Bu haber kez okundu.

Tüketicilerin güveni azaldı
Devletin vazifelerinden bir diğeri de yatırım ve üretim için gerekli olan finansmanı sıfır faizle kendi vatandaşına sağlamak olmalıdır. ~|~

 

Böylelikle hem üretimin önünü açacak, hem maliyetleri düşürecek, hem de kendi vatandaşları arasında fırsat eşitliği sağlamış olacaktır. Proje mukabili sağlanacak bu krediler başıboş bir şekilde değil, kademe kademe kontrol edilerek proje sahiplerine aktarılmalı hukuki müeyyideler ile işleyişi sağlanmalıdır.

Pazar oluşturmak devletin görevidir
Yine devlet, içeride ve dışarıda gerek sosyal devlet politikaları ile gerekse para politikaları ile kendi üreticisine pazar oluşturmakla mükelleftir. Bu pazarı oluşturmak üreticiye kredi sağlamaktan bile önemlidir. Çünkü ürettiğine pazar bulamayan üretici ürettiği oranda batacaktır. Yine devlet kendisi bizatihi piyasalarda alıcı olarak rol alarak kamu harcamaları ile özellikle belli başlı sanayii desteklemelidir. Genel olarak ekonomiye talep arttırıcı katkısı olan kamu harcamaları aynı zamanda stratejik sanayiinin gelişmesi için de şarttır. Uçak sanayii, silah sanayii gibi bu türlü stratejik öneme haiz sektörlerde devlet alım garantisi ile yerli üretimi dışarısı ile rekabet edecek noktaya kadar en azından desteklemelidir. Ve yine silahtan, ileri teknoloji yatırımlarından daha önemli olan tarım sektörü de alım garantisi ile devlet tarafından desteklenmelidir.

Stratejik sektörlerde devlet mutlaka olmalıdır
Aynı zamanda devlet ileri teknoloji ve yüksek sermaye gerektiren sahalarda üretici olarak piyasada yerini almalıdır. Özellikle hammadde üretimini veya altyapı desteğini sağlayan sektörlerde devletin bizatihi üretici olarak bulunması fiyatların tekelleşmeden dolayı yükselmesini engelleyecek ve tek başına özel sektörün yapamayacağı büyüklükte yatırımlar sağlanarak ülke ekonomisi dışa bağımlı olmaktan kurtarılacaktır. Özellikle kâr amacı gütmeyen altyapı yatırımlarının yine devlet tarafından sağlanması kaçınılmazdır.

Devlet yerli sanayii korumak zorundadır
Devlet aynı zamanda yerli sanayii korumak üzere her türlü anti?damping uygulamalarını, gümrük ayarlamalarını yaparak kendi insanını korumak zorundadır. Yerli sanayii korumak rekabeti engellediği için fiyatların yüksek kalmasına sebep olur mu, diye düşünülebilir.
Bu anlayış, diğer ekonomi modelleri için geçerli olabilir; ancak Milli Ekonomi Modeli sıfır faizle üretim desteği sağlayan bir modeli hayata geçirdiği için eksik kalan rekabet içerideki yeni yerli üreticiler tarafından rahatlıkla sağlanacak ve fiyatlar genel seviyesi istenilen düzeylerde olacaktır.

Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof.Dr. Xosrov Kerimov / Bakü Devlet Üniversitesi
MEM kitabını defalarca inceledim
Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabını defalarca inceleme imkanım oldu. Vardığım sonuçları beyan edeceğim. Ben bir cümleyle ifade edeyim. "Milli Ekonomi Modeli" hayati önem taşımaktadır. Çünkü çağdaş ekonomik olaylara yeni bakışlar sunuyor. Bu model mevcut ekonomi çerçevesinde çözümü mümkün olmayan enflasyon, işsizlik, yoksulluk, devamlı büyümenin olmaması, dağınıklılık, küresel güçlerin kendi çıkarlarını zayıfların sömürülmesi üzerine temin etmesi gibi ekonomik sorunları halledebilen bütünlükte, insana, onun hayat ve menfaatlerine yönelen bir ekonomik mekanizmayı, tasarruf sistemini formülize etmiştir. Bu modelde insan biyolojik varlık, fert, toplum üyesi ve en önemlisi bir maneviyat taşıyıcısı gibi kendisini ortaya koyabilir. Bu ekonomi bilimine yirminci yüzyıl yeterince yenilikler getirdi. Belli bir yere kadar olan ilerlemeler olsa da ekonomi biliminin çözüm getiremediği sorunlar gündemden hiç inmiyor. Prof. Dr. Haydar Baş'ın kitabıyla tanıştığımda bana öyle geldi ki sanki bu teorileri kenara atmış, karşısında öyle bir çözüm yolu getirmiş ki bunları mutlaka yapmak gerekiyordu. Bana öyle geliyor ki o bunu başarmıştır.

Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, pornografik, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner100