29 Temmuz 2008 Salı 00:00
Tüketimi arttıran para enflasyona sebep olmaz
Ekonominin yapısına göre belli bir üretim hacmine mukabil piyasada bulunması gereken bir para miktarı vardır. Bunun olması gerektiğinden fazla olması üretimin o anda karşılayamayacağı bir talep fazlası oluşturacaktır. ~|~


Ancak bu koşulda enflasyondan söz etmek mümkündür. Bu parasal oran ülkeler arasında farklılıklar göstereceği gibi ülkelerin kendi içlerinde dönemsel farklılıklar gösterir.
Asıl önemli olan hangi miktardaki para talep fazlasına, hangi miktardaki para talep azlığına sebep olmaktadır? Bunun cevabını para bahsinde vermiştik. Tabii ki bu parasal oran, dolanımdaki  paranın nerede kullanıldığına ve gelir dağılımındaki yapıya sıkı sıkıya bağlıdır.
Ekonomiyi kabaca tam istihdam düzeyi ve eksik istihdam olarak ikiye ayırabiliriz.
Tam istihdam düzeyine ulaşmış bir ekonomide piyasadaki para miktarındaki artış direkt olarak tüketim harcamalarını arttırmak için ?mesela kamu harcamalarını karşılamak için kullanılıyorsa? bu durumda enflasyon elbette kaçınılmaz olacaktır.
Eğer bu noktada para miktarındaki artış, yatırımları dolayısı ile üretimi arttırmak için kullanılıyorsa orta vadede meydana gelecek üretim fazlası kesinlikle talep enflasyonuna sebebiyet vermeyecektir. Kısa vadede ise uygulanacak basit bir maliye politikası ile bu dönemi enflasyonsuz geçirmek mümkündür.
Eksik istihdam olan bir dönemde ise tüketim miktarında meydana gelecek artışa üretimin hemen cevap vermesi çok daha rahat olacaktır.
Dolayısı ile tüketimi arttıran para miktarındaki artış enflasyona sebep olmayacaktır. Ancak sermaye başta olmak üzere üretimi sağlayan faktörlerin birinde yaşanacak bir darboğaz üretim artışını yavaşlatacağı için enflasyona sebep olması kaçınılmazdır.
"Para basma enflasyon olur" olarak bilinen bu görüş sadece tam istihdam düzeyinde ve sadece üretimle karşılık bulamayacak tüketime kanalize edilen para için geçerli çok spesifik bir durumdur.
Diğer taraftan faizle birlikte piyasadan parayı çekip talebi azaltıp enflasyonu engelleme anlayışı son derece yanlıştır. Birazdan değineceğimiz maliyet enflasyonunun ana sebebi bu faizle borçlanma anlayışıdır.Devletin faizle borçlanmaya gitmesi sonucunda, rantiyeye verilen DİBS'ler sayesinde para miktarı üretim ile karşılık bulmadan artmaktadır. Mesela %20 faizle bir yıl sonra 100 birim para 120 birime çıkmaktadır. Para miktarı artarken bu artış mal ve hizmet miktarında bir artış yapmamaktadır.


Milli Ekonomi Modeli'nin sahibi /
BTP Genel Başkanı Prof. Dr. Haydar Baş


MİLLİ EKONOMİ MODELİ İÇİN NE DEDİLER

Prof.Dr. Valery Lebedev Rusya Bilimler Akademisi:

MEM'le sürekli büyüme sağlanabilir
Milli Ekonomi Modeli'nin en önemli özelliklerinden bir tanesi, tüketim yanlısı bir ekonomi modeli olmasıdır. Sistem toplumda eşit boyutlarda gerçek üretim, kalıcılık ve süreklilik sağlayabilmesi için eşit olan dengeleri sağlamış oluyor. Gerçek üretimin kalıcı olabilmesi, yani sürekli büyümenin sağlanabilmesi son derece önemli ve Milli Ekonomi Modeli de zaten sürekli büyümeyi taahhüt eden bir model olarak ortaya çıkıyor. Şu anda da ekranda sürekli büyümenin grafiğini görüyorsunuz.

Bir başka noktaya da burada dikkat çekmek istiyorum. Hareketsiz ve katı kurallarla donatılmış bir sistem, üretimdeki sıkıntıları bağımlı olduğu için gideremez. Halbuki esnek olan bu sistem, yani Milli Ekonomi Modeli, bunun da çözümünü beraberinde getiriyor.

Milli Ekonomi Modeli, sorunlara çözümsel anlamda bir ayar oluştururken, bir proje geliştirirken, milli gelir düzeyini de düzenliyor. Milli Ekonomi Modeli milli geliri de sürekli artan bir şekilde düzene kavuşturuyor. Sözünü ettiğim matematik modelleri Milli Ekonomi Modeli'ni tasdik ediyor.

Yorumlar
Avatar
Adınız
Yorum Gönder
Kalan Karakter:
Yorumunuz onaylanmak üzere yöneticiye iletilmiştir.×
Dikkat! Suç teşkil edecek, yasadışı, tehditkar, rahatsız edici, hakaret ve küfür içeren, aşağılayıcı, küçük düşürücü, kaba, müstehcen, ahlaka aykırı, kişilik haklarına zarar verici ya da benzeri niteliklerde içeriklerden doğan her türlü mali, hukuki, cezai, idari sorumluluk içeriği gönderen Üye/Üyeler’e aittir.

banner137