07 Ekim 2005 Cuma 00:00
TOKİ'den konut tamamlama kredisi
Toplu Konut İdaresi kredi inşaat seviyesi yüzde 65?85 düzeyine gelen konutlar için kredi uygulaması başlattı. Krediler memur maaş artışına göre olacak. ~|~

İnşaat sezonu biterken, Toplu Konut İdaresi (TOKİ), daha önce idareden kredi açılmamış projelerin tamamlanmasını sağlamak amacıyla, inşaat seviyesi yüzde 65?85 düzeyine gelen konutlar için, kooperatif, sosyal yardımlaşma kurumları, belediyeler ve yapımcılara 3 bin?10.5 bin YTL arasında değişen miktarlarda kredi açacak. TOKİ'nin Resmi Gazete'nin dünkü sayısında yayımlanarak yürürlüğe giren ''Toplu Konut Yapımcılarına Kredi Açılmasına İlişkin Tebliği'' uyarınca, tamamlama kredisi, brüt İnşaat alanı 150 metrekareye (150 metrekare dahil) kadar olan konutlar için açılacak. Ancak, yazlık, dinlenme ya da tatil amaçlı kullanılacak konut projeleri ile uygulama imar planında, ikinci konut, pansiyon, turizm ve konaklama alanı olarak onanmış projelere kredi açılmayacak. Yarım kalmış inşaatlara, ayrıca talep edilmesi halinde bin YTL'ye kadar da altyapı kredisi kullandırılacak. Kredi, Şekerbank, Halkbank ve Vakıfbank aracılığıyla verilecek. Kredi açılacak projelerin 2 Eylül 1997 tarihli mükerrer Resmi Gazete'de yayımlanan ''Afet Bölgelerinde Yapılacak Yapılar Hakkında Yönetmeliğe'' uygun olarak inşa edilmesi gerekiyor.

Kredi kullanacaklarda aranılacak özellikler
Toplu konut yapımcıları aracılığı ile kredi kullanacak kişilere, krediler, karı koca ve reşit olmayan çocuklar için aile birliği esasına göre bir defa kullandırılacak. Krediden yararlanabilmek için kredi talep eden kişinin kendisine, eşine veya reşit olmayan çocuğuna ait tapuya kayıtlı bağımsız bir konutunun bulunmaması ve daha önce TOKİ'den kredi kullanmamış ya da halen kullanmıyor olması gerekiyor. Şartlara uymayan proje ve kişilere kredi açıldığının tespit edilmesi halinde, açılan kredinin ödenmesi durdurulacak ve o güne kadar kullanılan kredi, 6183 sayılı Amme Alacaklarının Tahsil Usulü Hakkında Kanun uyarınca gecikme zamlı olarak tahsil edilecek.
Kredi kullanılarak edinilen konutun yine aynı şartlara haiz bir başkası tarafından devir alınması halinde kredi borcu devredilecek. Aksi takdirde, borç banka tarafından usulüne ve sözleşme hükümlerine göre muaccel hale getirilerek tahsil edilecek.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner131

banner137