini hayata geçirmek için uygulamaya alınan "Öneri kutuları"nın da yine çağının oldukça önünde olan uygulamalardan biri olduğunu anlatan Çakır, sürekli iyileştirme konusunda takım çalışmalarının ilk uygulamaları olan "kalite çemberleri"nin ise bundan 23 yıl önce başladığı söyledi.

Yapılan bu çalışmaların tüm şirket genelinde oldukça geniş katılım gördüğünü ve etkileyici sonuçlar verdiğini dile getiren Çakır, "Sadece 2006 yılında, tüm çalışanlarımızdan 23 bini aşkın öneri gelmiş, bir yılda 110 adet Kaizen ve 723 kalite çemberi çalışması sonuçlanmış, bunların bir yıllık kazançları 5 milyon avroya yaklaşmıştır" diye konuştu.
IPP ödülü
İnsan kaynağına dair hedeflerinin herkesin potansiyelini en iyi şekilde ortaya koyabileceği bir çalışma ortamı oluşturmak olduğunu anlatan Çakır, bu noktada, iki yıl önce IIP ile tanıştıklarını bildirdi.
Geçen yıl IIP danışmanlarının şirket içinden rastlantısal olarak belirledikleri 191 çalışan ile görüşmeler yaptığını, dört ilke, 10 gösterge ve 39 kriter temelinde yapılan değerlendirmelerin IIP'nin İngiltere'deki merkezine gönderildiğini belirten Çakır, İngiliz danışman şirketin yaptığı çalışma doğrultusunda Tofaş'ın bu standarda uygunluğu ile ilgili bir rapor hazırladığını söyledi.

2007 yılı bitmeden tekrarlanacak olan değerlendirme sonrasında "IIP
Ödülünü" çalışanlarından alabilmek için yoğun çalışmaların sürdüğünü ifade eden Çakır, "Bu ödül bizim için, aldığımız ödüller içinde en anlamlısı olacak. Çünkü bunu bize üçüncü bir kuruluş değil, bizzat çalışanlarımız vermiş olacak" dedi.
Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137