30 Temmuz 2009 Perşembe 00:00
Tohumda dışa bağımlılığa Milli Devlet son verecek
5? Tohumculuk
Tohumculuk geliştirilecek, tarım ürünlerinde kalite ıslahı, standardizasyon ve ambalajlama koşullarına önem verilecektir. Tohumda dışa bağımlı olmayan bir altyapı oluşturulacaktır. ~|~

 

Tohumculuğun geliştirilmesi için genetik mühendisliğinin desteklenmesi sağlanacaktır. Üniversiteler bünyesinde oluşturulacak araştırma?geliştirme bölümlerine devletin vereceği gerekli finansman desteği ile, devletlerin kendi tohumlarını geliştirmeleri Milli Devlet'in tarım projeleri arasında yer almaktadır. Verimliliği artırmak için son derece önemli olan tohumculuğun geliştirilmesi, dönüm başına düşen rekolteyi arttırdıkça; ürünlerin maliyet fiyatları düşecektir. Böylece tüketicinin, ürünleri daha ucuza elde etmesine olanak tanıdığı gibi ihracatta rekabet avantajı da sağlayacaktır. Ancak verimliliği arttırma adına asla sağlığa ve toprağa zarar verme riski olan hormonlu ürünlerin üretilmesine müsaade edilmeyecektir. Çiftçiye ücretsiz kaliteli tohum verilerek ürün kalitesinin ve miktarının artması sağlanacaktır.

6? Ekolojik Tarım
Ekolojik tarım teşvik edilecektir. Hem katma değeri yüksek, hem de sağlıklı olması açısından son derece önemli olan ekolojik tarım sahalarının oluşturulması ve çiftçilerin bu konuda eğitilmesi için, Tarım Bakanlığı bünyesinde özel bir departman oluşturulacaktır. Üretimde birincil hedef "sağlıklı ürün" elde etmektir. Çok ürün elde etmek, ondan sonra gelmektedir.

7? Tarım Girdileri
Gübre, tarım makineleri sanayi ve tarımsal ilaçlar konusunda yatırımlar teşvik edilecektir. Devletin bu sahalarda üretici olarak piyasada bulunması sağlanacaktır. Ülkemizde özelleştirme adı altında devlet kurumlarının devre dışı bırakılması, çiftçinin ihtiyaç duyduğu girdileri daha pahalı almasına neden olmaktadır. Başta gübre ve mazot olmak üzere çiftçiye malzeme desteği sağlanarak üretim maliyetlerinin ucuzlaması için girdi desteği verilecektir. Bu türlü bir destek, aynı zamanda maliyetleri aşağı çekmekle kalmayacak, tüketicinin daha ucuza tarım ürünlerini elde etmesine imkan tanıyacaktır.

8? Sigorta Sistemi
Çitçiye emeklilik desteği ve doğal afetlere karşı sigorta desteği sağlanacaktır. Doğal afetlere karşı sigorta sisteminin yanında, doğal felaketlerle meydana gelen toprak kayıplarının önlenmesi için bakanlık bünyesinde özel bir birim oluşturulacaktır. Bu çalışma gerekli fon ile desteklenerek sel, erozyon vb. toprak kayıplarının önlenmesi, suların korunması sağlanacaktır.

SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET  /
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kaleminden


SOSYAL DEVLET - MİLLİ DEVLET İÇİN NE DEDİLER

Ünal EMİROĞLU / Mimar Sinan Ünviversitesi
 Sosyal Devlet Milli Devlet tezi, ulusal bilinci yükseltiyor
200 yıla yakın bir süredir Batı, "sosyal devlet", "sosyal haklar", "sosyal hukuk" gibi kavramlarla uğraşıyor. Bu kavramlar 1960 sonrası Türkiye'sinde sözü en çok edilenlerdendir. 40 yılı aşkın bir süredir ülkemizde bu kavramlar çerçevesinde yürütülen tartışma ve mücadele, demokrasi ve hukuk devleti sorunlarına ilişkin tartışmalar kadar yoğundur.  Ne var ki, özellikle sosyal haklarla ilgili olanda göze çarpan, genel ve çözüm üreten çalışmaların yokluğu ya da azlığıdır.
İşte Sayın Prof. Dr. Haydar BAŞ'ın 'Sosyal Devlet, Milli Devlet' başlığını taşıyan kitabı, gerek öğretide gerekse bireysel ve toplumsal yaşamımızda, bu alanda duyulan ihtiyaca büyük ölçüde cevap getirebilmiştir. Sayın BAŞ'ın bu eseri, bu ülkenin evladına, ulusal bilincinin yükselmesinde çok önemli katkıda bulunmuştur. Yeryüzünü kan gölüne çevirip, sömürü düzenini insanlığın yok olması pahasına sürdürmeye çalışan, militanlığı kapitalist sermayenin emrine veren Amerikan gücünün ülkemizdeki uzantılarından ve yerli işbirlikçilerinden Milletimizin hesap sorma gününü olabildiğince çabuklaştıracak bir projeye, bu eseriyle imza atmıştır Sayın BAŞ.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137